Wyloty z Gdańska do Lwowa odbywać się będą dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki, o godz. 10.35.
Wyloty z Lwowa do Gdańska, także odbywać się będą dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i piątki, o godz. 13.30.
Lot na tej trasie trwa około półtorej godziny. Ceny biletów w jedną stronę zaczynają się już od 75 zł.
- Ukraina wykonała ogromną pracę, Unia Europejska dostrzega te zmiany i wspiera dążenia Ukraińców - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w poniedziałek, 26 marca, przed wylotem samolotu. - Traktujmy tę naszą wizytę nie tylko jako zacieśnienie współpracy, ale też jako sygnał, że chcemy Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej i NATO. Samorządy, społeczności loklane, uczelnie wyższe, firmy, Stowarzyszenie Pracodawców - mogą też bardzo mocno wesprzeć Ukrainę w tych dążeniach.
Dogodne połączenia lotnicze to obopólne korzyści. Niektóre z nich wymieniał także Łew Zacharczyszyn, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Dzisiejsza podróż była dla konsula nie tylko obowiązkiem służbowym, ale przede wszystkim podróżą sentymentalną, ponieważ urodził się właśnie we Lwowie.
- Niestety kolejki na granicy nie ułatwiają naszych kontaktów – powiedział Łew Zacharczyszyn. - Dlatego to połączenie będzie służyć temu, żeby samorządowcy, studenci, naukowcy, biznesmeni mogli szybko podróżować i odkrywać dla siebie perłę wschodniej Europy, którą jest Lwów. Ale też perłę wspólnej kultury: ukraińskiej, polskiej, żydowskiej. Uważam, że ten projekt jak ma bardzo dużo pozytywnych wymiarów i cieszę się z tego, że się udało. A szczególnie cieszę się z tego, że sam jestem ze Lwowa, także dla mnie on ma jeszcze wymiar personalny.
Inauguracja połączenia lotniczego stała się okazją do otwarcia we Lwowie Gdańskiego Biura Informacyjnego. To wydarzenie zaplanowano na wtorek, 27 marca.
- Pracownikom z Ukrainy musimy przedstawiać Gdańsk jako najlepsze miejsce do pracy, wypoczynku i nauki - mówił Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. - Oczywiście również do prowadzenia biznesu, stąd oprócz programu badań podażowych uruchamiamy biuro informacji, które będzie obsługiwane przez Ukrainkę. Osoba, którą zatrudniliśmy, jest jednocześnie pełnomocnikiem Pracodawców Pomorza do spraw informacji we wszystkich zakresach.
Otwarcie nieba na linii Gdańsk – Lwów, to także dobra wiadomość dla Ukraińców, którzy już mieszkają i pracują w Gdańsku. Takich osób jest w naszym mieście 26 tys.
- Już nawiązałem kontakt ze swoim odpowiednikiem Urzędu Pracy we Lwowie – mówi Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - Zrobiłem to po to, żeby szkolić pracowników Urzędu Pracy lwowskiego na przykład w gdańsku. Chodzi o budowanie relacji na dłuższą metę. Na tym nam bardzo zależy.
Polaczenie do Lwowa jest drugim, dzięki któremu polecimy z Gdańska na Ukrainę. Loty do Kijowa cieszą się ogromną popularnością.
- Połączenie do Kijowa operuje na ponad 90 proc. obłożeniu – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk. - Jeżeli Lwów będzie miał takie wskaźniki, to jest to top 10 najlepszych kierunków.
Wiadomość o tym, że gdańska delegacja doleciała szczęśliwie do Lwowa, pojawiła się już na fejsbuku prezydenta Adamowicza. Wizyta ta spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów.