Stowarzyszenie z Brescii we Włoszech laureatem III edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza

Stowarzyszenie Ambasada Demokracji Lokalnej (ADL) w Zavidovići zostało laureatem III edycji międzynarodowej Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza. Specjalne wyróżnienie jury trafiło do Ally Myronovej, wójt ukraińskiej gminy Inhulka. Nagrodzonych ogłoszono w sobotę, 13 stycznia w Instytucie Kultury Miejskiej
13.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
NagrodaAdamowicza2024
Maddalena Alberti, dyrektor Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovici, osobiście przyjechała do Gdańska na ogłoszenie zwycięzcy. Nagrodę odbierze oficjalnie 18 marca 2024 w trakcie Kongresu Miast i Regionów w Mons (Belgia). Autorem statuetki, która trafi do laueata jest rzeźbiarz Krzysztof Bednarski. Statuetka przedstawia ptaka w locie, jako znak wolności i niezależności. Ptak szybuje ze świata pogrążonego w ciemnościach ku jasności
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Od Zavidovići do Inhulki

Zavidovići to 40-tysięczne miasto, położone 120 km na północ od Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Brescia, która jest siedzibą stowarzyszenia, to 200-tysięczne miasto w północnych Włoszech. ADL od dwóch dekad z sukcesami pomaga uchodźcom na poziomie lokalnym i międzynarodowym. W ostatnim czasie wspierała uchodźców z Ukrainy. Aktualnie prowadzi program wspierający osoby dyskryminowane z powodu orientacji seksualnej. 

Nagroda zostanie wręczona oficjalnie 18 marca 2024 w trakcie Kongresu Miast i Regionów w Mons (Belgia).

Laureatka specjalnego wyróżnienia - Alla Myronoveja wójt gminy Inhulka w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie - od ponad 20 lat realizuje liczne projekty, aktywnie walcząc o swoją społeczność podczas rosyjskiej okupacji. Jest uosobieniem lojalności wobec swojej gminy i narodu ukraińskiego.

GALA NAGRODY - ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI 

 

Znaleźć odwagę, jak gdańszczanie

Maddalena Alberti, dyrektor Ambasady Demokracji Lokalnej w Zavidovici, osobiście przyjechała do Gdańska na ogłoszenie laureata nagrody. 

- Chciałabym bardzo podziękować za przyznanie nagrody i podkreślić, że swoimi działaniami chcemy kontynuować dziedzictwo jej patrona - powiedziała Maddalena Alberti. - Tolerancja i solidarność to wartości które są dla nas nie tylko słowem, my wcielamy je w życie. Żyjemy w ciężkich czasach, kiedy to duża część ludzkości zmaga się z wojną. Musimy znaleźć odwagę, taką jak pokazali mieszkańcy Gdańska, który walczyli o wolność, najpierw w czasach II wojny światowej, a później podczas rewolucji Solidarności. Idea jest prosta, musimy kierować się dialogiem i współpracą. 

Prezydent z gdańsko-wileńskim sercem. Kim był Paweł Adamowicz i jak żył dla Gdańska i Polski

Cztery osoby stoją przy stoliku, na którym znajduje się statuetka nagrody. Osoby stoją w porządku, patrząc od lewej: kobieta, kobieta, mężczyzna, kobieta
Maddalena Alberti w towarzystwie Patricka Molinoza, wiceprezydenta regionu Bourgogne-Franche-Comté, który na gdańskiej gali reprezentował Europejski Komitet Regionów, a także prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Magdaleny Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wartości słyszalne w całej Europie

W uroczystości uczestniczyły m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i europosłanka Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Adamowiczu. 

- Zależy nam, żeby nagroda imienia Pawła Adamowicza miała międzynarodowy charakter - podkreśliła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Chcemy, żeby wartości, którymi pan prezydent się kierował, czyli solidarność z drugim człowiekiem, równość i tolerancja, były słyszalne w całej Europie. Dlatego doceniamy osoby, stowarzyszenia i organizacje, które te idee wcielają w życie i promują swoich środowiskach. 

"Nie będziemy nienawidzić. Nie damy się zastraszyć" - mówi Henriette Reker, pierwsza laureatka Nagrody im. Pawła Adamowicza

- Dzisiaj bycie dobrym człowiekiem wymaga dużej odwagi. To zastanawiające, że musimy szczególnie wyróżniać osoby lub instytucje za to, że chcą być dobrymi, pomagają innym i bronią słabszych - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta. - Bardzo cieszę, że jest ta inicjatywa i po raz trzeci wyróżnimy działania na rzecz drugiego człowieka.

FOTOGALERIA:

Spośród 14 kandydatur

Do Nagrody im. Pawła Adamowicza za rok 2023 zgłoszono 14 kandydatur. Spośród tych nominacji komisja oceniająca sporządziła tzw. krótką listę, na której znaleźli się:

  • Nathalie Appere - Burmistrz Rennes
  • Alla Myronova - Wójt gminy Inhulka/ Ukraina
  • Anna Dąbrowska- Prezes Stowarzyszenia Homo Faber
  • Stowarzyszenie Ambasada Demokracji Lokalnej w Zavidovići
  • Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry

W skład Jury weszli wybrani przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów, Parlamentu Europejskiego, Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, miasta Gdańska, miasta Michałowa - dotychczasowego laureata, a także p.o. przewodniczącego ICORN. Swój głos oddała także eurodeputowana Magdalena Adamowicz.

Nagroda im. Pawła Adamowicza dla Michałowa, które ratuje ludzi na granicy z Białorusią

Sala kinowa wypełniona ludźmi, którzy siedzą w fotelach
Gala ogłoszenia laureata Nagrody im. Pawła Adamowicza odbyła się w sali kinowej Instytutu Kultury Miejskiej, który od kilku miesięcy ma siedzibę w Kunszcie Wodnym, obok Forum Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Laureaci wcześniejszych edycji

Ustanowienie Nagrody im. Pawła Adamowicza jest wyrazem hołdu i uznania dla wszystkich, którzy z odwagą i uczciwością występują przeciwko nietolerancji, radykalizacji postaw, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii i którzy działają na rzecz promowania równości szans, integracji społecznej i praw podstawowych. 

  • Laureatką I edycji nagrody jest burmistrz Kolonii Henriette Reker
  • W 2023 roku tytuł statuetka trafiły do gminy Michałowo za pomoc udzielaną uchodźcom na granicy z Białorusią

Za co Nagroda im. Adamowicza? Poznaj całą laudację dla burmistrza i mieszkańców gminy Michałowo

Więcej o laureacie tegorocznej edycji

Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici ma swoje początki w 1996 roku i jest dowodem, jak determinacja w działaniu na rzecz obrony praw człowieka angażuje społeczeństwo obywatelskie, wolontariuszy, organizacje pozarządowe oraz władze lokalne i międzynarodowe. U podstaw projektu leży spontaniczna inicjatywa grupy pacyfistów skupionych w Koordynacji Inicjatyw Solidarnościowych w Brescii (Włochy), która w 1992 roku, w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, rozpoczęła przeprowadzanie akcji ratowniczych i pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, jednocześnie przyjmując uchodźców i wysiedleńców we Włoszech.

Od lat 90-tych Stowarzyszenie niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej i społecznej autonomii dla tysięcy ludzi, którzy byli ofiarami konfliktów lub prześladowań na całym świecie. Działania udowadniają, jak kluczowa jest rola gmin oraz ich przedstawicieli, w obronie i promowaniu demokracji, wolności słowa oraz przeciwdziałaniu i zapobieganiu nietolerancji, mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści. Organizacja prowadzi działalność w oparciu o metodologię zdecentralizowanej współpracy w różnych obszarach: demokracja lokalna, środowisko, lokalny rozwój gospodarczy, opieka społeczna, działalność kulturalna, z szczególny nacisk na kobiety, młodzież i ochronę praw człowieka.

Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność we Włoszech, głównie na terytoriach Brescii, Alby i Cremony poprzez terytorialną koordynację członków oraz w Europie Południowo-Wschodniej głównie w Bośni i Hercegowinie w Zavidovići.

We Włoszech ADL Zavidovici pracuje przy przyjmowaniu osób ubiegających się o azyl i uchodźców, zarządza projektami wraz z lokalnymi gminami, których celem jest radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi związanymi z uchodźcami. Na szczeblu krajowym jest zaangażowana w sieć Koordynacji Euroazylowej. Stowarzyszenie specjalizuje się nie tylko w usługach w zakresie mieszkalnictwa materialnego i pomocy prawnej, ale jest także ekspertem w zakresie orientacji i integracji zawodowej oraz innowacyjność w zakresie procesu bliskości i aktywności rzecznictwa na różnych poziomach. Stowarzyszenie współpracuje z Prefekturą, Komendą Policji, różnymi gminami i województwem Brescii, ale także z wieloma stowarzyszeniami promującymi prawa człowieka i zaangażowanie społeczności lokalnej. Razem z gminą Brescia koordynuje działania służb antydyskryminacyjnych. Od 2022 roku realizuje program dla ofiar przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, orientację i tożsamość płciową.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane