• Start
  • Wiadomości
  • Klub Żak. Lucjan Bokiniec: in memoria - pokaz specjalny nagrodzonych filmów

Klub Żak. Lucjan Bokiniec: in memoria - pokaz specjalny nagrodzonych filmowych produkcji

W poniedziałek, 2 września 2019 r., o godz. 18.15, w Klubie Żak odbędzie się pokaz filmów wyróżnionych Nagrodą im. Lucjana Bokińca na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 2016-2018. W ten sposób instytucja uczci pamięć zmarłego przed dziesięcioma laty założyciela Dyskusyjnego Klubu Filmowego Studentów i Młodej Inteligencji „Żak”. 
27.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lucjan Bokiniec przy pracy
Lucjan Bokiniec przy pracy
fot. archiwum Klubu Żak

 

Związany z Klubem Żak Lucjan Bokiniec, wybitny animator kultury, założyciel Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Żak”, organizator licznych przeglądów filmowych oraz inicjator powstania Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i jego pierwszy dyrektor - zmarł 30 sierpnia 2009 r. w Gdańsku.

- Postanowiliśmy uczcić pamięć Lucjana specjalnym seansem filmowym, w ramach którego zostaną pokazane trzy krótkometrażowe filmy wyróżnione wspomnianą nagrodą w latach 2016-2018: „Szczękościsk” Kordiana Kądzieli, „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura oraz „Zwykłe losy Zofii” Dominiki Gnatek - mówi Magdalena Renk, dyrektor Klubu Żak. - Wszystkie filmy zostały wyprodukowane przez Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

O czym są wybrane filmy?

 

 Szczękościsk w reż. Kordian Kądziela (2016), 30 min. Czy główny bohater podbije rynek sztuki?
"Szczękościsk" w reż. Kordian Kądziela (2016), 30 min. Czy główny bohater podbije rynek sztuki?
fot. mat. pras.

Szczękościsk / reż. Kordian Kądziela / Polska / 2016 / 30 min.

Trzyosobowej grupie artystycznej „Szczękościsk” marzy się podbicie rynku sztuki. Niestety jej członkowie na razie skupieni są na bardziej przyziemnych sprawach. Igor zarabia fotografując produkty do ofertowych gazetek z supermarketów, Baton straszy dzieci w lunaparkowym domu strachów, Laura zaś jest księgową w firmie utylizującą elektrośmieci. Obserwujemy ich zmagania podczas przygotowań do Prowokaliów – czołowego festiwalu sztuki performance.

 

 Nic nowego pod słońcem - w reż. Damiana Kocura (2017), 25 min. Czy poznana przez internet dziewczyna zmieni monotonne życie Dawida?
"Nic nowego pod słońcem" - w reż. Damiana Kocura (2017), 25 min. Czy poznana przez internet dziewczyna zmieni monotonne życie Michała?
fot. mat. pras.

 

Nic nowego pod słońcem / reż. Damian Kocur / Polska / 2017 / 25 min.

Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Po pracy wraca do domu, je i odpoczywa. Każdy dzień Michała wygląda dokładnie tak samo. Każdy poza tym, w którym do Michała ma przyjechać poznana przez internet dziewczyna.

 

 Zwykłe losy Zofii w reż. Dominika Gnatek (2017), trwa 19 min. Niepoprawna romantyczka i miłosne rozczarowania
"Zwykłe losy Zofii" w reż. Dominika Gnatka (2017), trwa 19 min. Niepoprawna romantyczka i miłosne rozczarowania
fot. mat. pras.

 

Zwykłe losy Zofii / reż. Dominika Gnatek / Polska / 2017 / 19 min.

Zofia ma w życiu pecha. Jest niepoprawną romantyczką, nie lubi swojej pracy i codziennie spotykają ją drobne przykrości. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy spotyka swojego dawnego partnera, od którego kiedyś uciekła do innego miasta. Dziewczyna na początku wierzy w jego przemianę, jednak ich relacja na nowo zmienia się w pasmo kłótni i słownej przemocy.



Lucjan Bokiniec urodził się 5 lutego 1935 r. w Turośni Kościelnej. Ukończył Wydział Elektroniki w Politechnice Gdańskiej, pracował na tej uczelni do przejścia na emeryturę. Od 1968 kierował Ośrodkiem Technik Audiowizualnych; w latach 1971-2000 Zakładem Nowych Technik Kształcenia. W roku 1989 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Studentów i Młodej Inteligencji (od 1957 DKF Żak). W latach 1962 – 1971 prowadził Ogólnopolskie Wakacyjne Studium Wiedzy o Filmie, 1971 - 1973 zorganizował przegląd „Polskie Debiuty Filmowe”.

To inicjator i pierwszy dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Sopot (1974), na którym co rok przyznawana jest nagroda jego imienia.

Współorganizator i przewodniczący Jury przerwanego 13 grudnia 1981 r. przeglądu filmów „Od sierpnia do Sierpnia”. Publikował teksty dotyczące techniki filmowej i fotograficznej w badaniach naukowych. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego, Pomorskiej Fundacji Filmowej. 

Pierwsza polska „Encyklopedia kina” wymienia go jako osobę wielce zasłużoną dla rozwoju ruchu DKF-owego i podkreśla jego wkład w rozwój polskiego kina.

Za popularyzację wiedzy o filmie, a także propagowanie i promowanie sztuki filmowej otrzymał w 2005 roku Medal Księcia Mściwoja, a w 2001 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Lucjan Bokiniec zmarł 30 sierpnia 2009 r. w Gdańsku.

- Dziesięć lat temu pożegnałam Lucjana, dobrego męża i ojca, z którym spędziłam prawie 40 lat, z którym odbyliśmy pełne przygód i spotkań z przyjaciółmi podróże po Europie, Afryce i Azji, z którym obejrzeliśmy wiele niezwykłych filmów, słuchaliśmy ballad Wysockiego, Okudżawy i Cohena - mówi Maria, żona Lucjana Bokinca. - Zbudowaliśmy razem dom i wychowaliśmy dwoje dzieci.  Połączyła nas miłość do filmu, którą przekazaliśmy dzieciom. Dzięki jego błyskotliwej inteligencji i niebywałemu poczuciu humoru częste spotkania z rodziną i przyjaciółmi z kraju i ze świata pozostaną na zawsze we wdzięcznej pamięci.

Bilety: 10 zł – normalne / 8 zł – członkowie NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny.

 Archiwalne zdjęcia Lucjana Bokińca poniżej:

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo