Hospicjum Pomorze Dzieciom czeka na każdego gdańszczanina, który zmaga się ze stratą bliskiej osoby. Najpierw w trakcie konsultacji wspólnie z psychologiem będzie można zastanowić się, co jest największą trudnością związaną z utratą i określić jaka pomoc jest potrzebna: czy rozmowy indywidualne, czy udział w grupach wsparcia.
- Nie mamy ograniczeń wiekowych choć dzieci oczywiście zapraszamy z opiekunami - dodaje Kamila Bubrowiecka zajmująca się akcją "Wsparcie po starcie". - Podczas pierwszych konsultacji osoby w żałobie często potrzebują po prostu informacji, że ich stan to jest normalny etap żałoby, nie szaleństwo. Już samo to pomaga.
W trakcie spotkań grup wsparcia odbywających się w hospicjum można zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób inne osoby radzą sobie z tęsknotą i dalszym życiem bez bliskiej osoby. To bezpieczne miejsce, gdzie można opowiedzieć o swoim doświadczeniu, podzielić się wspomnieniami i nadziejami, dać wyraz towarzyszącym im myślom i uczuciom.
- Podczas tych spotkań obalamy wiele mitów na temat żałoby, na przykład że musi trwać rok - dodaje Bubrowiecka. - Nie ma sztywnych terminów, ten pierwszy rok jest po prostu najtrudniejszy, bo przeżywamy pory roku, wszystkie święta bez tej bliskiej osoby, ale żałoba może trwać dłużej lub krócej, każdy ma swoje tempo. Podobnie trzeba zmienić przekonanie, że po żałobie wróci się do poprzedniego życia. To nieprawda, życie nigdy nie będzie takie samo po stracie bliskiej osoby. Okres żałoby to czas kiedy uczymy się żyć na nowo.
Jak mówi hospicyjny psycholog kłopot polega na tym, że ani w szkole i później w normalnym życiu nie uczymy się rozmowy, towarzyszenia cierpiącej po stracie osobie, nie wiemy, jak się w takiej sytuacji zachować, co mówić, kiedy ktoś bliski jest w żałobie. I sami także nie dostajemy wsparcia, kiedy to my stracimy kogoś bliskiego.
- Mówimy komuś lub słyszymy "nie płacz", kiedy trzeba ten płacz przyjąć - dodaje Bubrowiecka. - Mówimy lub słyszymy "wszystko będzie dobrze", kiedy jest etap, że wydaje się, że nie będzie dobrze. Dlatego warto przyjść do nas, porozmawiac, posłuchać, na pewno odczujemy ulgę.
Aby otrzymać więcej informacji lub zgłosić chęć udziału w programie trzeba zadzwonić pod nr tel: 512 170 661 (pon.-pt. godz. 8:00 - 15:00) lub napisać e-mail: k.bubrowiecka@pomorzedzieciom.pl
Spotkania i konsultacje odbywają się w siedzibie Hospicjum Pomorze Dzieciom ul. al. Hallera 140 w Gdańsku. Program sfinansowano ze środków Gminy Miasta Gdańska.