• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs dla młodzieży „Dziennik Anny Frank”. Stwórz bloga, opisz życie w czasie pandemii

Konkurs dla młodzieży „Dziennik Anny Frank”. Stwórz bloga, opisz życie w czasie pandemii

Projektornia - jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza do udziału w konkursie on-line „Dziennik Anny Frank”. Zadaniem jest stworzenie dziennika w formie bloga, opisującego życie w czasie pandemii. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 lipca.
17.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opowieść o Annie Frank w 2019 roku w Gdańsku przygotował choreograf Mauricio Wainrot
Opowieść o Annie Frank w 2019 roku w Gdańsku przygotował choreograf Mauricio Wainrot
fot. Grzegorz Mehring / gdansk.pl

 

Lato w teatrze - Wybrzeże i Opera zapraszają do sal, Miniatura wciąż online. A co z Szekspirowskim?

 

Konkurs, zatytułowany „Dziennik Anny Frank”, organizowany jest w ramach projektu „Kultura w czasie epidemii 2020”. Jest skierowany do starszych dzieci i młodzieży, w wieku od 11 do 16 lat. Zadaniem uczestników jest stworzenie bloga o swoim życiu podczas panującej pandemii koronawirusa.

- Anna Frank spędziła w ukryciu kilka lat wojny, lecz w cudowny sposób opisywała życie rodziny zamkniętej w jednym mieszkaniu. Zadaniem uczestników jest stworzenie swojego dziennika w formie bloga, który docelowo będzie dostępny dla innych czytelników w sieci i który miałby za zadanie oddać przeżycia i temu towarzyszące emocje z kwarantanny domowej. Wśród tematów mogą być na przykład: nauka zdalna, obowiązki rodzinne, czas wolny i tak dalej - zapraszają organizatorzy - animatorzy z Projektorni, brzeźnieńskiego oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Inspiracją do własnej twórczości powinna być książka, która posłużyła za tytuł konkursu - „Dziennik Anny Frank”, zawierająca fragmenty pamiętnika jej autorstwa. Przypomnijmy, że Anna Frank była żydowską dziewczynką, która zmarła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau na tyfus, tuż przed wyzwoleniem. Wcześniej, przez ponad dwa lata ukrywała się wraz z rodziną przez nazistami - kryjówka została ujawniona przez donosiciela w sierpniu 1944 roku. Przez niemal cały ten czas - od 12 czerwca 1942 roku do 1 sierpnia 1944 roku Anna prowadziła zapiski trudnej codzienności, widzianej oczami dziecka.

Organizatorom zależy, by młodzi uczestnicy poznali tę ważną książkową pozycję i stojącą za nią postać, i odnieśli się do jej ciężkich doświadczeń życia w zamknięciu, na swoim autorskim blogu, na podstawie własnych doświadczeń z życia w kwarantannie. Może to być dowolne nawiązanie - organizatorzy nie narzucają żadnych ograniczeń. Nie podpowiadają też, w jaki sposób interesująco dla czytelnika opisać życie w czasie pandemii i jedynie ogólnikowo podają, które zdarzenia warto wybrać do opisania - to, co prawda może stanowić pewną trudność dla uczestników, ale dzięki temu pomysłodawcy konkursu mogą spodziewać się kreatywnych rozwiązań i wyjątkowych treści.

A warto być kreatywnym, bo pięć najciekawiej napisanych dzienników zostanie nagrodzonych i będzie promowanych przez Gdański Archipelag Kultury. Termin nadsyłania projektów upływa 6 lipca - na adres projektornia@gak.gda.pl należy wysłać link do swojego bloga oraz załączyć kartę zgłoszenia zawierającą dane osobowe (podpisaną przez opiekuna prawnego). Każdy z uczestników może zgłosić tylko jeden dziennik on-line.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zapoznanie się z regulaminem konkursu i jego akceptacja. Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępne są na stronie organizatora: www.gak.gda.pl.

 

OPOWIEŚĆ O ANNIE FRANK. Argentyna moja miłość. W Operze Bałtyckiej - poruszająca wyprawa w głąb emocji słynnego choreografa

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu