• Start
  • Wiadomości
  • Koronawirus. Aktualna sytuacja w Gdańsku. Monitoring osób powracających z Chin i Włoch

Koronawirus. Aktualna sytuacja w Gdańsku. Monitoring osób powracających z Chin i Włoch

W Gdańsku, podobnie jak w całym kraju, nie potwierdzono do dzisiaj obecności osób zarażonych koronawirusem. Służby sanitarne "dmuchają jednak na zimne" i od kilku tygodni nadzorują pasażerów powracających z Chin. Od wtorku, 25 lutego, taki nadzór prowadzony jest także wobec osób, które wracają z Półwyspu Apenińskiego. Szpitale Pomorskie w Trójmieście informują, że wśród pacjentów, którzy trafili ostatnio na izbę przyjęć z niepokojącymi objawami, nie stwierdzono przypadku koronawirusa.
25.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Służby sanitarne od kilku tygodni nadzorują pasażerów powracających z Chin. Od wtorku, 25 lutego, taki nadzór prowadzony jest także wobec osób, które wracają z Włoch
Służby sanitarne od kilku tygodni nadzorują pasażerów powracających z Chin. Od wtorku, 25 lutego, taki nadzór prowadzony jest także wobec osób, które wracają z Włoch
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Na Pomorzu nie ma chorych podejrzanych o zakażenie koronawirusem

- Na dziś nie mamy na terenie Pomorza stwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem - zapewnia Małgorzata Pisarewicz rzecznik Szpitali Pomorskich. -  W nocy, 26 lutego zgłosiło się na izbę przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku kilkadziesiąt osób zaniepokojonych swoim stanem zdrowia. Badania wykazały, że to m.in. angina, grypa, inne infekcje. Chorzy są cały czas diagnozowani, ale możemy już stwierdzić, że wśród nich nie ma pacjenta zagrożonego koronawirusem. 

Jak mówi Małgorzata Pisarewicz najważniejszą rzeczą jest obecnie obserwacja własnego stanu zdrowia, sam fakt że wróciliśmy z terenów, na których potwierdzono przypadki zarażenia koronawirusem nie znaczy, że zachorujemy. 

- Dopiero jeśli pojawi się gorączka powyżej 38 stopni C, kaszel, trudności z oddychaniem, trzeba iść do lekarza - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz.     

 

Koronawirus. Jak uniknąć zarażenia, chronić innych i gdzie szukać pomocy?

 

Pomiary temperatury ciała na gdańskim lotnisku

Gdański port lotniczy otrzymał we wtorek, 25 lutego, nowe wytyczne od Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Zgodnie z nimi wszyscy pasażerowie przylatujący z lotniska w Bergamo będą wypełniać karty lokalizacyjne - informacjami o tym gdzie będą i gdzie zamierzają przebywać. Wszystkim tym pasażerom badana będzie też temperatura ciała - informuje Agnieszka Michajłow, specjalista ds. Komunikacji Portu Lotniczego Gdańsk.

Gdańskie lotnisko ma cztery bezpośrednie połączenia z północnymi Włochami. W poniedziałki, wtorki, piątki i soboty, przylatują do naszego miasta samoloty linii WizzAir i Ryanair. We wtorek, około godz. 15, w Rębiechowie wylądował jeden z takich samolotów.

Takich zaleceń nie było wcześniej, w związku z czym, pracownicy lotniska nie prowadzili do wczoraj żadnych działań wobec przylatujących z Włoch do Gdańska osób.

 

Ponad 300 osób pod nadzorem epidemiologicznym

Jak dotąd, nie ma podstaw do tego, by wprowadzać w Gdańsku bądź innych pomorskich miastach, nadzwyczajne środki związane z pojawieniem się w Europie koronawirusa.

- Obowiązuje zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego, by ograniczyć podróże do Włoch. Nie ma potwierdzonego żadnego przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce, nie ma więc powodu, dla którego należałoby wprowadzić specjalną procedurę - podkreśla Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Oczywiście przygotowujemy się na taką sytuację, jesteśmy w gotowości.

Co stanie się, jeżeli okaże się, że w naszym mieście czy innych częściach kraju, przebywają osoby zakażone koronawirusem?

- Wówczas wdrażana jest procedura, która obowiązuje przy każdej chorobie zakaźnej. Trudno hipotetycznie rozmawiać, ale w sytuacji gdy w szpitalu zakaźnym w Gdańsku pojawia się pacjent, u którego potwierdzono wcześniejsze podejrzenie koronawirusa, to nasza Inspekcja musi "wyłapać" wszystkie osoby, które były w kontakcie z taką osobą zakażoną. To nasze zadanie i jest to standardowe postępowanie epidemiologiczne - tłumaczy Anna Obuchowska. - Badania laboratoryjne w tym zakresie wykonywane są w Warszawie, więc to niestety trochę trwa i trzeba poczekać.

Gdańskie lotnisko bada temperaturę ciała pasażerów przylatujących z włoskiego Bergamo
Gdańskie lotnisko bada temperaturę ciała pasażerów przylatujących z włoskiego Bergamo
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Karty lokalizacyjne, które od wtorku muszą wypełniać osoby powracające z Włoch, od kilku już tygodni wypełniają osoby powracające z Chin.

- Mamy bardzo duży zbiór osób, które poddane są nadzorowi sanitarnemu, telefonicznemu. Jako Inspekcja Sanitarna kontaktujemy się z tymi osobami. Prosimy je o informacje dotyczące tego, skąd konkretnie przyjechały, z kim się kontaktowały, jak się czują. Zalecamy dwukrotny pomiar temperatury ciała w ciągu doby i samoobserwowanie swojego stanu zdrowia. Jeżeli któraś z osób zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, prosimy, aby udała się do lekarza. Tutaj obowiązuje już dalsza procedura medyczna. Był taki tydzień, gdy mieliśmy prawie tysiąc osób pod nadzorem epidemiologicznym na terenie całego Pomorza. W przypadku osób z innych województw wysyłaliśmy karty lokalizacyjne do właściwych inspektorów powiatowych w całej Polsce. Proszę wierzyć, że wykonywana jest obecnie ogromna praca inspekcji sanitarnych - podkreśla zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. - Na wczoraj, a więc 24 lutego, pod nadzorem mieliśmy 321 osób. A dotyczy to, póki co, osób powracających z Chin. Jeszcze dziś (25 lutego), będziemy wykonywać pierwsze telefony do osób powracających z włoskiego Bergamo.

W poniedziałek, 24 lutego, podjęto też decyzję o tym, aby do wszystkich osób, które przebywają na wakacjach we Włoszech, operatorzy komórkowi przesłali smsy z informacją o tym, jak należy się zachować po powrocie do kraju.

 

Prewencja w szkołach

W gdańskich szkołach samorządowych, które realizują projekty międzynarodowe i współpracują z placówkami oświatowymi we Włoszech, zalecono, aby w najbliższych tygodniach unikały bezpośrednich spotkań indywidualnych czy organizacji spotkań dla większych grup z włoskimi partnerami.

- Prowadzimy działania prewencyjne, opierając się na wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Mówimy też o przestrzeganiu zasad higieny, w tym o myciu rąk, a także o tym, by kaszleć, jeśli jest taka potrzeba, w zgięty łokieć, a nie otwartą dłoń. Jeżeli ktoś kaszle w dłoń, to w ten sposób przenosi dalej zarazki - przypomina zastępca Prezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk.

 

W Gdańsku, podobnie jak w całym kraju, nie potwierdzono do dzisiaj obecności osób zarażonych koronawirusem
W Gdańsku, podobnie jak w całym kraju, nie potwierdzono do dzisiaj obecności osób zarażonych koronawirusem
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną

  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał najnowsze ostrzeżenie przed koronawirusem. Nie zaleca w nim podróżowania do dziewięciu krajów. Są to:

  • Chiny
  • Korea Południowa
  • Włochy (w szczególności regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum)
  • Iran
  • Japonia
  • Tajlandia
  • Wietnam
  • Singapur
  • Tajwan

opr. AK

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok