Kolejny ptasi przychówek w zoo. Z jaja wykluł się urubu różogłowy z rodziny kondorowatych

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym przyszedł na świat urubu różogłowy. Pisklę stawia już pierwsze kroki, ale na razie daleko mu do wyglądu rodziców. Na wolności urubu różogłowy żyje w obu Amerykach, północnej i południowej. Żywi się padliną średniej wielkiej ssaków. Ptak ten ma specyficzny sposób na obronę przed napastnikami. Potrafi zwrócić na wpół strawione mięso, co odstrasza większość drapieżników z powodu zgniłego zapachu.
17.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia pisklę ptaka drapieżnego, siedzące na ziemi wśród trawy, na tle kamiennej ściany. Pisklę ma puszyste, białe upierzenie i ciemny dziób. Jego głowa jest pokryta delikatnym puchem, a duże, ciemne oczy są wyraźnie widoczne. Tło zdjęcia składa się z nierównej, szorstkiej kamiennej powierzchni, co nadaje zdjęciu naturalny, dziki charakter. Zieleń trawy kontrastuje z białym puchem pisklęcia, tworząc harmonijną kompozycję.
Urubu nazywany jest też sępnikiem różowogłowym
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jakie jest menu urubu?

Urubu różogłowy (łac. Cathartes aura) występuje w obu Amerykach: od południowej granicy Kanady aż do Ziemi Ognistej. Zamieszkuje zarówno lasy, jak i tereny otwarte.
 
Ptak należy do rodziny kondorowatych. Żyje do 16 lat. Podczas lotu osiąga prędkość 48 km/h. Rozpiętość skrzydeł urubu różogłowego może osiągać ok. 180 centymetrów. Waga jego ciała waha się między 0,8 a 2,3 kilograma. 

70-lecie gdańskiego zoo. Uhonorowano najbardziej zasłużonych pracowników

Urubu w głównej mierze żywi się padliną zarówno zwierząt dzikich, jak i domowych. Mała zdobycz jest bardziej ceniona, jako że ich dziób nie jest w stanie przeciąć grubej skóry. Potrafi też zapolować na owady, gady oraz ptaki.
Zdjęcie przedstawia młodego sępa w towarzystwie dwóch dorosłych sępów. Młody ptak, pokryty puszystym, białym upierzeniem, siedzi na ziemi między dwoma dorosłymi sępami o ciemnym upierzeniu i czerwonych, nagich głowach. Jeden z dorosłych sępów pochyla się do młodego ptaka, jakby go karmił lub pielęgnował. Drugi dorosły sęp obserwuje tę scenę z bliska. Tło zdjęcia stanowi kamienna ściana, a na pierwszym planie widoczna jest zielona trawa, która otacza ptaki. Cała scena przedstawia opiekę dorosłych sępów nad swoim młodym, tworząc obraz rodzinnego życia tych ptaków.
Troskliwi rodzice dbają o swoje maleństwo
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Gatunek ten zwykle nocuje w dużych grupach liczących nawet kilkaset osobników, ale w ciągu dnia poszukuje pożywienia samodzielnie. Populacje zamieszkujące chłodniejsze obszary migrują sezonowo w cieplejsze miejsca.

Jak urubu broni się przed atakiem innych zwierząt?

Ptak znany jest ze swojego mechanizmu obronnego. Polega on na wypluciu po części strawionego mięsa, co odstrasza wiele  drapieżników ze względu na odór resztek pokarmu.
Zdjęcie przedstawia młodego sępa, który pochyla się do ziemi, jakby coś szukał lub próbował jeść. Ptak ma puszyste, białe upierzenie i ciemny dziób. Jego nogi są widoczne i wydają się jeszcze nie w pełni rozwinięte. Pisklę stoi na ziemi w pobliżu kamiennej ściany, co tworzy tło dla tej sceny. Po lewej stronie zdjęcia widać trochę zielonej roślinności, która dodaje naturalnego kontekstu. Pióra młodego sępa są rozczochrane, co wskazuje na jego wczesny etap rozwoju. Cała scena przedstawia moment w życiu młodego ptaka, gdy odkrywa swoje otoczenie.
Urubu zjada przede wszystkim padlinę zarówno zwierząt dzikich, jak i domowych
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Gniazdo urubu różogłowy formuje w osłoniętych miejscach, takich jak wydrążone drzewa, kłody lub szczeliny w klifach. Miejsce do rozmnażania znajduje też w starych budynkach. Jaja składa bezpośrednio na dnie gniazda pozbawionego wyściółki. Wysiadywane są średnio dwa jaja przez 30-40 dni. Młode pierzą się po 70–80 dniach lub dłużej.

Czas wielkiego wyklucia w gdańskim zoo. Na świat przyszło 15 pingwinów

Zdjęcie przedstawia młodego sępa, stojącego na ziemi obok kamiennej ściany. Ptak ma puszyste, białe upierzenie, a jego ciemny dziób i oczy są wyraźnie widoczne. Młody sęp stoi w wyprostowanej pozycji, z głową lekko uniesioną, co nadaje mu czujny i ciekawski wygląd. Tło zdjęcia to szorstka, zielonkawa kamienna ściana, która kontrastuje z białym upierzeniem ptaka. Na ziemi widać kilka źdźbeł trawy, co dodaje naturalnego kontekstu do sceny. Całość przedstawia moment z życia młodego sępa, eksplorującego swoje otoczenie.
Z czasem pisklę urubu nabierze właściwego koloru upierzenia
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Jeśli chodzi o zagrożenie wyginięciem, to urubu różogłowy określany jest jako gatunek najmniejszej troski. W 2020 roku organizacja Partners in Flight szacowała liczebność światowej populacji lęgowej tych ptaków na 28 milionów osobników.
 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic