• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Mobilne punkty szczepień dojadą do pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości  

Koronawirus. Mobilne punkty szczepień dojadą do pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości  

Do 5 lutego 2021 roku pomorski NFZ przedłużył termin naboru na dodatkowe mobilne punkty szczepień przeciwko Covid-19. Zespół wyjazdowy dotrze ze szczepionką do osób obłożnie chorych, leżących lub tych, które z innych powodów nie mogą dojechać do punktu szczepień. 
03.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karetka pogotowia ratunkowego jedzie ulicą
Zespoły wyjazdowe, które dojadą ze szczepionką przeciw Covid-19 do pacjenta, muszą mieć ze sobą m. in. zestaw przeciwwstrząsowy i środki ochronne.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

- To ma być wsparcie dla już działających zespołów zgłoszonych wcześniej przez populacyjne punkty szczepień - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ w Gdańsku. - Przede wszystkim powinny zapewnić możliwość zaszczepienia obłożnie chorych pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień.

Przypomnijmy - przychodnie, które zgłaszały się do Narodowego Programu Szczepień, musiały też zapewnić przy swoim punkcie zespół wyjazdowy, który dojedzie ze szczepionką do pacjenta. Dla wielu przychodni bazą do tego mobilnego punktu szczepień są zespoły, które świadczą usługi nocnej i świątecznej opieki medycznej. 

Obecny nabór dotyczy zespołów, które “zabezpieczą tyły”, czyli obsłużą te lokalizacje, do których z różnych względów - braku kadry medycznej lub zbyt dużej odległości - nie dojadą te już działające.

Za zaszczepienie pacjenta w domu jedną dawką szczepionki przez mobilny zespół szczepiący Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 złotych. W tej kwocie mieści się dojazd do pacjenta, kwalifikacja do zaszczepienia i podanie szczepionki. 

 

 

- To wynagrodzenie się nie zmieni w przypadku wyjazdów, podczas których nie dojdzie do zaszczepienia - zaznacza Mariusz Szymański. - Na przykład z powodu braku kwalifikacji lekarskiej do zaszczepienia czy w przypadku nagłego wycofania przez pacjenta zgody na szczepienie. Takie same wynagrodzenie otrzyma również zespół wyjazdowy działający przy stacjonarnym punkcie szczepień.

Zespoły wyjazdowe muszą mieć ze sobą m. in. zestaw przeciwwstrząsowy i środki ochronne. Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza, będzie musiał wypełnić też ankietę, którą wypełniają wszystkie osoby przed szczepieniem. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem czasu. 

 - Już podczas rejestracji na szczepienie trzeba od razu zgłosić, że potrzebny jest dojazd do miejsca zamieszkania - podkreśla rzecznik pomorskiego NFZ. 

 

 

Pacjentom, którzy mogą zostać zaszczepieni w stacjonarnym punkcie szczepień, ale wymagają dowozu do punktu szczepień i z powrotem do domu, transport zapewniają lokalne władze samorządowe.

 

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic