• Start
  • Wiadomości
  • Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i 106. rocznicy odzyskania niepodległości

Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i 106. rocznicy odzyskania niepodległości

12 listopada o godz. 19 w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, odbędzie się koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów. Tematyka koncertu nawiązują także do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zagra Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Moniki Stefaniak. W programie m.in. Henryk Mikołaj Górecki.
15.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

okrągły stół w ECS
Nowa wersja Okrągłego Stołu - wersja gdańska - stanęła w ECS
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

12 listopada (wtorek) o godz. 19 w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, odbędzie się koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów. Zarówno data koncertu, jak i jego tematyka nawiązują także do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybór daty koncertu nie jest przypadkowy. Łączenie historii klamrą 1918-1989 to celowy zamysł organizatora - Fundacji Centrum Solidarności. Jedno z dzieł pt. "Symfonia Wolności", w swej warstwie muzycznej odnosi się do całej historii zmagań Polaków w walce o niepodległość. 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Lech Wałęsa oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Dla Fundacji Centrum Solidarności promowanie historii poprzez muzykę klasyczną, jest jedną z form mówienia o polskiej drodze do wolności. Dzieła znanych kompozytorów, w tym zdobywcy Oscara, będą wykonywane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Moniki Stefaniak. Wśród solistów zobaczymy i usłyszymy europejskiego formatu sopranistkę - Adrianę Ferfecką, czy wybitną, gdańską klawesynistkę prof. Alinę Ratkowską. Krótki obraz filmowy nada kontekst historyczny temu  muzycznemu  wydarzeniu. 

Wykonywane 12 listopada 2024 r. dzieła przyczynią się do upamiętnienia historii Sierpnia 1980 roku, pamiętania o trudnym dla narodu okresie stanu wojennego a także przypomnienia o strajkach 1988 roku, których zwieńczeniem był „okrągły stół” i wybory czerwcowe 1989 roku - jako symbol otwarcia nowej drogi do pokojowej rewolucji w Polsce i naszej części Europy. 

W programie usłyszymy: 

  • Koncert na klawesyn i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego,
  • III Symfonia na sopran i orkiestrę Elliota Goldenthala do poezji Barbary Sadowskiej
  • Symfonia Wolności –  Jana Sanejki

Wykonawcy:

Adriana Ferfecka – sopran; 
Alina Ratkowska – klawesyn;
Monika Stefaniak – dyrygent;
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. 

Bilety na Koncert dostępne są na: bilety24.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul Ołowianka 1

Koncert_Nadzwyczajny_plakat
Koncert Nadzwyczajny - plakat
mat. organizatora

TV

Wizyta szkoleniowa ukraińskich samorządowców w Gdańsku i Sopocie