• Start
  • Wiadomości
  • Kapsuła czasu na 125 lecie Wyspy Sobieszewskiej. A w niej: pamiątki dla przyszłych mieszkańców 

Kapsuła czasu na 125 lecie Wyspy Sobieszewskiej. A w niej: pamiątki dla przyszłych mieszkańców

W czwartek, 31 grudnia 2020 r., zakończył się jubileuszowy rok 125-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej. Z tej okazji przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły przy przeprawie promowej w Świbnie wkopano kapsułę czasu od współczesnych mieszkańców dla przyszłych pokoleń "wyspiarzy". Intencją organizatorów jest, aby odkopano ją za 25 lat.
31.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Materiały po kamieniem upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły w Świbnie zakopali
Materiały pod kamieniem upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły w Świbnie zakopali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk - Świbno 
mat. FB Teraz Wyspa Sobieszewska

 

Z okazji kończącego się jubileuszu 125-lecia Wyspy Sobieszewskiej, 31 grudnia o godz. 12, z inicjatywy Partnerstwa dla Wyspy Sobieszewskiej, odbyło się - wyłącznie w gronie organizatorów i w ścisłym reżimie sanitarnym - wkopanie kapsuły czasu. Znalazły się w niej materiały, które współcześni mieszkańcy chcą przekazać przyszłym mieszkańcom: kronika ostatnich wydarzeń obejmująca działania społeczne, ważne wydarzenia kulturalne, Zlot ZHP Gdańsk 2018, opis działań Partnerstwa na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, aktualne dane demograficzne, wybrane w budżetach obywatelskich projekty i inwestycje ostatnich 5 lat na Wyspie Sobieszewskiej. Jest tam również książka Waldemara Nocnego „Wyspa Wspomnień”, kalendarz „Wyspa na starych pocztówkach”, obrączki ornitologiczne, chusta harcerska, mapy turystyczne Wyspy Sobieszewskiej. 

Materiały, odpowiednio zabezpieczone, zakopano przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły w Świbnie. 

Na kamieniu została również zamontowana tabliczka z napisem: „Kapsuła Czasu. 2020-2045”. 

Intencją Partnerstwa na rzecz rozwoju Wyspy Sobieszewskiej jest to, by przyszłe pokolenia odkopały ją w roku jubileuszu 150-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej.

W uroczystości wzięli udział zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak oraz reprezentanci i reprezentantki: Rady Dzielnicy Wyspy Sobieszewska, Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, GAK Wyspy Skarbów, Chorągwi Gdańska ZHP, Stowarzyszenia Wyspa, Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk - Świbno (którzy kapsułę wkopali), Stacji Ornitologicznej w Gdańsku, społeczności szkolnej i mieszkańców.



... z historii Wyspy Sobieszewskiej

31 marca 1895 roku nadprezydent Prus Zachodnich, na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II, własnoręcznie otworzył drogę pierwszym strugom wody wiślnej pomiędzy dzisiejszym Świbnem a Mikoszewem - wykopano sztuczny kanał o długości 7,1 km od miejscowości Szewce do Zatoki Gdańskiej. Od tego momentu wody Przekopu Wisły połączyły się z Bałtykiem i w tym samym Wyspa Sobieszewska stała się wyspą.

W marcu br. roku, z powodu pandemii, upamiętnienie rocznicy odbyło się online w postaci konkursów i quizów na Facebooku Teraz Wyspa Sobieszewska. Na początku września, podczas Podniebnego Pikniku towarzyszącemu Baloon Festival swoją działalność zaprezentowały organizacje działające w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej prowadzonego przez Miasto Gdańsk oraz zaśpiewano „dwieście lat” przy okolicznościowym torcie dla mieszkańców.  

125-lecie upamiętniane było także przez działania online GAK Wyspy Skarbów oraz Izby Pamięci Wincentego Pola, ukazała się nowa książka Waldemara Nocnego „Wyspa Wspomnień. Osobiste historie mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”, w grudniu odbył się Konkurs Kulinarny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.





TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza