Każdy może pomóc to akcja charytatywna, której początki sięgają 2012 roku, a jej inicjatorką jest Magdalena Theus. Anonimowi darczyńczy rokrocznie przygotowują prezenty świąteczne dla dzieci, które wychowują się w rodzinach korzystających z opieki i wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Tradycja "Wigilijnej paczki" jest znacznie dłuższa, sięga bowiem 1996 roku. Akcja powstała z inicjatywy śp. Pawła Adamowicza. Dotyczy również dzieci z rodzin objętych wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, ale paczki wypełnione słodyczami zakupione są ze środków budżetu miasta, a całą akcję wieńczy wspaniała gwiazdkowa impreza.
W środę, 18 grudnia br. po raz trzeci, finały obu akcji zostały połączone. Dzięki temu dzieci dostały podwójne prezenty i wzięły udział w kolorowej i radosnej zabawie świątecznej.
- Zależało nam bardzo, aby dzieci fantastycznie się bawiły i najpełniej poczuły magię świąt – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – Wspólnie udało się sprawić, że są radosne.
Wśród tegorocznych atrakcji przygotowanych na scenie znalazło się m.in. widowisko pt. „Idą święta” czy występy dzieci z gdańskiego Pałacu Młodzieży. Specjalnym gościem wieczoru była wschodząca gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej, wokalista i aktor Tadeusz Seibert z zespołem. Jednak tym, który był najbardziej oczekiwanym gościem - był oczywiście mikołaj, który przybył na zabawę ze swoją świtą.
- Rodziny, mimo tego że w niektórych przypadkach ich status materialny się poprawił, to z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na to, by zabrać dzieci na imprezę choinkową czy przygotować większe prezenty - wyjaśnia Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Tutaj mamy połączenie jednego z drugim, więc jest to realna pomoc nie tylko w wymiarze materialnym, ale też duchowym i rozwojowym. To jest impreza masowa, dzieci mają okazję doświadczyć wielu atrakcji.
Warto przypomnieć, że "Każdy może pomóc" była na początku małym, lokalnym wydarzeniem. Jednak z każdą edycją powiększała grono partnerów wspierających inicjatywę. Dzięki takiej współpracy, podczas tegorocznego finału, dzieci mogły skorzystać np. z atrakcji znajdujących się w Wielkiej Fabryce Elfów.
Podczas świątecznej zabawy na dzieci czekały też zabawy przygotowane przez harcerzy, tworzenie stroików świątecznych, gwiazdkowe animacje, gry sprawnościowe dla dzieci i rodziców i coś, co rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czyli pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.
A kto po zabawach i harcach nieco zgłodniał, miał możliwość skorzystania z owocowo - czekoladowego poczęstunku.
Mamy rekord - 950 listów w akcji "Każdy może pomóc"!
- Tegoroczne przygotowania do 8. edycji akcji "Każdy może pomóc" różniły się tym, że wcześniej niż w latach ubiegłych rozpoczęliśmy rozdawanie listów w formie elektronicznej - wyjaśnia Małgorzata Niemkiewicz. Efekt był taki, że właściwie na początku grudnia wszystkie listy były rozdane.
Ponieważ chętnych do obdarowania potrzebujących dzieci było więcej niż listów, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie na bieżąco je dodrukowywał. W efekcie, w tym roku zamiast planowanych 800 paczek, przygotowano aż 950.
- Dzisiaj na finale gościmy 800 dzieci, natomiast młodzież, która również zostanie obdarowana, dostanie paczki w domu - dodaje Małgorzata Niemkiewicz.
Warto też wspomnieć o tym, że akcja "Każdy może pomóc", zatacza coraz szersze kręgi.
- Mamy kilku darczyńców z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech - mówi Małgorzata Niemkiewicz. - Co ciekawe, jest duża skala darczyńców z Polski, więc nie tylko lokalnie, ale akcja rozszerza się na przestrzeni kraju, co nas bardzo cieszy.
Głównymi organizatorami finału akcji: „Każdy może pomóc” i „Wigilijna paczka” są: Prezydent Miasta Gdańska, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Miasto Gdańsk.
Partnerzy tegorocznego wydarzenia to: Międzynarodowe Targi Gdańskie – AmberExpo, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, IKA – Wielka Fabryka Elfów, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w Gdańsku, Lufthansa Systems Poland, Fundacja „Dr Clown”, Nadleśnictwo Gdańsk oraz Fundacja Lotos (partner wspierający).
W przedsięwzięciu wzięło udział ponad stu wolontariuszy.