• Start
  • Wiadomości
  • Koniec pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli. Kolejny już od 9 maja!

Koniec pierwszego etapu rekrutacji do przedszkoli. Kolejny już od 9 maja!

Ponad cztery tysiące dzieci ma już na pewno miejsca w przedszkolu samorządowym bądź zerówce szkolnej w nowym roku szkolnym 2018/2019. Maluchy, którym nie udało się dostać do publicznej placówki, będą miały taką szansę w trakcie tzw. rekrutacji uzupełniającej. Ta rozpocznie się za dwa tygodnie.
26.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Komu nie udało się dostać do przedszkola samorządowego w trakcie pierwszej rekrutacji koniecznie powinien przystąpić do tzw. rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 9 maja
Komu nie udało się dostać do przedszkola samorządowego w trakcie pierwszej rekrutacji koniecznie powinien przystąpić do tzw. rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 9 maja
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Część rodziców dzieci, które zakwalifikowały się do wybranej placówki, nie potwierdziła, że chce zapisać tam swoją pociechę, dlatego po weryfikacji ich deklaracji poza listą przyjętych jest ponad 1400 dzieci. Te miejsca jednak nie przepadają. W drugim etapie rekrutacji, która rozpocznie się 9 maja, pozostanie około 800 wolnych miejsc, z czego blisko 370 będzie dostępnych w przedszkolach publicznych. To nie wszystko. Miasto uruchomi też dodatkowo około 400 nowych miejsc w przedszkolach publicznych niesamorządowych (a więc prowadzonych np. przez fundację, gdzie opłaty są takie same jak w placówkach samorządowych). Jeśli okaże się, że potrzeby są jeszcze większe, wówczas miejscy urzędnicy zwrócą się z ofertą do placówek niepublicznych – by wykupić w nich tzw. miejsca publiczne.

W tegorocznej rekrutacji do przedszkoli i zerówek szkolnych, która rozpoczęła się 12 marca a zakończyła przed kilkoma dniami, wzięło udział ponad 5200 dzieci. Na pierwszej liście zakwalifikowanych zostało ponad 4100 dzieci (do przedszkoli - 2755, do zerówek szkolnych - 1382), a na liście niezakwalifikowanych do żadnej placówki znalazło się 1065 dzieci (w latach 2017 i 2016 było ich znacznie więcej - odpowiednio 1545 i 1318 dzieci).

Co ważne, nadal dostępnych jest około 500 miejsc w zerówkach szkolnych dla dzieci 5- i 6-letnich. -Zachęcam rodziców do korzystania z tej oferty, ponieważ zerówka szkolna pracuje na takich samych zasadach jak oddział przedszkolny, a jednocześnie daje dziecku możliwość, by zapoznać się i łagodniej wejść w środowisko szkolne, z którym zetknie się w klasie pierwszej. Nie warto czekać aż do 7 roku życia, aby korzystać z zalet gdańskich podstawówek. Ciekawy świata 6-latek ma tam większą szansę na rozwój: do dyspozycji ma bogatszą ofertę zajęć, sale gimnastyczne, boiska, dodatkową infrastrukturę i szerszą gamę specjalistów pracujących nad indywidualnym rozwojem waszego dziecka – zachęca Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

W tym roku łączna liczba miejsc w gdańskich przedszkolach i zerówkach szkolnych wyniosła 11342. Dzięki kolejnym inwestycjom w nowe przedszkola w mieście oraz szukaniu dobrych rozwiązań, w tym nawiązanie współpracy z Fundacją Pozytywne Inicjatywy (prowadzącą w Gdańsku kilka przedszkoli niesamorządowych, ale publicznych), z każdym rokiem miejsc dla maluchów jest coraz więcej. Dla przykładu: w 2017 było to 10608, a w 2016 roku - 10342.

Zdaniem wiceprezydenta Kowalczuka miejsc dla najmłodszych byłoby jeszcze więcej, gdyby nie wprowadzona w ubiegłym roku reforma oświatowa i "cofnięcie" obowiązku szkolnego nauczania już 6-letnich dzieci.

- Samorządom byłoby łatwiej planować i układać sieć szkół i przedszkoli, gdyby władze centralne w sposób tak gwałtowny nie zmieniały decyzji. Taka sytuacja dotyczyła m. in. 6-latków, które wcześniej planowano nauczać w klasach pierwszych, by nagle pozostawiać je w szkolnych i przedszkolnych „zerówkach” - zaznacza wiceprezydent Kowalczuk. - Nieprzekonani do zmian w reformowanym systemie oświaty rodzice pozostawiają często 6-latki w przedszkolach, przyglądając się postępującej tzw. reformie edukacji. Gdyby 6-latki wyruszyły w rozwijającą szkolną przygodę, nie byłoby żadnych problemów z miejscami dla 3-, 4- i 5-latków. Uniknęlibyśmy także zwolnień wśród nauczycieli ze szkolnych „zerówek”. W ubiegłym roku na gdańskiej mapie przedszkoli samorządowych pojawiły się dwie nowe placówki: przy ul. Dąbka na Ujeścisku oraz przy ul. Damroki na Jasieniu. W roku 2018 roku do dyspozycji maluchów oddane zostaną kolejne dwa obiekty.

Na Chełmie, przy ul. Kolorowej, niedawno otwarto nowy żłobek samorządowy - wkrótce gotowe będzie także przedszkole
Na Chełmie, przy ul. Kolorowej, niedawno otwarto nowy żłobek samorządowy - wkrótce gotowe będzie także przedszkole
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jednym z nich będzie przedszkole nr 80 (przy ul. Kolorowej 14), które powstaje na Chełmie. Placówka będzie sześciooddziałowa, zapewni miejsca dla 150 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Budynek przedszkola zaprojektowano jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem, w całości dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie tam m. in. sala zabaw, łazienki, zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki oraz szatnię. Na zewnątrz zostanie wybudowany plac zabaw oraz parking.

Druga nowa placówka to przedszkole nr 68 - powstająca na Jasieniu, przy ul. Lawendowe Wzgórze 1.Będzie tam dziesięć oddziałów, które zapewnią miejsca dla 250 dzieci w wieku 3-6 lat. Placówka jest elementem Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Będzie to przedszkole modułowe, o konstrukcji drewnianej, ze wspólną częścią żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (sala wielofunkcyjna). W ramach inwestycji powstanie również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas