• Start
  • Wiadomości
  • Kobiety z Wrzeszcza Dolnego - posłuchaj o ich losach. Spotkanie w Windzie GAK w czwartek

Kobiety z Wrzeszcza Dolnego - posłuchaj o ich losach. Spotkanie w Windzie GAK w czwartek

Alma Richter, Helena Lange, Janina Jarzynówna-Sobczak - o znanych wrzeszczankach i ich zasługach dla dzielnicy opowie w czwartek, 21 marca, popularyzator historii Gdańska Michał Ślubowski. Spotkanie z historykiem i gedanistą rozpocznie się w Windzie GAK o godz. 18.30. Wstęp wolny.
20.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plakat w kolorze fioletu. Widać na nim graficzną sylwetkę kobiety w tańcu oraz zdjęcie - portret kobiecy.
Tematem spotkania w Windzie GAK, z cyklu "Wokół historii Dolnego Wrzeszcza", będą biografie kobiet związanych z dzielnicą. Opowie o nich Michał Ślubowski
fot. mat. Winda GAK

Co Nobel robi z głową? Pytania do Olgi Tokarczuk od czytelniczek i czytelników

Działaczka polityczna i społeczna Alma Richter była pierwszą kobietą, która zasiadła w ławach senatu w Wolnym Mieście Gdańsku. Dzięki niej we Wrzeszczu, w 1930 roku, przy dzisiejszej ulicy Kochanowskiego, wybudowano dom dla osób starszych (dziś jest to budynek mieszkalny). Helena Lange również polityczka i pedagożka walczyła o prawa kobiet, gdy w latach 1919–1921 należała do hamburskiej rady miejskiej. Janina Jarzynówna-Sobczak to słynna choreografka i tancerka, zwana “matką gdańskiego baletu”, ponieważ w 1946 roku założyła Szkołę Tańca Artystycznego przy ulicy Jaśkowa Dolina 6. W latach 50., gdy instytucję przekształcono w Państwową Średnią Szkołę Baletową, Jarzynówna-Sobczak została jej pierwszą dyrektorką i pedagożką. Kierowała też baletem Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Jej grób znajdziemy na cmentarzu Srebrzysko.

Starsza kobieta z włosami upiętymi w kok, ubrana jest w kolorową bluzkę. Za nią na ścianie wisi powiększona fotografia, na której widać nogi i tutu tancerek.
Tancerka i choregrafka Jadwiga Jarzynówna-Sobczak była pierwszą dyrektorką i pedagożką Państwowej Średniej Szkoły Baletowej we Wrzeszczu
fot. mat. Winda GAK

Spotkanie poświęcone losom kobiet związanych z dzielnicą Wrzeszcz Dolny zainspirowane jest publikacjami Michała Ślubowskiego, który w książkach „Proszarki, celebrytki i święte” (Znak) oraz „Czarownice, mieszczki, pokutnice” (Marpress) zajmuje się gdańską herstorią. Wśród bohaterek debiutanckiej książki Ślubowskiego „Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne” znajdują się m.in. święta Pelagia Jawnogrzesznica, ale też Anna Krüger - ostatnia spalona na stosie gdańszczanka, której demon o imieniu Klaus obiecał piękne miejsce w piekle. Znajdziemy tu też opowieść o Elżbiecie Koopman-Heweliusz, żyjącej w XVII-wieku astronomce,  wykształconej i znającej kilka języków, która jako 16-latka wyszła za mąż za 52-letniego Jana Heweliusza.

- To historia także obyczajów, tradycji i zmagania się z przeciwnościami losu - pisał o „Czarownicach..."Jan Daniluk, dr historii, absolwent i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. - Ponadto Ślubowskiego cechuje niezwykła umiejętność narracji, snucia opowieści o niełatwych czasach i często dramatycznych wyborach, dzięki czemu “Czarownice…” czyta się jednym tchem.

Michał Ślubowski ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, jest pracownikiem Hevelianum i przewodnikiem po Górze Gradowej i Oliwie. Autor książek poświęconych gdańskiej herstorii: “Czarownice, mieszczki, pokutnice” (2020) oraz “Proszarki, celebrytki i święte” (2023), prowadzi stronę Gedanarium, a wraz z żoną Alicją, podkasty „Makabreski” i „Historia Gdańska dla każdego”. Współpracuje też z wieloma instytucjami kultury w mieście.

Podczas spotkania odbędzie się konkurs, w którym do wygrania będzie jedna z publikacji Michała Ślubowskiego.

Spotkanie w domu kultury Winda, należącym do sieci Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Wrzeszcz Dolny, ul. Racławicka 17, poprowadzi Natalia Koralewska.

Wstęp wolny. 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna