Jak podkreślają organizatorzy, zarówno temat, jak i pomysł na kompozycję muralu zależy wyłącznie od artysty. Może zaproponować zarówno pojedyncze grafiki, jak i rysunki pokrywające całe ściany, a nawet sufit tunelu dla pieszych pod torami tramwajowymi przy al. Witosa w Gdańsku Chełmie, a także jego ściany zewnętrzne.
- Ściany przejścia są w tej chwili pokryte pojedynczymi bazgrołami. Uznaliśmy, że warto zagospodarować tę przestrzeń artystycznie - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowa ZDiZ.
W konkursie mogą wziąć udział zarówno twórcy solowi (koniecznie pełnoletni), jak i zespoły autorów. Projektanci mają również możliwość przedstawić więcej niż jedną propozycję - pod warunkiem, że każdy projekt przekażą w osobnych kopertach (szczegółowe zasady w regulaminie konkursu, wszystkie potrzebne informacje dostępne na stronie www ZDiZ).
Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 7,4 tys. zł brutto. W kwocie tej zawarte są również koszty realizacji muralu - organizatorzy zapewniają, że została wyliczona w ten sposób, by po zakupie potrzebnych materiałów laureatowi pozostała jeszcze godna suma.
Nagroda za drugie miejsce wynosi 500 zł, a za trzecie - 300 (obie sumy brutto).
Nadesłane projekty zostaną najpierw zakodowane, a później, jako anonimowe prace – poddane ocenie (pod względem walorów artystycznych) przez sąd konkursowy w składzie: Paulina Borysewicz (architekt z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych), prof. Jan Buczkowski (artysta malarz, wykładowca Politechniki Gdańskiej) oraz Emila Lodzińska radna miasta Gdańska. Każdy z jurorów będzie mógł w głosowaniu przyznać każdej z propozycji od 1 do 5 punktów. Wygra projekt, który otrzyma największą liczbę punktów.
Prace można zgłaszać do 25 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 28 października.
Czytaj o gdańskich muralach:
Żołnierze Wyklęci - polscy super heroes na Orunii [WIDEO]