Kazimierz Piechowski (1919-2017)

Harcerz, żołnierz AK, więzień Auschwitz. Wsławił się brawurową ucieczką z obozu. Więziony w czasach stalinowskich. Mieszkał w Gdańsku. Miał 98 lat.
28.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kazimierz Piechocki
Kazimierz Piechowski
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Urodził się w podtczewskich Rajkowach w 1919 roku. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem "Alkiem" Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a stamtąd do polskiej armii we Francji. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. 

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny. Po powrocie na Pomorze podjął pracę, ale ktoś doniósł UB o jego akowskiej przeszłości. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.

W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej. W styczniu 2006 r. na wniosek senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała mu tytuł honorowego obywatela Tczewa.

Mieszkał w Gdańsku na Ujeścisku przy ul. Łódzkiej.


Czytaj więcej:

Zmarł gdańszczanin Kazimierz Piechowski - najsłynniejszy uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz

 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów