Była to już III edycja rankingu skarbników. Nagrody dla zwycięzców przyznano w sześciu kategoriach - zależnie od wielkości i charakteru samorządu: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców, miast powyżej 100 tys. mieszkańców, powiatów do 60 tys. mieszkańców i powiatów powyżej 60 tys. mieszkańców. Dane, na podstawie których wybrano najlepszych samorządowych skarbników zweryfikowała renomowana międzynarodowa firma doradcza Deloitte, specjalizująca się w audycie finansowym.
Zwycięzcy w kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców:
- Miejsce I: Barbara Sajnaj (Poznań)
- Miejsce II: Teresa Blacharska (Gdańsk)
- Miejsce III: ex aequo Irena Szumlak (Lublin) i Danuta Lange (Katowice)
Organizatorzy podkreślają, że choć nagroda dotyczy polityki finansowej całych gmin, to przyznawana jest skarbnikom, jako postaciom kluczowym w przygotowaniu projektu samorządowego budżetu. Są to bowiem osoby, “których praca wymaga ogromnej wiedzy z zakresu finansów publicznych, prawa, jak również innych dziedzin związanych z funkcjonowaniem urzędów gmin”.
-
Teresa Blacharska, skarbnik Miasta odchodzi po 52 latach pracy dla Gdańska ROZMOWA
-
Rada Miasta Gdańska. Kandydatura nowej pani skarbnik - Izabeli Kuś - przyjęta przez radnych
Partnerem merytorycznym tegorocznego rankingu było Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych Centropolis SA.
Krzysztof Koman, prezes Centropolis SA podkreślił, że metodologia rankingu uwzględniła nie tylko sytuację finansową poszczególnych samorządów, poziom dochodów i wydatków, czy sposoby realizowania zadań przez gminy. Pytano także o narzędzia polityki finansowej - takie jak np. poziom rozwoju instytucjonalnego oraz wykorzystywane instrumenty finansowe.
- Z naszego rankingu wyłania się bardzo niejednorodny obraz polskiego samorządu, ale na pewno jasny i klarowny w tym, iż polscy samorządowcy, a zwłaszcza ich służby finansowe to osoby o niesamowitej wiedzy i niesamowitej kompetencji - powiedział Krzysztof Koman. - Bardzo dziękuję tym, którzy wzięli udział w naszym rankingu. Zachęcam i zapraszam do badania się w kolejnych edycjach “Skarbnika Samorządu”.
Kongres “Perły Samorządu” odbywa się po raz czwarty - w tym roku online, ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. Współorganizatorem edycji jest Miasto Gdynia. Patroni honorowi to: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Klimatu, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Wśród partnerów instytucjonalnych są m.in.: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich.
Organizatorzy piszą: “Pieniądze, edukacja, środowisko, demografia, transport, inwestycje, gospodarka, podatki a także wiele innych spraw. Nieważne czy chodzi o nowe zadania czy od dawna znane problemy. O każdej ważnej dla samorządów kwestii będziemy rozmawiać praktycznie i rzeczowo.
Już po raz czwarty Dziennik Gazeta Prawna i Miasto Gdynia zapraszają na Kongres „Perły Samorządu”. Znów spotkamy się z ekspertami i przedstawicielami najlepszych samorządów w Polsce, by rozmawiać o aktualnych problemach i projektowaniu rozwiązań dla przyszłego powodzenia gmin. Nie ograniczamy się tylko do reagowania na bieżące bolączki, ale nie odwracamy od nich uwagi. Przyglądamy się zmianom, zarówno tendencjom centralizacyjnym jak i rosnącej liczbie zadań przerzucanych na samorządy. Liczymy jak zbilansować je z często niewystraczającymi środkami podążającymi w ślad za nowymi obowiązkami”.
- WIĘCEJ: Kongres Perły Samorządu 2020