Montaż przęsła do stałej części kładki rozpoczął się ok. godz. 11.00. Trwał niecałą godzinę.
Stalowa konstrukcja składana była w całość w ostatnich tygodniach na wyspie Ołowianka - powstała z elementów, które do Gdańska przyjechały z hal produkcyjnych w Zawierciu, należących do wykonawcy inwestycji - przedsiębiorstwa "Intercor". Teraz czas na prace instalacyjne, a następnie próby technicze.
26 maja zaplanowano otwarcie technologiczne, a więc podniesienie kładki. Przez kolejne ponad dwa tygodnie załatwiane będą wszelkie formalności, by 17 czerwca oddać kładkę do użytkowania.
Nowy zwodzony most w Gdańsku będzie miał 70,5 m długości oraz od 6,76 do 10,56 m szerokości. Łączy on dwa brzegi Motławy - w okolicy ul. Grodzkiej, w rejonie dawnego zamku krzyżackiego i gmachu filharmonii. Dzięki temu mieszkańcy i turyści szybciej i wygodniej będą mogli dostać się z Głównego Miasta na wyspę Ołowiankę, a także do obiektów gastronomiczno-usługowych funkcjonujących na terenie Szafarni, Narodowego Muzeum Morskiego czy Muzeum II Wojny Światowej.
Mówi specjalista: efektowne i precyzyjne - takie będą mosty w Sobieszewie i na Ołowiankę
Kładka jest zwodzona. Zgodnie z założeniami, w okresie letnim będzie podnoszona według ustalonego grafiku, do którego będą musiały się dostosować jednostki pływające. Poza sezonem turystycznym pomost będzie otwierany tylko na żądanie zbliżającej się łodzi bądź statku. Otwarcie i zamknięcie będzie trwało maksymalnie dwie minuty, a w razie awaryjnego, ręcznego zamykania kładki - 20 minut. Obiekt będzie obsługiwany przez całą dobę przez dwóch pracowników. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln zł (w tym dotacja celowa marszałka województwa pomorskiego - 2,2 mln zł, pozostałe środki z budżetu Miasta Gdańska)
Parametry żeglugowe kładki:
-
światło poziome toru wodnego ograniczone kierownicami: 29 m
-
światło pionowe nad torem wodnym dla światła szerokości: 25m (kładka zamknięta) 2,5 m
-
światło pionowe nad torem wodnym dla światła szerokości: 29 m (kładka otwarta) 25 m
-
światło poziome toru wodnego bez ograniczenia światła pionowego: 21,9 m
Przeczytaj także:
Kładka na Ołowiankę. Kiedy zaplanowano jej otwarcie?