Pod koniec września Aleksandra Trawińska, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, informowała o trzech szkieletach ofiar cywilnych, odnalezionych przez archeologów MIIWŚ na Westerplatte. Znajdowały się nieopodal stanowiska polskiej armaty polowej - tzw. putiłówki.
Teraz Aleksandra Trawińska poinformowała, że w piątek, 4 października w tym samym rejonie archeolodzy natrafili na szczątki kolejnej osoby i łuskę karabinu Mauser.
Trzy szkielety ludzkie na Westerplatte - kim byli?
Miał ołówek z polskiej fabryki
Czwarty szkielet został odkryty w pozostałościach wschodniego schronu drewniano-ziemnego wchodzącego w skład stanowiska armaty polowej wz. 1902 kal. 76,2 mm. Był ułożony na prawym boku.
Archeolodzy sporządzili rysunek, fotografię i model 3D odnalezionych szczątków.
Co dalej? Pod nadzorem prokuratora IPN podjęto kolejne badania. Antropolog stwierdził uszkodzenia części twarzowej czaszki, okolic miednicy i klatki piersiowej - ich pochodzenie będzie trzeba ustalić podczas pogłębionej analizy szkieletu i ponownych oględzin w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Ofiara była ubrana w cywilne półbuty skórzane oraz jednoczęściowy kombinezon roboczy. W prawej kieszeni kombinezonu został znaleziony ołówek z widoczną sygnaturą wytwórcy: „St. Majewski” (fabryka ołówków „St. Majewski” SA założona w Pruszkowie w 1889 r., działała również w okresie międzywojennym, a w 1948 roku została upaństwowiona).
Prawdopodobnie polski jeniec
- To znalezisko jest kolejną już wskazówką potwierdzającą założenie, że w wypadku wszystkich czterech odkrytych osób mamy do czynienia z zamordowanymi przez Niemców polskimi jeńcami cywilnymi, których zmuszono do uporządkowania terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w okresie od września 1939 r. do czerwca 1941 r. - tłumaczy Filip Kuczma, archeolog Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Przypomnijmy, że przy jednym z trzech szkieletów odnalezionych na Westerplatte pod koniec września, znaleziono skórzany potnik czapki z wyciśniętym napisem „Bydgoszcz”, co mogłoby oznaczać, że są to szczątki zamordowanego Polaka.
Co odkryto wcześniej?
Przypomnijmy, że badania archeologiczne prowadzone są na Westerplatte od 2016 r. Odkopano tam wcześniej szczątki ośmiu niemieckich żołnierzy z 1945 r. W 2019 odnaleziono szkielety dziewięciu polskich żołnierzy, którzy polegli we wrześniu 1939. Zidentyfikowano siedmiu.
Gdańszczanie oddali hołd westerplatczykom w bazylice św. Brygidy
W ramach prowadzonych badań archeologicznych szczegółowo sprawdzono już obszar ponad 7,5 tys. m. kw. i oczyszczono z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych ponad 13,5 ha. Pozyskano ponad 82 tys. zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej. Pochodzą one od połowy XVII do XX wieku. Znaczna ich część to przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej.