Dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły ten koniec roku jest szczególny - gimnazjum, które działało w budynku przy ulicy Traugutta w Gdańsku 20 lat, z powodu reformy oświaty wprowadzanej przez rząd od 2017 roku, przestało właśnie istnieć. W budynku dawnego gimnazjum ma mieścić się poradnia pedagogiczno-psychologiczna i szkoła dla uczniów z autyzmem.
- Dziś jest inny poranek niż zwykle, to historyczny moment dla was drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele, bo po 20. latach coś się kończy - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas uroczystości. - Różne badania i wyniki pokazują, że gimnazja były potrzebne. Zapadły jednak pewne decyzje i jesteście ostatnim historycznym rocznikiem gimnazjalistów. Życzę wam, żebyście mieli zawsze otwarte oczy i serca, bo marzy mi się taki Gdańsk, który będzie z was dumny i ja chciałabym razem z wami żyć w takim Gdańsku, z którego i wy będziecie dumni.
Rok szkolny 2018/2019 upłynął pod znakiem zmian w systemie oświaty, przede wszystkim do historii właśnie przeszły gimnazja, a do egzaminu gimnazjalnego w kwietniu podszedł ostatni rocznik uczniów. Z 48. gimnazjów, które działały w Gdańsku w roku szkolnym 2016/2017, pozostały dwa działające w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33 - Gimnazjum nr 21 i Gimnazjum Przysposabiające do Pracy, które właśnie zakończyły swoją działalność. Rok szkolny zakończyło dziś 3448 gimnazjalistów.
Prezydent Dulkiewicz nawiązując do majowego strajku nauczycieli podziękowała pedagogom za zaangażowanie w walkę o poprawę systemu oświaty, podziękowała też rodzicom tegorocznych absolwentów.
- Zachęcam was, żebyście buntowali się przeciwko wszystkiemu, z czym się nie zgadzacie - dodała prezydent Dulkiewicz. - Przed wami wiele wyzwań, o które warto walczyć. Zmieniają się one na przestrzeni lat. Dziś takim wyzwaniem jest choćby ekologia, myślę że każdy z was odnajdzie swoją drogę w sercu.
Ogłoszona w 2016 roku reforma oświaty spowodowała, że we wrześniu 2019 roku o miejsca w pierwszych klasach szkół średnich będą starać się dwa roczniki uczniów. Absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i ostatniej klasy gimnazjum. Z szacunków MEN wynika, że o przyjęcie do szkół średnich w 2019 roku, w całej Polsce, ubiegać się będzie około 727 tys. uczniów, w tym 350 tys. to będą absolwenci gimnazjów.
Liczba uczniów, którzy 1 września 2019 roku rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych w Gdańsku nie jest jeszcze znana, bo trwa rekrutacja.
W roku szkolnym 2018/2019 w Gdańsku działało:
62 przedszkola
75 szkół podstawowych
2 gimnazja
23 licea ogólnokształcące
13 techników
2 szkoły przysposabiające do pracy
4 szkoły policealne
1 szkoła muzyczna I stopnia
Zmiany w gdańskich placówkach oświatowych:
Od 1 września 2018 roku
utworzono:
Dwa przedszkola
Szkołę podstawową specjalną nr 63
Branżową Szkołę I stopnia nr 16
Zespół Szkół Specjalnych nr 1
Gdańską Szkołę Szermierki
połączono:
Przedszkole nr 44 do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 10
Branżową szkołę I stopnia nr 16 do Zespołu Szkół Morskich
Szkołę Podstawową Specjalną nr 63 i Branżową Szkołę Specjalną I stopnia nr 19 do Zespołu Szkół Specjalnych nr 1
Szkołę Podstawową nr 70 i Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 1 do Gdańskiej Szkoły Szermierki.