• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Kościoły otwarte, Episkopat apeluje o przestrzeganie obostrzeń epidemicznych

Koronawirus. Kościoły otwarte, Episkopat apeluje o przestrzeganie obostrzeń epidemicznych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował specjalny apel, w którym m.in zwrócił się do kapłanów i wiernych świeckich o przestrzeganie limitu zgromadzeń i innych obowiązujących obostrzeń. Zaapelował też o przestrzeganie limitów uczestników w zgromadzeniach religijnych i zasad higieny w kościołach. 
26.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas briefingu, na którym przedstawił apel abp. Stanisława Gądeckiego
ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas briefingu, na którym przedstawił apel abp. Stanisława Gądeckiego
zdj. Flickr/EpiskopatNews


O apelu arcybiskupa Gądeckiego poinformował  podczas konferencji prasowej Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 

 - Nikt nie chciałby, aby doszło do zamknięcia kościołów, tym niemniej musimy podjąć specjalny wysiłek, by tak się nie stało - powiedział duchowny podczas konferencji prasowej.

Abp Stanisław Gądecki zwrócił się w apelu do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa, dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, przewodniczący Episkopatu poprosił, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. „Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów” - napisał w apelu.

 

„Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa - zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów - jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia” - podkreślił przewodniczący Episkopatu w apelu.

Ksiądz Leszek Gęsiak dodał, że każdy biskup decyduje we własnej diecezji, jakie zmiany będzie chciał wprowadzić, aby bezpiecznie przejść czas Świąt Wielkanocnych. Podkreślił, że Episkopat nie ma w tej kwestii władzy nad diecezjami. 

Rzecznik KEP odniósł się też do spowiedzi przed Świętami Wielkanocnymi i święcenia pokarmów. Duchowny potwierdził, że "nie ma możliwości, by  spowiedź została przeprowadzona w sposób zdalny" i znów odwołał się do decyzji lokalnych proboszczów, którzy powinni tak zorganizować spowiedź, aby była ona przeprowadzona w reżimie sanitarnym. Podkreślił, że w niektórych diecezjach są już specjalne wytyczne odnośnie święceń pokarmów, a jeśli gdzieś będą planowane święcenia, to muszą one być przeprowadzone zgodnie z panującymi obostrzeniami.



                                                     APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

                                                        O PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA SANITARNEGO

                                                                      PODCZAS UROCZYSTOŚCI RELIGIJNYCH

 

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 26 marca 2021 roku

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna