• Start
  • Wiadomości
  • Koncert w hołdzie zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska

"Bądźmy razem, nie tylko dzisiaj". Koncert w hołdzie zmarłemu tragicznie prezydentowi Gdańska

Gromkie brawa świadczyły, że występy artystów przypadły publiczności do gustu, ale większe emocje, i duży aplauz w całej świątyni, wywoływały cytowane fragmenty wypowiedzi Pawła Adamowicza z jego wystąpień na forum publicznym. Z okazji 5. rocznicy tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w sobotę 13 stycznia, w Bazylice Mariackiej, zorganizowano widowisko słowno-muzyczne pod hasłem: „Polska jako wspólnota”.
14.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu w oddali ołtarz bazyliki, przed nim widać dziesiątki osób siedzących w kościelnych ławach, ściany świątyni podświetlone są na kolory czerwony, różowy i fioletowy
Przestrzeń przed ołtarzem gdańskiej bazyliki stała się w sobotni wieczór sceną, na której wystąpili polscy artyści w hołdzie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

“Sound of Silence” na początek

Za scenę dla artystów posłużyła przestrzeń przed ołtarzem największej gdańskiej świątyni. Koncert rozpoczął się tuż po zakończeniu modlitwy międzywyznaniowej, którą duchowni odmówili przy grobie prezydenta Gdańska. Na początek zagrano utwór “Sound of Silence”, który w naszym mieście kojarzy się z tragicznym wydarzeniem, do którego doszło 13 stycznia 2019 roku. Ten utwór wybrzmiał zresztą w sobotę kilkukrotnie: po zakończeniu wiecu z udziałem władz Gdańska oraz władz państwowych, na czele z premierem RP, a także podczas przemarszu z wiecu, ul. Długą, w kierunku Bazyliki Mariackiej. Do świątyni przyszło kilka tysięcy osób.

Hołd tysięcy osób dla Pawła Adamowicza i obietnica premiera Tuska

Budujmy gdańską wspólnotę

Obecnych przywitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Mam nadzieję, że każdy z nas wyciągnął lekcję z tej wielkiej tragedii - przecież każdy z nas marzy o tym, żeby żyć w dzielnicy, w mieście, w Polsce, w której czujemy się wspólnotą. Wszystko zależy od nas, od każdej i każdego z nas. Tego uczył nas, swoim przykładem, prezydent Paweł Adamowicz - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Bądźmy razem, nie tylko dzisiaj, podczas tego koncertu, ale też będąc w swoich domach, w miejscu pracy, wszędzie tam, gdzie stykamy się z innymi. Pamiętajmy, że budowa wspólnoty zależy od każdej i każdego z nas - zaapelowała prezydent.

na zdjęciu artystka śpiewająca do mikrofonu, ma czarną sukienkę, w tle dyrygentka wymachująca rękoma i muzycy orkiestry
13 stycznia, w Bazylice Mariackiej, zorganizowano widowisko słowno - muzyczne pod hasłem: „Polska jako wspólnota”. Na zdjęciu jedna z występujących artystek: Bovska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tysiące osób w gdańskiej świątyni

Bazylika wypełniona była po brzegi mieszkańcami i gośćmi naszego miasta. W nawie bocznej, po lewej stronie od ołtarza, ustawiono setki krzeseł, by obecni mogli wygodnie obejrzeć widowisko. Usiąść można było też w kościelnych ławach. Ci, którzy znaleźli się w nawie po prawej stronie ołtarza, wysłuchali koncertu na stojąco. Większość stała i słuchała w skupieniu, niektórzy wyciągali smartfony i nagrywali występy artystów.

Modlitwa międzywyznaniowa w intencji Pawła Adamowicza

na zdjęciu setki osób stojących tłumnie w kościele, ściany świątyni podświetlone są na czerwono i fioletowo
Widowisko pod hasłem: „Polska jako wspólnota" obejrzało kilka tysięcy osób
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Którzy artyści wystąpili  w Bazylice Mariackiej?  

Koncert trwał godzinę. Na scenie pojawili się: Bovska, Ewelina Flinta, Anna Rusowicz, Maciej Balcar i Tadeusz Seibert. Towarzyszył im gdański chór Music Everywhere oraz Orkiestra Kameralna Progress. O przygotowanie orkiestry zadbał Szymon Morus, a dyrygowała Beata Śnieg. Fragmenty wystąpień prezydenta Gdańska odczytał natomiast Grzegorz Gzyl, aktor związany z Teatrem Wybrzeże. 

Duże poruszenie po cytatach prezydenta Gdańska

Obecni mogli wysłuchać m.in. fragmentu "Modlitwy franciszkańskiej" z przemówienia Pawła Adamowicza na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w trakcie IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, fragmentu przemówienia z jednego z Marszów Równości, a także fragment książki „Gdańsk jako wspólnota” autorstwa prezydenta. Cytat z Marszu Równości wywołał duży aplauz wśród zgromadzonych. Jednak największe brawa rozbrzmiały po tym, jak prowadzący koncert przypomnieli, iż jednym z największych marzeń prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza było to, by gdańszczanie tłumnie chodzili do wyborów, by frekwencja wyborcza wynosiła co najmniej 80 proc. Tak się stało podczas ostatnich, jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. W Gdańsku do urn wyborczych poszło ponad 81 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania.

Prezydent z gdańsko-wileńskim sercem. Kim był Paweł Adamowicz i jak żył dla Gdańska i Polski

Producentem sobotniego widowiska była Fundacja Gdańska, we współpracy z Miastem Gdańsk i Europejskim Centrum Solidarności.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo