Co słychać na Wyspie Sobieszewskiej? Kolejny numer gazetki „Halo, tu Wyspa”

Zapraszamy do lektury jesienno-zimowego wydania „Halo, tu Wyspa”. W numerze rozmowa z Janem Sidorczakiem, wieloletnim kierownikiem Obwodu Ochrony Wybrzeża na Wyspie Sobieszewskiej, pierwszy z cyklu artykułów Waldemara Nocnego na temat 50 lat Wyspy jako dzielnicy Gdańska, relacje z letnich wydarzeń, czy też podsumowanie dotychczasowych przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego 2027. Halo, tu Wyspa można przeczytać online lub w papierze.
19.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ceramiczne, duże biedronki w różnych kolorach ułożone na kawałku drewna, na plaży,
Ceramiczne biedronki Alicji Bielskiej na sobieszewskiej plaży
Fot. mat. Halo, tu Wyspa

Wydarzenia sezonu letniego na Wyspie Sobieszewskiej

Co wydarzyło się ostatnio na Wyspie? Jesienią odbyła się kolejna edycja warsztatów i konkursu kulinarnego organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. Wczesnym wrześniem mieszkańcy żeglowali po Wiśle Śmiałej z harcerzami z Chorągwi Gdańskiej ZHP. W numerze powracają też wspomnienia z letnich imprez - Świbnieńskiego Lata czy Pikniku na Młynówce. Kolejne ich edycje powrócą wraz z wakacjami.

W Świbnie Św. Mikołaj przypłynął kutrem, zapalił światełka na choince

Jak idą przygotowania do Światowego Jamboree w Gdańsku?

W mijającym roku odbyło się 25. Światowe Jamboree Skautowe w Korei Południowej. To wydarzenie, w którym wzięło udział 43 tys. uczestników i uczestniczek, w tym harcerze i harcerki z Gdańska. A już za 3,5 roku Jamboree odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej. Ugościmy skautów i skautki oraz honorowych gości z całego świata. W aktualnym numerze “przeczytamy o doświadczeniach organizatorów Jamboree 2023 w Korei Południowej oraz o przygotowaniach ZHP i Gdańska do wydarzenia.

starszy mężczyzna i mężczyzna w średnim wieku na scenie festynowej, w tle inne osoby
Od lewej: Jan Sidorczak, wieloletni kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża na Wyspie Sobieszewskiej oraz Piotr Kryszewski - zastępca prezydenta Gdańska
Fot. Bartosz Bańka

Najnowsza historia dzielnicy Wyspa Sobieszewska

Trwa rocznica 50-lecia przyłączenia Wyspy Sobieszewskiej do Gdańska. Z tej okazji w ‘Halo, tu Wyspa” opublikowany został pierwszy z cyklu artykułów Waldemara Nocnego podsumowujący historię najnowszą dzielnicy.

Rozmawiamy także z Janem Sidorczakiem, wieloletnim kierownikiem Obwodu Ochrony Wybrzeża na Wyspie Sobieszewskiej na temat trudów odbudowy, pielęgnacji i ochrony wybrzeża.

W numerze także wywiad z Alicją Bielską o jej pasji do ceramiki i przyrody. Czytelnicy znajdą w nim również podsumowanie letnich warsztatów fotograficznych czy archiwalne artykuły z „Echa Wyspy”.

Aktualności na temat wydarzeń na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się na stronie na Facebooku „Teraz Wyspa Sobieszewska” oraz www.wyspasobieszewska.org. Zapraszamy także na profil na Instagramie „Teraz Wyspa Sobieszewska”.

Numer dostępny jest w wersji papierowej m.in. w GAK Wyspa Skarbów czy w OSP Świbno i Sobieszewo, Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN. W wersji online na stronie: www.wyspasobieszewska.org w zakładce „Halo, tu Wyspa”. Znajdują się tam też poprzednie numery gazetki (1-3/2021, 1-3/2022 oraz 1-3/2023).

Choinka na Wyspie Sobieszewskiej. Trzecie dzielnicowe drzewko już się świeci

Gazetka “Halo, tu Wyspa” powstaje dzięki finansowaniu z Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Miasto Gdańsk prowadzi w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku. „Halo, tu Wyspa” ukazuje się, by przybliżać mieszkańcom i mieszkankom aktualne wydarzenia, pokazywać ciekawostki historyczne i przyrodnicze, relacjonować życie dzielnicy.

Gazetka jest odpowiedzią na głosy mieszkańców, aby skuteczniej przekazywać informacje na temat działań podejmowanych przez Gdańsk oraz partnerów programu.

Książka Waldemara Nocnego dla miłośników Gdańska: “Przewodnik historyczny po Wyspie Sobieszewskiej”

Zgłaszać tematy, swoją twórczość czy sugestie do gazetki można na adres mailowy: program.spoleczny@gdansk.gda.pl.

Partnerstwo na rzecz Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej

Zawiązane zostało w 2017 roku przez 21 podmiotów i organizacji działających na Wyspie Sobieszewskiej. Od tej pory „wspólnymi siłami i w pełnym porozumieniu” realizują Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzony przez Miasto Gdańsk, w ramach przygotowań do zlotów harcerskich i skautowych. Celem programu jest integracja mieszkańców, zwiększenie ich zaangażowania w sprawy lokalne, wzrost dbałości o środowisko naturalne Wyspy, poprawa estetyki dzielnicy oraz zwiększenie jej potencjału turystycznego.

oprac. IB

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta