Przedstawiciele 15 miast w Gdańsku
- Zapytałem Witolda Krupiarza, dyrektora Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Krakowie, co powie na propozycję, żeby to Gdańsk w tym roku zorganizował warsztaty, które mają już swoją markę jako Benchmarking Kraków - mówi Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Trochę był zaskoczony, jako organizator tej imprezy, ale pomysł się spodobał.
Warsztaty benchmarkingowe miejskich wydziałów komunikacji odbyły się w Gdańsku w piątek, 2 czerwca. Przyjechało 26 przedstawicieli z Lublina, Wrocławia, Dąbrowy Górniczej, Poznania, Katowic, Rzeszowa, Torunia, Krakowa, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Gdyni, Warszawy i Olsztyna.
Konferencję otworzyła sekretarz Miasta Danuta Janczarek. W obradach Gdańsk reprezentowali dyrektor Wydziału Komunikacji UMG Grzegorz Bystry i jego zastępczyni Joanna Czartowska.
Musisz odebrać dowód rejestracyjny, a nie masz czasu w tygodniu? Przyjdź w sobotę
Benchmarking w komunikacji - żeby było lepiej
Wśród referowanych i dyskutowanych tematów były:
- podniesienie bezpieczeństwa przewozów taksówkami w dużych miastach i proponowane zmiany prawne w tym zakresie
- planowane modyfikacje systemu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
- analiza danych w zakresie rejestracji pojazdów
Konferencja odbyła się w Dworze Artusa. Pod koniec obrad uczestnicy zostali przewiezieni do Letnicy, gdzie mogli się zapoznać z organizacją pracy w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 5 przy ul. Żaglowej 11, który mieści się w AmberExpo. Głównym tematem rozmowy była obsługa klientów w zakresie rejestracji pojazdów i wydawania praw jazdy.
Gdzie zarejestrować auto? Najlepiej w AmberExpo - takiego komfortu klienci jeszcze nie mieli
Czym jest benchmarking?
Termin „benchmarking” pochodzi od angielskiego słowa „benchmark”, które oznacza punkt orientacyjny w terenie. Samo hasło ma sens topograficzny i dotyczy miejsca zaznaczonego na mapie. Symbolicznie możemy założyć, że jest to wzgórze - w benchmarkingu chodzi o znalezienie drogi prowadzącej do tego celu. Metoda pozwala na stwierdzenie, w którym miejscu się znajdujemy, w stosunku do punkt odniesienia i jakie powinny być nasze kroki, by tam dotrzeć. Nie szukamy po omacku, ale podpatrujemy doświadczenia i osiągnięcia innych.
W benchmarkingu kluczowe są porównywalne dane, oparte na pomiarach, analizie oraz kształtowaniu efektywności przedsiębiorstwa/urzędu. Dzięki temu dana organizacja może analizować swoje osiągnięcia pod kątem wyników najlepszych organizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa i urzędy zyskują informacje o swoich słabościach względem konkurencji, a to z kolei pozwala na działania na rzecz poprawy standardów pracy.