• Start
  • Wiadomości
  • Komitet Regionów: Prezydent Gdańska zaopiniuje europejski plan na rzecz demokracji (EPDD)

Komitet Regionów: Prezydent Gdańska zaopiniuje europejski plan na rzecz demokracji (EPDD)

Europejski Komitet Regionów jest kolejną europejską instytucją, która opiniuje europejski plan działań na rzecz demokracji. W imieniu KR opinię przedstawi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Dzisiaj odbyło się pierwsze omówienie tego dokumentu.
30.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bruksela - luty 2019, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas 133. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów
Bruksela - luty 2019, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas 133. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów
zdj. European Union / Patrick Mascart


Sprawozdawcą europejskiego planu działań na rzecz demokracji w Komitecie Regionów jest Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 30 marca  plan został po raz pierwszy omówiony podczas zdalnego posiedzenia Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX).

- Należy zastanowić się, czy niepokojące zjawiska takie jak populizm, radykalizacja, dyskryminacja czy dezinformacja to jedynie pojedyncze symptomy choroby, czy też daleko idące zmiany zagrażające demokracji. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Stanu demokracji nie naprawi się w trzy lata, ale im szybciej wcielimy działania w życie, tym większa szansa na walkę z chorobą. Europejska demokracja jest atakowana nie tylko przez zewnętrznych agresorów dążących do destabilizacji UE, ale również przez wewnętrzne podmioty atakujące to, co w UE jest najważniejsze, czyli wspólnotę. W związku z tym EPDD powinien wytyczać drogę prowadzenia relacji i kontaktów z partnerami pozaunijnymi, którzy tych standardów nie akceptują, łamiąc elementarne prawa człowieka i obywatela.

Założeniem opinii przedstawionej dzisiaj przez Aleksandrę Dulkiewicz jest stworzenie planu pracy umożliwiającego wdrożenie europejskiego planu działania na rzecz demokracji przez instytucje europejskie, państwa członkowskie oraz regiony UE i lokalne społeczności.

Celem EPDD jest wzmocnienie pozycji obywateli i budowanie bardziej odpornych demokracji w całej UE. Realizacji tego celu służą działania promujące wolne i uczciwe wybory, postawy partycypacji społecznej, umacniające wolność mediów, zwalczające dezinformację, ukazujące zaletę krytycznego myślenia.

- Demokracja to także wybory, a w czasie pandemii musimy zmierzyć się z wyzwaniem ich przeprowadzenia. Pytanie więc brzmi, jak w sytuacji, kiedy ograniczają nas zakazy/nakazy/obostrzenia, przeprowadzić w pełni demokratyczne wybory, dające z jednej strony równe szanse wszystkim uczestniczącym kandydatom, z drugiej zaś zapewnią minimalizację ryzyka w postaci zagrożenia życia i zdrowia dla biorących w nich udział wyborców - mówiła prezydent Gdańska.

Działania związane z EPDD będą prowadzone podczas całej kadencji obecnej Komisji. W 2023 r., na rok przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, KE oceni realizację planu działania.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów