Teatr w Oknie ma 15 lat, otwierał go Andrzej Wajda. Świętowanie zaplanowane na 25 maja
- Formuła programowa jest niezmienna od kilku lat, co roku staramy się zaprezentować najświeższe filmy z kina ambitnego, autorskiego. Zobaczymy cenione produkcje kinowo-festiwalowe, które można było oglądać na najważniejszych światowych wydarzeniach, jak festiwal w Cannes, Berlinale, Sundance czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, ale też produkcje oscarowe – zapowiada Anna Kądziela Grubman, prezeska Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa, które organizuje Kino na Szekspirowskim, a także m.in. Sopot Film Festival i Kino Letnie w Orłowie. - Jednocześnie, obok takich „must have” znajdą się tytuły, które nie zdobyły w Polsce dużej popularności, a naszym zdaniem są bardzo wartościowe i interesujące. I nawet jeśli nie znalazły się wśród tych najważniejszych, głośnych, nagrodzonych, my uważamy je za najważniejsze tytuły danego roku.
9. edycja Kina na Szekspirowskim rozpocznie się w środę, 29 maja, i potrwa do końca wakacji. W tegorocznym repertuarze znajdą się takie produkcje, jak „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet, „Wszystko, wszędzie naraz” w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta, „Poprzednie życie” w reżyserii Celine Song, „Priscilla” w reżyserii Sofii Coppoli, „Perfect Days” w reżyserii Wima Wendersa, czy „20 000 gatunków pszczół” w reżyserii Estibaliz Urresoli Solaguren.
4,5 tysiąca zainteresowanych w jeden dzień
Seanse, wzorem lat ubiegłych, odbywać się będą 2-3 razy w tygodniu – szczegółowy program poznamy na początku maja, wtedy też ruszy sprzedaż biletów. Ale wydarzenie na Facebooku, zapowiadające samą tylko inaugurację 9. edycji, już jest – i w ciągu zaledwie jednego dnia zgromadziło.... 4,5 tysiąca osób zainteresowanych.
- Odzew jest niesamowity, co nas bardzo cieszy. Ubolewamy tylko, że na każdy seans jesteśmy w stanie sprzedać 350 biletów, a chętnych co roku jest często drugie tyle – mówi Anna Kądziela-Grubman. - To pokazuje, że jest to projekt, na który widzowie trójmiejscy, i nie tylko – bo bardzo dużo mamy widzów, którzy przyjeżdżają tutaj na długie weekendy czy na wakacje – czekają. Kino na Szekspirowskim w Gdańsku jest znane już na skalę ogólnopolską. To dla nas ogromna radość i satysfakcja, oraz sygnał, że widzowie oczekują „2 w 1”: chcą obejrzeć bardzo dobre kino w oryginalnych, unikatowych okolicznościach, jakie tworzy dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z romantycznym widokiem na szczyty gdańskich kamienic. Wyjątkowości temu kinu dodaje też fakt, że nie jest ono dostępne cały rok.
Kino na dachu jak w Nowym Jorku
Kino na Szekspirowskim to jedno z najbardziej wyjątkowych kin plenerowych w kraju – z pięknym widokiem na panoramę Gdańska. Seanse odbywają się na tarasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1), gdzie staje ekran, projektor, leżaki i krzesła, i w niezapomnianej atmosferze wyświetlane są filmy z najwyższej półki. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku.
Jak kupić bilety?
Informacje na bieżąco można śledzić na stronie kinonaszekspirowskim.pl i na Facebooku – Kino na Szekspirowskim.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, KINO PRO - pokazy plenerowe. Główny Partner organizacyjny: Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Nowa Strefa Kultury, Lemoniada Studio Filmowe, Eurotrend Systemy Audiowzuzalne, Epson, City Meble.
18. All About Freedom Festival odbędzie się jesienią. Zwycięzca konkursu na motyw graficzny