“Każdy może pomóc” to akcja charytatywna, która stała się jednym z flagowych projektów Gdańska. Jej pomysłodawczynią jest Magda Theus, która od ponad 20 lat pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Początki “Każdy może pomóc” sięgają 2012 roku. Od tego czasu idea i sposób działania nie zmieniły się.
Najpierw pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku rozmawiają z dziećmi i w ten sposób zdobywają najważniejsze informacje na ich temat. Pytają o marzenia, pasje, zainteresowania, ulubione gry, książki i zabawy. Na podstawie rozmów powstają listy - choć napisane są w pierwszej osobie i podpisane imieniem dziecka, to w rzeczywistości ich autorami są pracownicy socjalni.
Każdy z listów opatrzony jest specjalnym kodem przypisanym konkretnemu dziecku - dzięki temu obie strony zachowują anonimowość. Darczyńca zna jedynie imię i wiek dziecka, dziecko nie wie, kto ofiarował mu prezent.
650 listów
W pierwszej edycji „Każdy może może pomóc” napisano 20 listów, jednak z każdym rokiem ich liczba rosła, bo chętnych do robienia anonimowych paczek, przybywało. W zeszłorocznej akcji obdarowano 800 dzieci, w tym roku, z powodu epidemii, listów jest mniej, choć nadal dużo, tzn. 650.
- Mniejsza liczba listów wynika z tego, że mamy bardzo trudny czas - wyjaśnia Magda Theus, pomysłodawczyni akcji “Każdy może pomóc”. - Nikogo nie chcemy narażać, nikomu nie chcemy zagrozić. Prośba do pracowników socjalnych była taka, żeby wytypowali te rodziny, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, gdzie potrzeba pomocy jest największa.
Tegoroczna akcja - bez finału w Międzynarodowych Targach Gdańskich
Kulminacyjnym punktem corocznej akcji “Każdy może pomóc” była zabawa dla dzieci, podczas której najmłodsi gdańszczanie mieli okazję spotkać się z Mikołajem, wziąć udział w konkursach i zabawach czy posłuchać występów muzycznych. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, finał nie może się odbyć.
- Dla tej fantastycznej akcji, w którą angażuje się tak wiele gdańszczanek i gdańszczan, w okresie pandemii musieliśmy szukać nowych możliwości dotarcia do najmłodszych - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Przygotowane przez Was paczki zostaną dostarczone pod wskazane adresy. Choć nie będzie wspólnej zabawy, jednak uśmiech powinien zagościć na twarzach i w oczach obdarowanych.
Listy odbieramy on-line
W tym roku, z powodu pandemii, darczyńcy proszeni są o odbiór listów wyłącznie drogą elektroniczną. Kto chciałby przygotować świąteczny upominek, proszony jest o wysłanie maila na adres: kmp@mopr.gda.pl
- Z naszych doświadczeń wynika, że głównie drogą mailową pobierane są listy, także jestem spokojna, że i tym razem listy trafią do zainteresowanych osób - dodaje Magda Theus.
- Rozumiemy, że sytuacja związana z epidemią jest trudna, ale głęboko wierzymy, że nasi darczyńcy ponownie okażą wsparcie dla potrzebujących dzieci - mówi Sylwia Ressel, konsultant Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - W czasach, gdy praktycznie wszystko dostępne jest w internecie, prezent dla dziecka można przygotować bez wychodzenia z domu. Przygotowaną paczkę można wysłać do Międzynarodowych Targów Gdańskich kurierem.
Przygotowane, oznaczone kodami upominki trzeba dostarczyć od 7 do 11 grudnia lub w dniu 14 grudnia br. (termin ostatni), w godz. 8.00-16.00 do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Pamiętajmy o zachowaniu zasad reżimu sanitarno-epidemicznego (maseczki, rękawiczki ochronne, płyny dezynfekujące).
CZYTAJ: Połączone finały akcji „Każdy może pomóc” i „Wigilijna paczka”