Kolejowy festyn już w sobotę
Mieszkańcy Kokoszek lubią imprezy plenerowe. Te organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej przyciąga za każdym razem setki osób. W najbliższą sobotę, 11 czerwca, odbędzie się trzecia już edycja festynu "Kolejowe Kokoszki". Wydarzenie zaplanowano na terenie Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy ul. Azaliowej, która stała się na przestrzeni ostatnich lat sercem dzielnicy.
- Atrakcji zaplanowaliśmy naprawdę dużo. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną liczne zabawy i konkursy, np. będą musiały sprawdzić, które z nich najgłośniej zagwiżdże w kolejowy gwizdek. Dla nieco starszych przygotowaliśmy quizy wiedzy związane oczywiście z koleją i naszą dzielnicą - zdradza Krzysztof Nowotarski, radny dzielnicy Kokoszki i jednocześnie członek Stowarzyszenia Miłośników Kolei Kokoszkowskiej. - Jesteśmy miłośnikami kolei i chcielibyśmy, by mieszkańcy naszej dzielnicy także mogli z niej jak najczęściej korzystać.
Podczas festynu zaprezentują się też lokalne kluby sportowe, które przygotowały różne konkurencje i zabawy. Na miejscu będą również wozy Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, a także policyjne motory służące na co dzień funkcjonariuszom z Wydziału Drogowego komendy miejskiej w Gdańsku. Będzie więc okazja, by się "przymierzyć" i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Fundacja Obudź Nadzieję zapewni natomiast popularne wśród najmłodszych dmuchańce. Nie zabraknie też mini ciuchci.
Rusza budowa tzw. bajpasu kartuskiego WIZUALIZACJA
Na miejscu pojawią się też przedstawiciele nowego punktu przedszkolnego, który od września będzie działał w Kokoszkach - będzie można więc zdobyć wszelkie niezbędne informacje na ten temat.
Jeden ze składów budowlanych, posiadających swoją siedzibę w tej dzielnicy, przygotował specjalny pokaz elektronarzędzi, a gdańskie zakłady mięsne ufundowały kilkaset kiełbasek na grilla. Będzie też, oczywiście, grochówka.
Podczas festynu wyrób Kartę Mieszkańca
Na miejscu będzie także specjalny elektryczny bus Gdańskiej Organizacji Turystycznej, w którym będzie można wyrobić na miejscu Gdańską Kartę Mieszkańca. Warto taką posiadać. Umożliwia ona bezpłatne wejście, raz w roku, do wybranych instytucji kultury w naszym mieście. Dzięki niej, w niektórych lokalach gastronomicznych, sklepach czy firmach usługowych, można liczyć z kolei na rabat. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Co ważne, Kartę Mieszkańca może wyrobić m.in. osoba zameldowana w Gdańsku, płacąca w naszym mieście podatki bądź posiadająca inne dokumenty uprawniające do tej Karty. Pełną listę wymaganych dokumentów znajdziecie TUTAJ.
Zamelduj się w Gdańsku
Na miejscu dyżurować będą również pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich, którzy zachęcać będą do zameldowania się w naszym mieście. To istotna kwestia, gdyż w Gdańsku od liczby zameldowanych mieszkańców w danej dzielnicy, uzależniona jest m.in. wysokość rocznego budżetu poszczególnych Rad Dzielnic. Więcej zameldowanych osób w Gdańsku oznacza też wyższe wpływy z podatków do miejskiego budżetu.
Meldunek ma bardzo istotny wpływ m.in. na rozwój transportu publicznego. Siatka połączeń tworzona jest bowiem na podstawie danych dotyczących liczby mieszkańców, czyli potencjalnych użytkowników komunikacji zbiorowej. Liczba mieszkańców kształtuje również wysokość dotacji na realizowane przez miasto zadania. Meldunek jest nadal prawnym obowiązkiem.