• Start
  • Wiadomości
  • Premier ogłasza nowe obostrzenia od soboty. Zapowiada też możliwość kwarantanny narodowej

Premier ogłasza nowe obostrzenia od soboty. Zapowiada też możliwość kwarantanny narodowej

Zamknięte szkoły i nauczanie zdalne dla uczniów klas 1-3 na razie do końca listopada, zamknięte placówki kultury, hotele tylko do pobytów służbowych, zamknięte sklepy w galeriach handlowych oprócz spożywczych, aptek, drogerii czy usług - to nowe obostrzenia rządu, o których poinformował w środę, 4 listopada 2020 roku premier Mateusz Morawiecki.
04.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę, 4 listopada 2020 roku premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia rządu związane z pandemią
W środę, 4 listopada 2020 roku premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia rządu związane z pandemią
Fot. FB KPRM

 


Premier ogłosił nowe obostrzenia w dniu kolejnego smutnego rekordu epidemii w Polsce - ponad 26 tys. osób zakażonych i aż 373 zgony.

- Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana - rozpoczął dzisiejszą konferencję Mateusz Morawiecki. - Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tysięcy przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji.

 

Zmiany zaczną obowiązywać od soboty i potrwają przynajmniej do 29 listopada:

 

  • To rozszerzenie nauczania zdalnego na klasy 1-3 i przedłużenie okresu nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Nauczyciele na wsparcie pracy zdalnej otrzymają dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej - 500 zł.

 

  • Zamknięte wszystkie placówki kultury - teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne

 

  • Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych

 

  • Handel - w mniejszych sklepach do 100 mkw będzie mogła przebywać 1 os/10mk, a w sklepach pow. 100mk pozostaje 1os/15mk. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

 

  • W galeriach i centrach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki, punkty usługowe i drogerie. W sklepach, które będą czynne też są ograniczenia. W sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, w większych sklepach jak dotychczas - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych - powiedział premier.

 

  • Od 7 listopada w kościołach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, czyli tyle samo, co w dużych obiektach handlowych (powyżej 100 mk).

 

 

Wprowadzony limit obowiązywać ma od 7 listopada do 29 listopada, ale ograniczenie to może zostać przedłużone.


Premier Morawiecki zapowiedział też, że rząd przygotowuje wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. To 22 zagrożone branże - gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

- Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż - mówił Mateusz Morawiecki - Także kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy.


Mateusz Morawiecki zaapelował też do protestujących, aby protestowali w internecie, a nie w przestrzeni publicznej.

- Mimo, że mamy różne poglądy, to tu powinniśmy być zgodni - podkreślał premier RP. - Epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich. Chrońmy siebie nawzajem. Dzisiaj najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych.

Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada 2020 roku.

 

Jak mówił premier, jeśli liczba zakażeń przekroczy 70-75 tys. zakażonych na 100 tys. mieszkańców, następnym krokiem będzie narodowa kwarantanna.

Głos zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski: 

- Dzisiaj decydujemy się na przedostatni krok, bo ostatni krok to oczywiście narodowa kwarantanna - powiedział minister zdrowia. - Stabilizacja nastąpi na poziomie 30 tys. przypadków na dobę, ale to jest wariant optymistyczny, który zakłada, że nie byłoby wszystkich tych protestów, jakie mają miejsce w ostatnim czasie. System opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności; przyrasta liczba zgonów. Musimy doprowadzić do drastycznego zahamowania liczby zachorowań.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów