• Start
  • Wiadomości
  • Katyń... ocalić od zapomnienia. Kolejny Dąb Pamięci posadzony w Gdańsku

Katyń... ocalić od zapomnienia. Kolejny Dąb Pamięci posadzony w Gdańsku

Feliks Asłanowicz, hokeista Lechii Lwów i piłkarz Legii Warszawa, zamordowany przez NKWD w Kijowie w 1941 roku ma w Gdańsku swój dąb. W sobotę, 27 kwietnia posadzono drzewko na promenadzie prowadzącej na Stadion Energa Gdańsk, aby uczcić jego pamięć.
27.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
katyndob
katyndob
brak autora

 

Sadzenie Dębów Pamięci odbywa się od 11 lat w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Akcję prowadzi warszawskie Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Już ponad 3 tys. szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, instytucji samorządowych, urzędów państwowych, przedstawicieli mediów, parafii, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw i placówek służb mundurowych uhonorowało Dębami Pamięci blisko 5 tys. zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Bykowni. Inicjatorzy programu Dęby Pamięci chcą uczcić wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej, dlatego w posadzonych ma być 21 tys. 857 drzew.

Dęby ku pamięci i w hołdzie bohaterom w Gdańsku posadziły już m.in. Gimnazjum nr 19, Gimnazjum nr 29 im. Jana Kochanowskiego, parafia św. Wojciecha, Arena Gdańsk, Szkoła Podstawowa nr 23, Szkoła Podstawowa nr 34. W czwartek 25 kwietnia kolejny dąb pamięci posadzono w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26, aby uczcić pamięć Józefa Adamskiego

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

tablicadab
tablicadab
brak autora

 

W uroczystości wzięli udział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski, a także radni. Były również osoby reprezentujące środowisko Rodzin Katyńskich i sybiraków. Tym razem uczczono pamięć o zamordowanym w Kijowie w 1941 roku Feliksie Asłanowiczu. To piłkarz Legii z lat 1927-1929, napastnik, kawaler Krzyża i Orderu Niepodległości. Jego oficjalny status to „zaginiony bez wieści na wschodzie”. Nie znajduje się na żadnych znanych listach wywozowych z obozów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Według encyklopedii piłkarskiej Andrzeja Gowarzewskiego „Mistrzostwa Polski - ludzie, fakty, 1918-1939” został aresztowany w 1940 r. przez czerwonoarmistów podczas przekraczania granicy na Sanie, a następnie wywieziony do więzienia w Kijowie. Najprawdopodobniej był ofiarą zbrodni katyńskiej, które mordowano w Kijowie i grzebano na Białorusi.

 

“Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar Zbrodni Katyńskiej i włączamy w program edukacyjny ku pamięci i w hołdzie Bohaterom - polskim żołnierzom bestialsko zamordowanym strzałem w tył głowy w Katyniu, Charkowie i Twerze. Chcemy by pamięć o tej straszliwej zbrodni była żywa w kolejnych pokoleniach Polaków. Wydarzenie wpisuje się w akcję polegającą na posadzeniu w przestrzeni publicznej Dębów Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko” - napisała w swoim zaproszeniu na uroczystość prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

katynnnn
katynnnn
brak autora

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja