- Obyś żył w ciekawych czasach - tak mówi chińskie przysłowie. Wielu z nas może się zastanawiać czy to również nie przekleństwo. W ostatnich czasach i w skali lokalnej, ogólnopolskiej, ale też ogólnoświatowej wiele się dzieje. Dziękuję Radnym Miasta Gdańska za wyjście z inicjatywą upamiętnienia tych czasów dzięki kapsule czasu - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - Jest wiele pamiątek wydarzeń, które od 2019 r. wydarzyły się w Gdańsku - tragiczna śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, pamiątki z pandemii, ale też takie pochodzące z codziennego życia Gdańszczanek i Gdańszczan czy wydarzenia sportowe. Wszystkie te elementy mają zostać schowane na 100 lat, aby nasi potomkowie w 2122 roku tę kapsułę otworzyli i zobaczyli jaka ta rzeczywistość w Anno Domini 2022 była.
ZOBACZ WIDEO Z WYPOWIEDZIĄ PIOTRA GRZELAKA
Zawartość kapsuły może być ciekawą wiadomością dla przyszłych pokoleń gdańszczanek i gdańszczan. Jej stworzenie nawiązuje do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń i przekazywania ich potomnym. Gdańska kapsuła czasu to stalowy, cylindryczny pojemnik o wymiarach 60 cm średnicy i 1 m wysokości, zamykany deklem na 4 kute kandahary. Jej wieko zdobi logo Gdańska. Na jej przodzie umieszczono grawerowaną tablicę z napisem „Gdańska kapsuła czasu. Wydarzyło się 2019-2021”.
- Znalezienie takich listów, pamiątek z przeszłości budzi zawsze wiele emocji. Pokazuje kolejnym pokoleniom, jak żyli ich poprzednicy w Gdańsku. W Gdańsku również zostawiamy i później odkrywamy takie kapsuły czasu, bo nie jest to pierwsza kapsuła w naszym mieście. Dziękujemy za inicjatywę radnych, że pomyśleli, aby ten niestety trudny i wyjątkowy czas dla gdańszczanek i gdańszczan zachować i utrwalić w kapsule dla kolejnych pokoleń - mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. - Mam nadzieję, że Ci, którzy za sto lat otworzą tę kapsułę będą mogli lepiej zrozumieć czasy, w których my żyjemy w tej chwili, bo pamięć ludzka jest ulotna i nie wszystkie informacje przechodzą z pokolenia i na pokolenie.
Wewnątrz, pośród wielu pamiątek z trzech ostatnich lat życia miasta, został także zamknięty list skierowany do przyszłych pokoleń:
Droga Gdańszczanko, drogi Gdańszczaninie. Skoro trzymasz w dłoniach niniejszy list, to znaczy, że minęło 100 lat od chwili zamknięcia Gdańskiej Kapsuły Czasu i zdeponowania jej na Górze Gradowej. 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, największej imprezy charytatywnej w Polsce, wieloletni prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (1965–2019) został śmiertelnie raniony przez zamachowca. To wydarzenie, które wstrząsnęło nie tylko naszym miastem, ale i całą Polską, a szerokim echem odbiło się też na świecie, stanowi ważną cezurę w dziejach Gdańska. Wydarzenia w kolejnych miesiącach, a szczególnie pandemia Covid-19, która wybuchła w 2020 roku, były wyzwaniem dla nas wszystkich. Musieliśmy nauczyć się radzić sobie z nowym zagrożeniem, ograniczeniami i problemami. Przypomnieliśmy sobie, jak kruche jest ludzkie życie. Skutki pandemii będziemy odczuwać zapewne jeszcze długo. W tych niełatwych latach miasto Gdańsk, mimo wielu przeciwności, nadal się rozwijało. Powstawały nowe inwestycje i przybywali nowi mieszkańcy. Z powodzeniem kontynuowane były programy społeczne i kulturalne. Aby choć w części utrwalić pamięć o najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach i procesach, które towarzyszyły mieszkankom i mieszkańcom Gdańska w minionych dwóch latach, powstała właśnie Gdańska Kapsuła Czasu
– czytamy w liście.
- Bardzo nam zależało, aby pokazać Gdańsk takim, jakim jest teraz, ale także to, co się wydarzyło w minionych latach. Pomysł pojawił się, kiedy wraz z radnym Śpiewakiem-Dowborem byliśmy w Białymstoku na otwarciu skweru im. Pawła Adamowicza. Tam na rynku znajdowała się taka kapsuła i stwierdziliśmy, że to jest ten moment i że warto podjąć w Gdańsku taką inicjatywę - mówi radna Beata Dunajewska. - Wierzę, że jeszcze za naszych czasów będzie lepiej, ale za te sto lat to wszystko będzie historią, którą chcemy przekazać przyszłym pokoleniom z obecnej perspektywy.
- Bardzo długo zastanawialiśmy się, co w tej kapsule powinno się znaleźć. Tak, abyśmy pokazali zarówno te trudne wydarzenia, jak i pozytywne aspekty życia na przełomie ostatnich trzech lat - mówi radny Cezary Śpiewak-Dowbór. - Prace nad kapsułą trwały od września 2020 roku i bardzo nam zależało na tym, aby w tej kapsule znalazły się artefakty związane z otwarciem Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Liczę, że za sto lat obiekt ten wciąż będzie perełką nadmorskiego kurortu.
Kapsuła stanie na Gradowej Górze w budynku Hevelianum. Jej inicjatorami i pomysłodawcami są Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak-Dowbór, radny miasta Gdańska, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.
Zawartość gdańskiej kapsuły czasu
- Zaproszenia i broszury:
- 50 rocznica grudnia 70’,
- ECS życzenia świąteczne,
- 7 kolędowanie w ECS,
- ECS Narodziny Nowej Europy
- Smycz Festiwal Solidarity of Arts.
- Spinki do koszuli: 40 – lecie Porozumień Sierpniowych.
- Moneta okolicznościowa NBP wybita z okazji przypadającej w roku ubiegłym 100. Rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem.
- Przypinki (PIN’y):
- 1970 grudzień Gdańsk Pamięta,
- 40 lecie Porozumień Sierpniowych,
- ’89, 2019 Gdańsk,
- Strajk Kobiet
- Grafika okolicznościowa 40 -lecie Porozumień Sierpniowych.
- Grafika okolicznościowa ’39-’89 Gdańsk 2019.
- Gazety i publikacje:
- Nasz Gdańsk,
- Dziennik Bałtycki „Testament dla Gdańska”,
- Gdańsk według Pawła Adamowicza,
- Herold Gdański,
- Fakt „Żegnaj Prezydencie”.
- Ulotki:
- Wybory Prezydenckie 2020 – Gdańsk dziękuję za frekwencję,
- Gdańskie Łąki Miejskie 2020 – Zielony Gdańsk,
- ECS – Stocznia Gdańska, Miejsca, Ludzie, Historie – Andrzej Trzeciak,
- 10 zasad Gdańsk Bez Plastiku,
- 5 zasad Gdańsk Bez Plastiku,
- Nowe Muzeum Bursztynu w Gdańsku – otwarcie w Wielkim Młynie lato 2021.
- Książki:
- Gdańsk w tramwajach i autobusach,
- Śmierć Prezydenta – czy zmienił nas tamten styczeń?,
- Dom zdrojowy, Kurort Brzeźno, 1893-2021,
- Gdańsk wczoraj i dziś 1990-2020.
- Bilet z ostatniego przejazdu tramwaju 105N W GDAŃSKU 05.03.2021.
- Tabliczka znamieniowa z ostatniego tramwaju 105N.
- Maseczka – Gdańsk.
- Flaga Europa League UEFA, Gdańsk Final 2021 i piłka.
- Zdjęcie z wizerunkiem Prezydenta Pawła Adamowicza.
- Magnes Rada Miasta Gdańska.
- Podstawka pod kubek Rada Miasta Gdańska.
- Protokół ślubowania Prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
- Kalendarz Gdański 2021.
- Torby bawełniane Gdańsk Bez Plastiku.
- Hiszpański Nobel – Nagroda Księżnej Asturii dla Miasta Gdańsk w kategorii zgoda.
- Płyta z nagranymi zdjęciami i filmami z wydarzeń w latach 2019-2021 oraz z raportami o stanie miasta w latach 2019-2021.
- Koszulka Lechii Gdańsk z podpisami piłkarzy z sezonu 2019/2020.
- Bursztynowa biżuteria- brelok i bransoletka.
- Mosiężne lwy – Rada Miasta Gdańska
Kapsuły czasu w Gdańsku
Nie jest to pierwsza kapsuła czasu w Gdańsku. Podobną kapsułę, tylko w formie skrzyni, zorganizowało Narodowe Muzeum Morskie z okazji remontu Gdańskiego Żurawia. Pamiątki były zbierane do końca 2021 roku, a jej otwarcie ma nastąpić za 50 lat.
Rok wcześniej, 31 grudnia 2020 roku zakopano kapsułę czasu na Wyspie Sobieszewskiej. Była to inicjatywa z okazji 125-lecia powstania Wyspy. Miejsce, w którym zakopano kapsułę, czyli przy kamieniu upamiętniającym budowniczych Przekopu Wisły przy przeprawie promowej w Świbnie, wskazali mieszkańcy. Znalazły się w niej materiały, które współcześni mieszkańcy chcieli przekazać przyszłym pokoleniom m.in. kronika ostatnich wydarzeń obejmująca działania społeczne i ważne wydarzenia kulturalne, opaski ornitologiczne, harcerska chusta czy mapy turystyczne. Zgodnie z planem kapsuła ma zostać odkopana w 2045 roku, w jubileusz 150-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej.
W trakcie prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia odkryto tzw. kapsułę czasu z 1869 roku, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Mimo zamknięcia w zakorkowanej butelce, pisany atramentem dokument nie oparł się upływowi czasu i wymaga konserwacji. Poza datą, obecnie nie wiadomo, co jest w nim napisane.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ