• Start
  • Wiadomości
  • Kolędowanie w ECS w sobotę, 8 stycznia. Transmisja na gdansk.pl

Kolędowanie w ECS w sobotę, 8 stycznia. Transmisja na gdansk.pl

Po ubiegłorocznym kolędowaniu na zewnątrz przy pl. Solidarności 1, tegoroczna - ósma edycja - Kolędowania wraca do ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności. W sobotę, 8 stycznia, o godzinie 18.00, po raz pierwszy zostanie także publicznie odśpiewana nowa kolęda „Niechaj ci się wyśni”, która powstała z inspiracji ECS. Bezpłatne wejściówki rozeszły się w 40 minut, wydarzenie będzie można jednak śledzić online m.in. na stronie gdansk.pl.
03.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po ubiegłorocznym kolędowaniu na zewnątrz wydarzenie wraca do ogrodu zimowego ECS
Po ubiegłorocznym kolędowaniu na zewnątrz wydarzenie wraca do ogrodu zimowego ECS
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

Europejskie Centrum Solidarności tradycyjnie Kolędowaniem rozpoczyna nowy rok. W rygorze sanitarnym widownia będzie znacznie mniej liczna, a wszyscy goście zobowiązani są zasłaniać usta i nos maseczką. Zaplanowano także transmisję online, podczas której będzie można bezpiecznie uczestniczyć w wydarzeniu ze swoich domów.

– Europejskie Centrum Solidarności powstało nie tylko po to, aby upamiętniać pokojową rewolucję Solidarności, ale też po to, żeby odnawiać wielki kapitał społeczny, jaki narodził się w Polakach w Sierpniu ’80 – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Dobrze, że w duchu Bożego Narodzenia ożywają w ludziach tamte dobre energie.

Co roku z początkiem stycznia w ogrodzie zimowym ECS spotykają się całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.

– Nie na wirtuozerię stawiamy, ale dobrą energię wspólnie spędzonego wieczoru – opowiada Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS, która co roku rozpoczyna kolędowanie uderzeniem w gong. – Choć trzeba przyznać, że po tych kilku latach to wspólne śpiewanie idzie nam coraz lepiej.

Każdorazowo repertuar jest inny. Powstaje śpiewnik zaprojektowany specjalnie na ten wieczór. Uczestnicy wieczoru uczą się nowych utworów, historycznych lub współczesnych. Naukę wspiera okazjonalny chór ECS – pracownicy, współpracownicy, rodziny, przyjaciele oraz przewodnicy i wolontariusze, których na co dzień można spotkać przy pl. Solidarności.

Nie obyłoby się bez nieocenionych animatorów wokalnych, w tej roli niezmiennie od lat: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, prowadząca klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku i Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, można go usłyszeć m.in. z formacją Kanaan.

Za fortepianem tradycyjnie siądzie Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka, łącząca zamiłowanie do muzyki dawnej z badaniami muzyki ludowej i regionalnej Kaszub, a z akordeonem stawi się Cezary Paciorek – akordeonista, pianista, kompozytor, aranżer. Oboje są wykładowcami i pedagogami Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Wszystkie bezpłatne wejściówki zostały już rozdane. W wydarzeniu można wziąć udział online - transmisję zaplanowano na portalu gdansk.pl, stronie ecs.gda.pl oraz kanałach FB i YouTube ECS
Wszystkie bezpłatne wejściówki zostały już rozdane. W wydarzeniu można wziąć udział online - transmisję zaplanowano na portalu gdansk.pl, stronie ecs.gda.pl oraz kanałach FB i YouTube ECS
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

ECS przed dwoma laty zaczęło budować kolekcję własnych kolęd i pastorałek, do których napisania zaprasza lokalnych twórców. Tegoroczny utwór nosi tytuł „Niechaj ci się wyśni”. To pełna ciepła i tęsknoty opowieść o nocy cudów, kiedy wędrowiec stojący na progu, obcy, zmarznięty, znajduje miejsce u stołu. Słowa napisała Anna Czekanowicz, gdańska poetka i autorka opowiadań, wieloletnia dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury w gdańskim magistracie, a muzykę skomponowała dr hab. Witosława Frankowska, kameralistka i etnomuzykolożka, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której rodzinnym domu tradycją jest obdarowywanie kolędami.

Premierowe wykonanie publiczne usłyszymy również podczas Kolędowania W ECS. Wśród wykonawców: Julia Nowikowska – mezzosopran, Maja Miro-Wiśniewska – flet poprzeczny barokowy, Patryk Purzycki – altówka i Weronika Kulpa – wiolonczela.

Całość poprowadzą aktorzy: Małgorzata Brajner, Marta Jankowska i Jacek Labijak. Tradycją stało się to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W 2022 roku opowieść będzie o świetle – od Gwiazdy Betlejemskiej po zielone światło w pasie przygranicznym znaczące domy, które są otwarte dla przychodźców. Atrakcją wieczoru będzie wystawa obrazów Beaty Polak-Peli, gdańskiej artystki, które stały się ilustracją spotu drugiej kolędy z kolekcji ECS – „Niechaj ci się wyśni”.

 

Ze względu na sytuacje pandemiczną liczba miejsc w ogrodzie zimowym ECS była ograniczona, a wszystkie wejściówki już zostały już rozdane. W wydarzeniu można wziąć udział online.

Transmisję zaplanowano na www.gdansk.pl, stronie ecs.gda.pl oraz kanałach FB i YouTube ECS. Początek w sobotę, 8 stycznia o godz. 18.00. 

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo