
Wsparcie dla repatriantów od blisko 30 lat
Gdańsk realizuje program repatriacji rodzin polskiego pochodzenia z republik środkowoazjatyckich byłego ZSRR od 1996 roku. Początkowo nasze miasto przyjmowało dwie rodziny rocznie. Od 2021 roku liczba ta została podwojona. Repatrianci to potomkowie Polaków, którzy podczas II wojny światowej zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego, a także osoby, które mimo trudnych warunków pielęgnowały polskość i przez lata liczyły na powrót do Ojczyzny.
O tym, że wciąż jest spore zainteresowanie tym gdańskim programem, mówiła podczas marcowej sesji radnych, wiceprezydent Monika Chabior.
- Zgłosiło się do nas trzynaście rodzin. Zespół złożony z pracowników Wydziału Rozwoju Społecznego zaprosił te osoby na rozmowy, by lepiej je poznać i dowiedzieć się, czy są one faktycznie zainteresowane osiedleniem się w naszym mieście. Z tej grupy cztery rodziny rekomendujemy do zaproszenia do Gdańska. Obecnie uczą się one języka polskiego, część osób już mówi po polsku - podkreślała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W Gdańsku osiedliło się dotąd 70 rodzin repatrianckich, a 48 z nich przybyło na zaproszenie Prezydenta Miasta Gdańska. Z radością obserwujemy, jak te osoby świetnie integrują się w naszym mieście.
Czytaj także: Biało-czerwona na Dworze Artusa. W piątek 80. rocznica powrotu Gdańska do Polski
Na jakie wsparcie mogą liczyć takie rodziny?
W ramach wsparcia miasto zapewnia rodzinom repatrianckim m.in.:
- pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się,
- przyznanie lokalu komunalnego,
- pokrycie kosztów częściowego wyposażenia mieszkania, czasowego zakwaterowania, transportu w granicach Gdańska przez pierwszy miesiąc pobytu oraz tłumaczenia dokumentów niezbędnych do uzyskania pełnych praw mieszkańca miasta,
- jednorazową pomoc finansową w wysokości 10 000 złotych na osobę.
Czytaj także: Rosyjska bomba nie wygrała. Pomoc z Gdańska już pod Donieckiem
12 nowych mieszkanek i mieszkańców
Na podstawie uchwały podjętej 27 marca, podczas sesji Rady Miasta, w tym roku do Gdańska zaproszone zostaną kolejne cztery rodziny repatrianckie. Będzie to łącznie 12 osób.
Dla tych rodzin zorganizowano również lekcje języka polskiego prowadzone przez lektorów z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą - zarówno online w Kazachstanie, jak i stacjonarnie w Gdańsku.
Oprac. KG