O ludzkim życiu często decydują minuty. Ratownikom medycznym przybyłym na pomoc osobom starszym, samotnym brakuje informacji o stanie zdrowia chorego i przyjmowanych przez niego lekach. Dzięki przejrzystemu systemowi przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie także szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego. Ratownicy medyczni podkreślają, że wielokrotnie informacje zawarte w kopercie pomogły w szybkim i skutecznym podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.
Jak wygląda Koperta życia
Jest to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.
O nowej karcie na swoim profilu na FB napisał też prezydent Gdańska Paweł Adamowicz:
Już jest! Gdańska Koperta Życia. Dedykowana seniorom, osobom niepełnosprawnym czy przewlekle chorym - może uratować życie! Dzięki wypełnionej ankiecie, która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach, którą wkładamy do koperty, a kopertę - tak, tak, to nie pomyłka - do lodówki. I magnesu, który przyczepiamy do drzwi lodówki - ratownicy medyczni wiedzą, gdzie szukać ratujących niejednokrotnie życie informacji. Gdańskie Koperty Życia kolportować będzie Gdański Ośrodek Zdrowia przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pierwsze koperty otrzymali już uczestnicy programu "Trzeci wiek w zdrowiu" . Łącznie jest ich 2000 ale projekt będzie długofalowy.
Koperta na drzwiach lodówki – dokumentacja medyczna w środku
Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie
Dla kogo Koperty życia
Ten ściśle określony sposób przechowywania dokumentacji medycznej dedykowany jest szczególnie seniorom i osobom mieszkającym samotnie oraz osobom niepełnosprawnym, chorującym przewlekle. Sprawdza się także w domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo – leczniczych oraz ośrodkach dziennego pobytu dla seniorów.
Dystrybucja kopert
Realizatorem kampanii edukacyjnej Kopert życia jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia, przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pierwszy etap kampanii połączono z programem Trzeci wiek w zdrowiu, którego to uczestnicy w fazie pilotażowej otrzymali Koperty życia. Kolejne koperty trafią do rąk uczestników następnych edycji programu Trzeci wiek w zdrowiu. W Gdańsku dystrybuować koperty będzie również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Łącznie do rąk gdańszczan trafi 2 tys. kopert. Program przewidziany jest do realizacji długofalowej, a liczba kopert ustalana będzie według potrzeb.