Nagrania powstały w związku z wystawą czasową zatytułowaną: "Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku", której niestety nie można już oglądać, mimo że trwa jeszcze do końca roku. Muzeum, tak jak wszystkie placówki kultury, pozostaje tymczasowo zamknięte do 17 stycznia 2021 r., w związku z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.
Na otarcie łez dla tych, którzy nie zdążyli odwiedzić wystawy, Muzeum Archeologiczne przygotowało cztery krótkie filmy - wykłady, które opublikowało na swoim kanale YouTube:
- "Kawa i herbata w dawnym Gdańsku"
- "Historia czekolady"
- "Czekolada - przepis z XVIII wieku"
- "Napitki gdańskich patrycjuszy"
Smaczne opowieści o historii i kulturze degustacji napojów i napitków snują Aleksandra i Krzysztof Kucharscy, małżeństwo muzealników (ona pracuje w Narodowym Muzeum Morskim, on w Muzeum Gdańska), prywatnie fascynaci nowożytnej historii naszego miasta, a zwłaszcza życia codziennego jego mieszkańców.
Gdzie kupowano kawę w XVIII-wiecznym Gdańsku, który smak szybciej przypadł do gustu gdańszczanom jako codzienny napitek - kawy, czy herbaty? Ile kosztowały wówczas kawa, herbata i kakao, i dlaczego tak dużo? Kto i w jakich okolicznościach spożywał owe napoje, gdzie w Gdańsku zobaczyć dziś można oryginalne ówczesne naczynia do picia czekolady? Skąd wzięło się polskie słowo “herbata” i czemu aż trzech papieży po kolei zajmowało się sprawą picia czekolady?
Odpowiedź na te i mnóstwo innych pytań znaleźć można w kilkunastominutowych opowieściach filmowych. W jednej z nich Aleksandra Kucharska dokonuje nawet “rekonstrukcji” przyrządzenia pitnej czekolady wg. XVIII-wiecznego przepisu (od razu zdradzamy, że wypicie filiżanki tego napoju nie było wówczas łatwe…).
Realizacja audio-wideo: Marek Zygmunt. Realizację filmów dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.