Kuratorium Oświaty w Gdańsku zorganizowało XI edycję Narodowego Czytania w sobotę, 7 września w oryginalnej scenerii Amfiteatru Orana w Parku Oruńskim. Zaproszeni przez Pomorskiego Kuratora Oświaty Grzegorza Krygera goście, uczniowie pomorskich szkół i pracownicy Kuratorium Oświaty zaczytali się w niełatwej, lecz jakże aktualnej w obliczu wojny w Ukrainie lekturze - fragmentach dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”. Wśród czytających gości była m.in. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Wspólne czytanie to zawsze dobry pomysł. Zwłaszcza, gdy pogoda dopisuje w pięknym Parku Oruńskim. Przyjemnie było słuchać się wzajemnie (niektóre osoby ewidentnie mają talent sceniczny!). Tekst bardzo trudny - „Kordian” Juliusza Słowackiego. Mimo to idea szczytna i chętnie wezmę udział w kolejnej takiej imprezie. Dziękuję wszystkim, którzy się zaangażowali! Gratuluję zespołowi Kuratorium Oświaty w Gdańsku super organizacji i dobrej atmosfery – podzieliła się swoimi wrażeniami wiceprezydentka, dodając, że gwiazdami wydarzenia były dziewczyny ze zjawiskowego zespołu „Granda” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.
Dziewczyny z „Grandy” zrobiły wielkie wrażenie również na Beacie Rutkiewicz, wojewodzie pomorskiej, która czytanie „Kordiana” zaczęła od słów „(…) Kiedy myśl słowa tajemną odgadnie, Wtenczas odpowiedź będzie w sercu na dnie".
- Dziś miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu w ramach „Narodowego Czytania”, zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Całość uświetnił wspaniały występ zespołu „Granda" z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. Był to piękny przykład energii i talentu, który wzbogacił uroczystość i dodał jej niezwykłego charakteru – skomentowała imprezę wojewoda pomorska. - Wydarzenie zgromadziło licznych miłośników literatury i kultury z całego regionu, a występ młodych artystek stworzył niezapomnianą atmosferę. Dziękuję wszystkim za wspólne świętowanie polskiej literatury!
Dramat Słowackiego czytała także europosłanka Magdalena Adamowicz: - O wolność zabiegać musimy każdego dnia – świadomie, mądrze, konsekwentnie, każdy z osobna i wszyscy razem, a Polska znów ma wielką rolę do odegrania w obronie Europy przed „ruskim mirem”. To najważniejsze przesłanie na dziś „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Rozczytaną młodzież reprezentowali uczniowie II LO w Gdańsku, szkół podstawowych nr 56, 40, 19, 16 w Gdańsku, I LO w Tczewie, II LO w Sopocie oraz reprezentanci gdańskich ZSŁ, ZSO nr 6, ZSSiMS, CKZiU nr 2 i ZSM.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby, placówki edukacyjne i kulturalne oraz instytucje publiczne i społeczne w kraju i za granicą. W 2012 roku zainicjował ją Prezydent RP Bronisława Komorowski wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Lekturą Narodowego Czytania 2023 było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z XI EDYCJI NARODOWEGO CZYTANIA