• Start
  • Wiadomości
  • Kawałek Japonii w Gdańsku - w Parku Oliwskim kwitną wiśniowe drzewka

Kawałek Japonii w Gdańsku - w Parku Oliwskim kwitną wiśniowe drzewka

W ogrodzie japońskim Parku Oliwskiego kwitną drzewa wiśni, podziwiane i fotografowane przez licznych spacerowiczów. Zbiorowy zachwyt dla urody kwiatów, a zwłaszcza różowych kwiatów ozdobnych wiśni piłkowanych (takie też rosną w Oliwie) w Japonii jest zwyczajem kultywowanym od kilkuset lat i ma swoją nazwę - Hanami
28.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest osoba w tradycyjnym japońskim stroju, prawdopodobnie yukacie, trzymająca czerwony parasol. Osoba ta ma na sobie maskę przypominającą lisa, co może sugerować inspirację kulturową związaną z japońskim folklorem lub festiwalem. Tło obrazu stanowią kwitnące drzewa sakury, co dodaje zdjęciu atmosfery i podkreśla japoński motyw. Postać pozuje na tle różowych kwiatów, tworząc V ręką w geście zwycięstwa lub pokoju. Czerwone włosy osoby kontrastują z pastelowymi kolorami otoczenia.
Cosplayer'ka Avisenxe - dla wielbicielki japońskiem mangi taki plener zdjęciowy ma szczególne znaczenie
Fot. Anna Rezulak/KFP

Prawie 28 tysięcy kwiatów - nowe wiosenne nasadzenia GZDiZ na miejskich rabatach

Wiśnie piłkowane w gdańskim japońskim ogrodzie

W Parku Oliwskim wiśnie ozdobne z gatunku piłkowanych rosną od lat kilkunastu, w tzw. ogrodzie japońskim usytuowanej nad stawem w części dawnego ogrodu botanicznego, w narożniku między al. Grunwaldzką a ul. Opata J. Rybińskiego.

Chętnym do podziwiania urody ich kwiecia zostało jeszcze kilkanaście dni - a więc idealnie na przedłużoną majówkę 2024.

Jak czytamy w opisie ogrodu na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, odwiedzający tę część parku podziwiać mogą widok na staw oraz najbliższą okolicę z polany - miejsca spokojnego wypoczynku, natomiast na łące rekreacyjnej z wiśniami japońskimi umieszczone zostały ławki oraz drewniane nawierzchnie. 

Na zdjęciu widzimy wiosenny, miejski park. Centralną część kompozycji zajmują drzewa sakury w pełnym kwiecie, z dominującymi różowymi odcieniami. Ścieżki parkowe wypełnione są ludźmi cieszącymi się pogodą; niektórzy spacerują, inni odpoczywają na ławkach. Na pierwszym planie po lewej stronie siedzi kobieta ubrana na czarno, wydaje się być zanurzona w lekturze. W tle zauważamy pary i grupy ludzi w casualowych ubraniach, poruszających się lub wypoczywających w naturalnym otoczeniu. Scena wydaje się być spokojna i relaksująca, a obecność kwitnących drzew dodaje jej uroku i podkreśla sezonowe piękno.
W Parku Oliwskim w Gdańsku japoński ogród szczególny urok ma wtedy, gdy zakwitną wiśnie, wtedy robi się tu szczególnie "japońsko"
Fot. Anna Rezulak/KFP

Czym wyróżnia się ogród japoński?

Ramę dla ogrodu oraz tło, na którym eksponowany jest gaj wiśni i kwitnące krzewy, tworzy rabata z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii. 

Ogród w Oliwie inspirowany jest tradycyjną i współczesną "sztuką ogrodową" kraju kwitnącej wiśni. Świadczy o tym m. in.:

  • układ i dobór roślinności,
  • kompozycja przestrzeni,
  • zastosowanie nawierzchni żwirowych, kamiennych i drewnianych
  • oraz typowych elementów małej architektury i wyposażenia (np. drewniany pawilon, drewniana brama ozdobna, kamienna lampa w stylu japońskim).
Na zdjęciu widzimy scenę w parku. Po lewej stronie kobieta w błękitnej kurtce siedzi na ławce i rozmawia z leżącą osobą, która ma na sobie ciemny sweter i dżinsy. Po prawej stronie, w tle, siedzi inna kobieta w ciemnej odzieży na innym siedzeniu, w otoczeniu zieleni i drzew. Centralnym elementem zdjęcia jest postać stojąca w środku, odziana w kolorowy, tradycyjny strój, trzymająca czerwony parasol. Na twarzy ma białą maskę z czerwonymi akcentami, która przypomina kitsune - lisa z japońskiego folkloru. Osoba ta wykonuje gest ręką, który może być interpretowany jako geście ręczne w kulturze japońskiej. Kompozycja zdjęcia, z różnymi planami i kontrastującymi elementami, tworzy ciekawy przekrój przez różne formy spędzania czasu w parku oraz połączenie kultury wschodniej i zachodniej.
Z ławek rozmieszczonych wokół gaju wiśniowego podziwiać można różowe piękno kwitnących drzew...
Fot. Anna Rezulak/KFP

Wielbicielom pięknych kwiatów polecamy także wizytę w okolicach Palmiarni, gdzie rosną liczne magnolie - to także jest ich czas na ich rozkwit.

Kwitnące wiśnie piłkowane znajdziemy także w Parku Reagana, gdzie posadzono je jesienią 2019 roku, w 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak informuje GZDiZ, tutejsze drzewka zakwitły już 15 kwietnia. 

Gdańszczanie posadzili 101 drzewek wiśni w 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord