KinoPort na leżakach
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5 na Dolnym Mieście. Wstęp jest wolny. Leżaki ustawiono przed budynkiem Łaźni
Filmy, które można obejrzeć na Dolnym Mieście w ramach KinoPort to:
- 15.08.2022, godz. 21.30, poniedziałek | Kuba Guzik na tajemniczym lądzie, reż. Dennis Gansel, Niemcy, 2018, 105 min, Seans w ramach Festiwalu artystycznego dla dzieci Cud Nad Martwą Wisłą 2022
Opis filmu: Ekranizacja światowego bestsellera Michaela Endeautora książki, na podstawie której powstał słynny film fantasy: Niekończąca się opowieść. Fantastyczna podróż na kraniec świata, smoki, magia, piraci i ratowanie zaginionej księżniczki to wszystko i o wiele więcej czeka na ciekawego przygód chłopca, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłą lokomotywę!
Dawno, dawno temu, była sobie maleńka wyspa. Pewnego dnia trafia na nią tajemnicza paczka, a w niej chłopczyk Kuba Guzik. Po 10 latach, mały bohater wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, maszynistą Łukaszem, opuszczają wyspę w poszukiwaniu przygód. Trafiają do krainy cesarza Ping Pong, którego córka, księżniczka Li Si, została porwana przez piratów. Bohaterowie ruszają na ratunek. Przed nimi krainy pełne smoków, wulkanów i niebezpieczeństw, których nie spodziewa się nawet największa wyobraźnia. Zaczyna się największa przygoda!
- 26.08.2022, godz. 21.00, piątek | C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA, 2021, 110 min
Opis filmu: „C'mon C'mon" to wielki powrót Mike'a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów", a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.
Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki.
Kina plenerowe w Gdańsku
Plac przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Wstęp jest bezpłatny
Hevelianum zaprasza na przegląd „Filmy z klimatem”. W programie seanse o ekologii, skutkach globalnego ocieplenia, kryzysie klimatycznym a także humanitarnym traktowaniu zwierząt.
- 18.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Gunda, reż. Viktor Kosakovskiy, Norwegia, USA, 2021, 93 min | gość: Max Rykaczewski, specjalista ds. edukacji ekologicznej Hevelianum
- 25.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð), reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101 min | gość: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju spolecznego i równego traktowania.
Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2).
Opisy filmów tutaj
Kino na Szekspirowskim
- Wojciecha Bogusławskiego 1, bilety tutaj
Po krótkiej przerwie spowodowanej Festiwalem Szekspirowskim powraca najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Do końca sierpnia będzie można zobaczyć 7 filmów w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.
W sierpniowym repertuarze znalazły się takie mocne tytuły sezonu jak: „Maki równoległe” Pedro Almodóvara, ostatni film mistrza kina hiszpańskiego z Penélope Cruz w roli głównej; „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, będąca adaptacją znanej powieści pisarki Eleny Ferrante , za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji; „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralny, czarno-biały, urzekający obraz o relacjach rodzinnych z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa.
Obejrzeć będzie można także norweski film „Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera, słodko-gorzki portret pokolenia współczesnych trzydziestolatków, którzy wyłamują się ze społecznych stereotypów czy „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chunga, zdobywcę Oskara za najlepszą rolę i bezapelacyjnego zwycięzcę Festiwalu w Sundance (2021r.), uniwersalną opowieść o sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory.
Nie zabraknie też filmu w duchu amerykańskiego kina niezależnego – „Paterson” legendarnego Jima Jarmuscha to film przepełniony charakterystycznym dla reżysera humorem i dystansem opowieści, który z każdą minutą zamienia się w odę do codzienności.
Szczegóły i bilety na stronie projektu.
Kino letnie w NOMUS-ie
Projekcje odbywają się w audytorium. Filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami. Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny.
Projekt jest już na półmetku. Podczas letnich pokazów filmowych w NOMUS-ie wyświetlone zostaną obrazy opowiadające o relacji człowieka i natury oraz o wpływie technologii w obliczu dynamicznych zmian klimatu.
W obliczu progresywnego rozwoju sztucznej inteligencji stawia widzów film „Nowy, lepszy człowiek”, którego fabuła wskazuje na dylematy z jakimi zmagają się naukowcy. Z kolei „Kwiat szczęścia” wprowadza w tajemniczy świat minimalistycznego i sterylnego laboratorium, w którym obserwujemy konsekwencje ingerencji człowieka w świat natury.
Letnim cyklem filmowym NOMUS rozpoczyna długofalowe przedsięwzięcie, w trakcie którego będzie obserwować, badać i poddawać krytycznemu namysłowi dokonujące się zmiany klimatyczne przez pryzmat międzygatunkowej wspólnoty.
Kuratorką cyklu filmowego jest Aleksandra Grzonkowska.
- 19.08.2022, godz. 20.00, piątek | Nowy, lepszy człowiek, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting, Belgia, Holandia, USA, 2018, 79 min
- 26.08.2022, godz. 20.00, piątek| Kwiat szczęścia, reż. Jessica Hausner, Niemcy, 2019, 100 min.
Opisy filmów można znaleźć na stronie NOMUS.