Co proponują radni PiS?
Ze względu na przemieszczanie się elementów mostu Siennickiego i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, prezydent Gdańska zadecydowała, że w piątek wieczorem, 10 stycznia, obiekt zostanie zamknięty. O godz. 20.00 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy, a o 22.00 - ruch samochodowy, pieszy i rowerowy. Most pozostanie zamknięty aż do zakończenia przebudowy, planowanej do połowy 2027 roku. Kierowcy i komunikacja miejska będą korzystać z objazdów.
Konferencję prasową dotycząca zamknięcia przeprawy przez Martwą Wisłę zorganizowali w czwartek, 9 stycznia, działacze Prawa i Sprawiedliwości.
Ich zdaniem, “teraz, na szybko” potrzebne są przede wszystkim przeprawy tymczasowe w postaci np. kładki dla pieszych i rowerzystów lub promu.
- Potrzebujemy konkretnych działań, sprawdzenia wszystkich rozwiązań, o których mówią mieszkańcy Gdańska i najlepiej znają potrzeby swojej dzielnicy. I tego domagamy się jako radni Prawa i Sprawiedliwości - powiedział radny Andrzej Skiba.
Most Siennicki - wszystko o zamknięciu i zmianach w komunikacji
Jak podkreślił radny Andrzej Skiba, 17 tysięcy mieszkańców Przeróbki, Stogów, Krakowca i Górek Zachodnich to są ludzie, którzy płacą podatki i mają swoje potrzeby.
- Chodzi o to, żeby ludzie tutaj mogli godnie żyć, żeby nie zostali odcięci od Gdańska, od swojego miejsca pracy, szkoły, uczelni, przychodni, urzędu i szeregu i innych instytucji - mówił radny Andrzej Skiba.
Głos mają mieszkańcy
O sytuacji związanej z mostem wypowiadali się też mieszkańcy.
Przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka Elżbieta Żmijewska powiedziała, że decyzja o zamknięciu mostu była zaskoczeniem. - Rada Dzielnicy dowiedziała się o tym z mediów. Niepokój nasz budzi to, że stało to w sposób tak gwałtowny. To znaczy, że ten most jest chyba naprawdę w stanie krytycznym - dodała.
Most Siennicki z burzliwą historią - trzeba go zamknąć i przebudować
Zaproponowała jednocześnie konkretne rozwiązania dotyczącego nowego funkcjonowania komunikacji publicznej.
- Najkorzystniej finansowo będzie dla miasta, jeśli autobus N8, który będzie jeździł ze Stogów będzie robił pętlę na Przeróbce. A autobusy 106 i 108 niech sobie jeżdżą jak do tej pory, bo poza szczytem jeżdżą dwa razy na godzinę. N8 pozwoli mieszkańcom również z Przeróbki dostać się chociażby na Stogi i na plażę. Mieszkańcy z wieżowców lub z ulicy Przetocznej będą musieli udać się w kierunku Elektromontażu, a tutaj większość to osoby starsze. Chcielibyśmy, żeby wzięto to pod uwagę, żeby było to z korzyścią dla mieszkańców Przeróbki - podkreśliła Elżbieta Żmijewska.
Inny z mieszkańców pytał o przyszły planowany remont mostu Siennickiego. - Czy będzie prowadzony monitoring trzech najbliższych bloków pod kątem drgań? A tu będą prowadzone prace z użyciem ciężkiego sprzętu. Kolejna sprawa, to dojazdy osób niepełnosprawnych, których jest naprawdę dużo na całej wyspie portowej - mówił mieszkaniec bloku przy ul. Bajki.
PiS pyta o odpowiedzialność
Tomasz Rakowski, przewodniczący klubu radnych PiS w RMG, oświadczył, że radni PiS rozważają możliwość złożenia doniesienia do prokuratury.
- To sytuacja nie spadła na nas z dnia na dzień. Od ponad dekady inżynierowie, eksperci alarmowali o tym, że most jest w coraz gorszym stanie. Ale ponieważ nie był w stanie krytycznym i katastrofalnym, no to władze miasta mówiły: “jest OK, możemy dalej z niego korzystać”. A teraz nagle wszyscy są zaskoczeni. Ludzie, zwykli mieszkańcy domagają się, żeby ktoś wziął za to odpowiedzialność i fizycznie za to odpowiedział - argumentował radny Tomasz Rakowski.
Poseł PiS Kacper Płażyński poinformował z kolei, że złożył pismo do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, w którym pyta m.in. o to, od kiedy władze Gdańska miały wiedzę o pogarszającym się stanie mostu Siennickiego i jakie zalecenia pracowników Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Żółtowskiego znalazły się w ekspertyzie zaprezentowanej podczas wizji lokalnej 27 grudnia 2024 r.