• Start
  • Wiadomości
  • Gotowa i czeka na otwarcie. Zobacz jak wygląda nowa kładka nad Kanałem Raduni

Gotowa i czeka na otwarcie. Zobacz jak wygląda nowa kładka nad Kanałem Raduni

Nowa kładka pieszo – rowerowa nad Kanałem Raduni powstała na wysokości Dworu i Parku Ferberów w Lipcach. Zbudowano ją w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Ma usprawnić komunikację, ale też przy okazji przypomnieć historię tego ważnego miejsca i dawnych gdańszczan.
22.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na kładce zamontowano już deski. Nie jest jednak jeszcze dostępna
Na kładce zamontowano już deski. Nie jest jednak jeszcze dostępna
źródło: DRMG


To nowa kładka, choć mająca silny historyczny kontekst. Żeby zrozumieć jej sens trzeba się cofnąć kilka wieków wstecz.

Rodzina Ferberów to jeden z najsłynniejszych gdańskich rodów. Głowy rodziny w kolejnych pokoleniach sprawowały kluczowe dla miasta urzędy. Ferberowie byli rajcami, sędziami, burmistrzami (6 burmistrzów, 3 ławników, 6 rajców, 3 kanoników i 1 biskup). Prowadzili dla Gdańska ważne międzynarodowe sprawy, reprezentowali interesy miasta wobec króla Polski. Przez wiele lat byli architektami polityki gdańskiej.

Constantin Ferber (1520 – 1588). Jego imię noszone było przez wielu innych przedstawicieli rodu
Constantin Ferber (1520 – 1588). Jego imię noszone było przez wielu innych przedstawicieli rodu
źródło: Gedanopedia


Ród niezwykle wpływowy i zamożny z posiadłościami m.in. w Rotmance, na Żuławach czy właśnie w Lipcach. Do nich należała kamienica przy ul. Długiej 28. Obnosili się ze swoim bogactwem. Byli fundatorami jednego z ołtarzy w Bazylice Mariackiej i w tejże świątynie po zakończeniu żywota byli pochowani.

Przy Trakcie św. Wojciecha, w Lipcach, blisko granicy z Orunią stoi do dziś zabytkowy Dwór Ferberów, wybudowany w XVII w. przez Konstantego Ferbera. Tuż obok znajduje się słynny dom podcieniowy tzw. Lwi Dwór. Trakt Św. Wojciecha i Kanał Raduni dzielą obecnie na pół dawne posiadłości Ferberów w Lipcach. Po zachodniej stronie kanału znajduje się kameralny i nieco zapomniany Park Ferberów. W 1984 r. całość  założenia wpisana została do rejestru zabytków.

Budowa kładki w pobliżu dworu Ferberów. Nz. po prawej widać dom podcieniowy Lwi Dwór
Budowa kładki w pobliżu dworu Ferberów. Nz. po prawej widać dom podcieniowy Lwi Dwór
źródło: DRMG/gdansk.pl


Choć nazwa parku używana jest powszechnie, została rzez Radę Miasta w lutym 2020 r. prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia - Św. Wojciech – Lipce. Jest tu zalesione wzgórze i dawne stawy. Miejsce urokliwe, odwiedzane przez pasjonatów historii. Teraz dzięki nowej inwestycji wiele może się zmienić. Rowerzyści i spacerowicze będą mogli zajrzeć do Parku Ferberów.


Zobacz relację wideo:


Kładka pieszo-rowerowa to pomysł mieszkańców dzielnicy, którzy zgłosili jej budowę w Budżecie Obywatelskim. W swoim wniosku zwracali uwagę na brak bezpośredniego dostępu do zabytkowego kompleksu parkowo-leśnego, w którego skład wchodzą dwa malownicze stawy oraz park leśny. Mieszkańcy osiedleni za Kanałem Raduni, w okolicy ośrodka jeździeckiego Lipce mają utrudniony dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Z kolei mieszkańcy sąsiadującego Chełmu nie mogą skrócić sobie drogi przechodząc przez Kanał Raduni i Park gdyż dojście do niego prowadzi dopiero przy Przedszkolu nr 24.

Jeden ze stawów w Parku Ferbera
Jeden ze stawów w Parku Ferbera
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Kładka ma 15 metrów długości i 2,5 m szerokości. Budowa trwała pięć miesięcy, jeszcze czeka na odbiory, ale już można ją podziwiać. Niebawem, najpewniej jeszcze w wakacje, zostanie otwarta. Wykonawcą prac jest firma Saferoad Kabex z Gdańska. Koszt inwestycji wyniósł niecałe 179 tys. złotych.

Czytaj też: Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w Amfiteatrze Orana. Spektakle w niedziele

 

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych