• Start
  • Wiadomości
  • Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM

Kino w blokowisku. Plenerowe projekcje na Zaspie i w Brzeźnie przez cały wrzesień PROGRAM

„Plama” i „Projektornia” - oddziały Gdańskiego Archipelagu Kultury, jak co roku zapraszają na jesienne pokazy filmowe pod chmurką. Hasłem tej edycji będzie szaleństwo. Filmy, ukazujące najróżniejsze jego oblicza, prezentowane będą przez cały wrzesień na trawnikach przed placówkami. Wstęp wolny.
19.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, teraz także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Kino w blokowisku to organizowany od kilku lat cykl pokazów filmowych pod gołym niebem - początkowo tylko przy klubie Plama, a od kilku edycji także i przy brzeźnieńskiej Projektorni
Fot. A. Bogdan


Jak co roku we wrześniu, na trawniku przed Plamą GAK (ul. Pilotów 11) i Projektornią GAK (ul. Dworska 29A) zagości kino plenerowe. Tradycyjnie już, wyświetlane filmy zostały wybrane według klucza.

- Tym razem motywem przewodnim prezentowanych filmów będzie szaleństwo, które jak wszyscy wiemy, może mieć najróżniejsze oblicza. Przygotowaliśmy program składający się z czarnych komedii oraz komediodramatów - zaprasza Katarzyna Andrulonis, specjalistka ds. organizacji imprez z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Cykl pokazów rozpocznie kultowy „Dzień świra” Marka Koterskiego, którego akcja osadzona jest w polskim blokowisku. Później będzie można zobaczyć m.in. interesujące wizualnie filmy „Kurczak ze śliwkami” i „Toni Erdmann”, nagradzane na festiwalach i zupełnie szalone „Zwariować ze szczęścia”, „Dzikie Historie” czy „The Square”. Nie zabraknie też klasycznego dramatu - „Nauczycielki” Hřebejka.

Filmy będą prezentowane w każdy wtorek w Plamie, i w piątek w Projektorni. Pokazy rozpoczynać się będą o godzinie 19:30.

- Wzorem ubiegłych lat, na fanów kina pod chmurką, będą czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów. Przygotujemy też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc czy poduszkę. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali widowiskowej tuż obok - mówi Andrulonis.

Na wszystkie seanse wstęp wolny.

 

PROGRAM KINA W BLOKOWISKU 2019:

 

Wtorki godz. rozpoczęcia 19:30 - trawnik przed Plamą GAK (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa):

3 września - „Dzień świra”, reż. Marek Koterski, 93 min, Polska 2002, komedia. Adaś Miauczyński, 49-letni rozwiedziony polonista, żyje w kręgu swoich natręctw, nie potrafiąc wyrwać się z nudy i rutyny dnia codziennego. Adam Miauczyński jest świrem, jakim czasami jest każdy z nas.

 

 

10 września - „Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì, 119 min, Francja - Włochy 2016, komedia. Skrzyżowanie „Thelmy i Louise” oraz „Lotu nad kukułczym gniazdem”.
Beatrice - gadatliwa manipulantka, oraz Donatella - wrażliwa introwertyczka, skrywająca mroczną tajemnicę, uciekają ze szpitala psychiatrycznego.

 

 

17 września - „Kurczak ze śliwkami”, reż. Vincent Paronnaud oraz Marjane Satrapi, 93 min, Belgia - Francja - Niemcy 2011, komediodramat. Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec, które mogłyby zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Ponieważ mu się to nie udaje, postanawia umrzeć.

 

 

24 września - „The Square”, reż. Ruben Östlund, 142 min, Dania - Francja - Niemcy - Szwecja 2017, komedia. Rozwiedziony dyrektor muzeum sztuki nowoczesnej stanie przed wielkim wyzwaniem podczas przygotowań do premiery najnowszej instalacji artystycznej.

 

 

Piątki, godz. rozpoczęcia 19:30 - trawnik przed Projektornią GAK (ul. Dworska 29 A, Gdańsk Brzeźno):

6 września - „Nauczycielka”, reż. Jan Hřebejk, 102 min, Czechy - Słowacja 2016, dramat. Przybycie nowej nauczycielki do podmiejskiej szkoły w Bratysławie roku 1983 wywraca do góry nogami życie lokalnej społeczności. Mária Drazdechová od początku zdaje się manipulować uczniami i ich rodzicami. Po próbie samobójczej jednego z uczniów dyrektor placówki zamierza oddelegować kłopotliwą nauczycielkę. W tym celu jednak rodzice muszą podpisać petycję. Problem w tym, że Drazdechová ma daleko idące koneksje w Partii Komunistycznej. Czy prowincjusze będą w stanie zawalczyć o to, w co wierzą?

 

 

13 września - „Dzikie historie”, reż. Damián Szifron, 122 min, Argentyna - Hiszpania 2014, komediodramat. Niedoceniany muzyk, biznesmen, panna młoda, znany milioner, kelnerka oraz specjalista od materiałów wybuchowych powiedzą „dość!” i pokażą wszystkim swoje dzikie oblicze. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i będą walczyć o siebie, nawet jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między normalnością a szaleństwem.

 

 

20 września - „Poznajcie Harolda”, reż. Gunnar Vikene, 87 min, Norwegia 2014, komedia. Harold i jego żona od 40. lat święcili sukcesy jako właściciele dobrze prosperującego sklepu meblowego Lunde. Wszystko się zmienia, gdy na rynek wkracza nowy potężny gracz w branży - sieć sklepów IKEA. Harold jest zmuszony zamknąć biznes a urażona duma pali go mocniej niż sos z papryczek chili. Pod wpływem impulsu, uzbrojony w rewolwer, wsiada do swojego starego Saaba i wyrusza do Almhutt w Szwecji, aby porwać założyciela Ikei, Ingvara Kamprada. Harold realizuje z sukcesem swój plan, ale porwany przez niego Kamprad wydaje się być z tego powodu całkiem zadowolony.

 

 

27 września - „Toni Erdmann”, reż. Maren Ade, 162 min, Niemcy - Austria 2016, komediodramat. Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines - pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji - lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać - niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

 



 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane