Kino latem pod chmurką i nie tylko. Sprawdź, gdzie odbywają się nietypowe seanse filmowe

Letnia aura sprzyja seansom na świeżym powietrzu. Darmowy sierpniowy program kinowy przygotowały CSW Łaźnia 2, Nowe Muzeum Sztuki NOMUS oraz Dom Zdrojowy w Brzeźnie. W ciepłe wieczory warto też wdrapać się na dach Teatru Szekspirowskiego (bilety 18 zł).
14.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
KinoPort w plenerze organizuje CSW Łaźnia
KinoPort w plenerze organizuje CSW Łaźnia
mat. CSW Łaźnia

KinoPort na leżakach 

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5 na Dolnym Mieście. Wstęp jest wolny. Leżaki ustawiono przed budynkiem Łaźni

Filmy, które można obejrzeć na Dolnym Mieście w ramach KinoPort to: 

  • 15.08.2022, godz. 21.30, poniedziałek | Kuba Guzik na tajemniczym lądzie, reż. Dennis Gansel, Niemcy, 2018, 105 min, Seans w ramach Festiwalu artystycznego dla dzieci Cud Nad Martwą Wisłą 2022

Opis filmu: Ekranizacja światowego bestsellera Michaela Endeautora książki, na podstawie której powstał słynny film fantasy: Niekończąca się opowieść. Fantastyczna podróż na kraniec świata, smoki, magia, piraci i ratowanie zaginionej księżniczki to wszystko i o wiele więcej czeka na ciekawego przygód chłopca, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłą lokomotywę!

Dawno, dawno temu, była sobie maleńka wyspa. Pewnego dnia trafia na nią tajemnicza paczka, a w niej chłopczyk Kuba Guzik. Po 10 latach, mały bohater wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, maszynistą Łukaszem, opuszczają wyspę w poszukiwaniu przygód. Trafiają do krainy cesarza Ping Pong, którego córka, księżniczka Li Si, została porwana przez piratów. Bohaterowie ruszają na ratunek. Przed nimi krainy pełne smoków, wulkanów i niebezpieczeństw, których nie spodziewa się nawet największa wyobraźnia. Zaczyna się największa przygoda!

  • 26.08.2022, godz. 21.00, piątek | C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA, 2021, 110 min

Opis filmu: „C'mon C'mon" to wielki powrót Mike'a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów", a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera" rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i... przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

Phoenix wciela się w „C'mon C'mon" w nowojorskiego singla, uroczego, ciepłego dziennikarza, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffman), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Pozwoli mu także zrozumieć, że prawdziwe supermoce to te, którymi władają matki. 

Kina plenerowe w Gdańsku

Plac przed Domem Zdrojowym w Brzeźnie. Wstęp jest bezpłatny 

Hevelianum zaprasza na przegląd „Filmy z klimatem”. W programie seanse o ekologii, skutkach globalnego ocieplenia, kryzysie klimatycznym a także humanitarnym traktowaniu zwierząt.

  • 18.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Gunda, reż. Viktor Kosakovskiy, Norwegia, USA, 2021, 93 min | gość: Max Rykaczewski, specjalista ds. edukacji ekologicznej Hevelianum 
  • 25.08.2022, godz. 20:00, czwartek | Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð), reż. Benedikt Erlingsson, Islandia, Francja, Ukraina 2018, 101 min | gość: Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju spolecznego i równego traktowania.

Przed każdym seansem przewidziana jest półgodzinna dyskusja z gośćmi o szeroko pojętej ekologii. Słuchawki do silent cinema wypożyczane będą bezpośrednio przed pokazem na miejscu wydarzenia (parking przed Domem Zdrojowym, Gdańsk Brzeźno, ul. Zdrojowa 2).

Opisy filmów tutaj

Kino na Szekspirowskim

  1. Wojciecha Bogusławskiego 1, bilety tutaj

Po krótkiej przerwie spowodowanej Festiwalem Szekspirowskim powraca najpiękniejsze kino plenerowe w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Do końca sierpnia będzie można zobaczyć 7 filmów w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

W sierpniowym repertuarze znalazły się takie mocne tytuły sezonu jak: „Maki równoległe” Pedro Almodóvara, ostatni film mistrza kina hiszpańskiego z Penélope Cruz w roli głównej; „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, będąca adaptacją znanej powieści pisarki Eleny Ferrante , za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji; „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralny, czarno-biały, urzekający obraz o relacjach rodzinnych z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa.

Obejrzeć będzie można także norweski film „Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera, słodko-gorzki portret pokolenia współczesnych trzydziestolatków, którzy wyłamują się ze społecznych stereotypów czy „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chunga, zdobywcę Oskara za najlepszą rolę i bezapelacyjnego zwycięzcę Festiwalu w Sundance (2021r.), uniwersalną opowieść o sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory.

Nie zabraknie też filmu w duchu amerykańskiego kina niezależnego – „Paterson” legendarnego Jima Jarmuscha to film przepełniony charakterystycznym dla reżysera humorem i dystansem opowieści, który z każdą minutą zamienia się w odę do codzienności.

Szczegóły i bilety na stronie projektu.

Kino letnie w NOMUS-ie

Projekcje odbywają się w audytorium. Filmy wyświetlane są w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami. Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny. 

Projekt jest już na półmetku. Podczas letnich pokazów filmowych w NOMUS-ie wyświetlone zostaną obrazy opowiadające o relacji człowieka i natury oraz o wpływie technologii w obliczu dynamicznych zmian klimatu.

W obliczu progresywnego rozwoju sztucznej inteligencji stawia widzów film „Nowy, lepszy człowiek”, którego fabuła wskazuje na dylematy z jakimi zmagają się naukowcy. Z kolei „Kwiat szczęścia” wprowadza w tajemniczy świat minimalistycznego i sterylnego laboratorium, w którym obserwujemy konsekwencje ingerencji człowieka w świat natury.

Letnim cyklem filmowym NOMUS rozpoczyna długofalowe przedsięwzięcie, w trakcie którego będzie obserwować, badać i poddawać krytycznemu namysłowi dokonujące się zmiany klimatyczne przez pryzmat międzygatunkowej wspólnoty.

Kuratorką cyklu filmowego jest Aleksandra Grzonkowska. 

  • 19.08.2022, godz. 20.00, piątek | Nowy, lepszy człowiek, reż. Tommy Pallotta, Femke Wolting, Belgia, Holandia, USA, 2018, 79 min
  • 26.08.2022, godz. 20.00, piątek| Kwiat szczęścia, reż. Jessica Hausner, Niemcy, 2019, 100 min.

Opisy filmów można znaleźć na stronie NOMUS

 

TV

Każdy może pomóc