Finał Pól Nadziei na Pomorzu 2024 - już w niedzielę: kwesta, parada, wolontariusze
Przed nami kolejna edycja akcji Godzina Dla Gdańska. Przez trzy dni, od 10 do 12 maja, grupy gdańszczan będą działać na rzecz miasta i innych mieszkańców, realizując małe i wielkie inicjatywy pomocowe.
Mieszkańcy w akcji #godzinadlagdanska
Nie trzeba być wolontariuszem na co dzień, ani zakładać organizacji pozarządowej, żeby zrobić coś z korzyścią dla otoczenia – środowiska, mieszkańców czy przestrzeni miejskiej. Do akcji co roku włączają się szkoły, pracodawcy, grupy przyjaciół i indywidualne osoby, które chcą mieć realny wpływ na zmianę otoczenia, a czasem także… na wywołanie uśmiechu choćby u jednej osoby. Regionalne Centrum Wolontariatu zachęca do uruchomienia wyobraźni, znalezienia pomysłu i odważenia się na działanie.
- Jesteśmy pewni, że jak co roku pomysłów nie zabraknie, a gdańszczanki i gdańszczanie zaskoczą nas swoją kreatywnością. Mieszkańcy już nie raz pokazali, że zamiast narzekać, wolą działać. W każdej edycji pojawiają się zupełnie nowe inicjatywy, ale też te sprawdzone i dobrze znane, jak sadzenie drzew czy kiermasze charytatywne. Pomaganie ma różne rozmiary i różne oblicza, od tych tradycyjnych po akcje przeprowadzane w internecie. Każdy, kto zgłosi swój pomysł, może liczyć na nasze wsparcie merytoryczne i promocję – mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Wykorzystaj swój talent
Co do tej pory zrobili mieszkańcy w ramach akcji Godzina dla Gdańska? Jedni stawiali na ekologię i sadzili drzewa, inni sprzątali plaże i lasy. Niektórzy chcieli wywołać uśmiech na czyjejś twarzy, dzięki czemu powstawały maskotki DIY i listy z dobrym słowem, które trafiły do mieszkańców Gdańska. Były kiermasze wspierające schronisko i hospicjum, a także rozwijające warsztaty - o jeżach dla najmłodszych i tak praktyczne jak konserwacja rowerów dla każdego.
Co gdańszczanie zaproponują w tym roku? Możliwości, ale także oczekujących na czyjąś pomoc jest bardzo dużo. Można zorganizować na przykład warsztat florystyczny, szkolenie dla właścicieli psów albo jogę na plaży. Warto także aktywizować seniorów i zaproponować im spędzenie czasu w niecodzienny sposób. Można także wykorzystać zalegające w domu planszówki, by sąsiedzkie granie przyniosło nowe znajomości. Nie trzeba działać wyłącznie stacjonarnie - możliwe jest wykorzystywanie internetu, by stworzyć akcję online.
Godzina dla Gdańska to też świetna okazja dla tych, którzy mają hobby i talent, ale nie mają z kim ich realizować. Twórczo wykorzystana pasja do tańca, lepienia z gliny czy śpiewania może także poprawić komuś dzień.
Jak dołączyć do akcji?
Żeby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić pomysł w formularzu przygotowanym przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku – pomysłodawcę i organizatora wydarzenia. Swój udział mogą zgłaszać osoby indywidualne, grupy nieformalne, fundacje, szkoły, pracodawcy, wspólnoty mieszkaniowe, znajomi czy rodziny. Na wszystkich uczestników czekają pakiety startowe i pracownicy chętni do udzielenia wskazówek. Akcję należy oznaczyć hasztagiem #godzinadlagdanska.
- Cieszy nas fakt, że coraz więcej młodych włącza się w akcję, a wolontariat nie jest dziś obciachem. Bez względu na to, czy zasadzisz jedno drzewo, zrobisz zbiórkę dla schroniska czy warsztaty DIY, to jeśli masz pomysł i chęć do działania, to działaj! – zachęca Dawid Jastrzębski.
Nieważne, czy akcja będzie poświęcona jednej osobie, grupie sąsiedzkiej czy całej dzielnicy. Warto rozważyć wsparcie fundacji, hospicjum, albo sąsiada z bloku. Nie jest określony czas działania - można działać przez jedną godzinę albo przez trzy dni, realizując jeden lub kilka pomysłów.
Masz pomysł? Zgłoś się, wypełniając formularz, i przyłącz się do akcji #godzinadlagdanska.
WOŚP. Już oficjalnie: w Gdańsku zebrano rekordowe ponad 2 miliony złotych