• Start
  • Wiadomości
  • Kamienice Na Stoku 39 i 40 na Biskupiej Górce odzyskały dawny blask

Śródmieście. Kamienice przy ul. Na Stoku 39 i 40 na Biskupiej Górce odzyskały dawny blask

Eklektyczne kamienice przy ul. Na Stoku 39 i 40 na Biskupiej Górce, których remont ukończono, powstały w II połowie XIX wieku i są wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Odnowiono okna, drzwi, klatki schodowe, zadbano o zdobnicze detale, mieszkania dostosowano do standardów XXI w. - wszystko pod okiem konserwatora. Ale prace rewitalizacyjne w tej dzielnicy jeszcze nie ustały - są kontynuowane w kolejnych sześciu kamienicach.
06.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu trzy kamienice, dwie z lewej są odnowione mają kolorowe elewacje, po prawej widać elewację ceglaną nieco zniszczoną
Przy ul. Na Stoku odnowiono dwie kamienice w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Zabytkowe obiekty pod opieką konserwatora

Budynki wzniesione w II połowie XIX wieku stanowią istotny element historycznego krajobrazu Gdańska. Są wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Kompleksowy remont przeprowadzony został w oparciu o wytyczne konserwatorskie. 

- Prace remontowe na Biskupiej Górce trwają w kolejnych sześciu gminnych kamienicach, które również niebawem będą zachwycać - zapowiada Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa. - Równolegle cały czas prowadzimy modernizację zasobu komunalnego w innych częściach Gdańska, między innymi: na Dolnym Mieście, we Wrzeszczu i w Nowym Porcie.

Szesnaście mieszkań i dwa lokale użytkowe

Remont kamienic przy ul. Na Stoku 39 i 40 rozpoczął się we wrześniu 2022 r. i trwał do września 2024 r. Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł, przy wsparciu środków unijnych oraz z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Zrealizowany remont pozwolił na wyodrębnienie szesnastu komfortowych mieszkań oraz dwóch lokali użytkowych - informuje Karolina Pacholska, pełniąca obowiązki dyrektora Gdańskich Nieruchomości. - Niezmiernie cieszą nas kolejne zakończone inwestycje. To napędza nas, i wielu ludzi którzy ciężko pracują na każdym etapie ich realizacji, do kolejnych działań.

Karolina Pacholska. Nowa szefowa Gdańskich Nieruchomości zarządza 17 tys. lokali w mieście

na zdjęciu stare, nieco zniszczone trzy kamienice stojące w jednym szeregu,
Tak wyglądały te kamienice jeszcze dwa lata temu...
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Kompleksowy remont

W budynkach zostały odrestaurowane i odtworzone detale architektoniczne, renowację przeszedł też znajdujący się we wnętrzach zabytkowy piec kaflowy.

Oprócz tego, co widoczne gołym okiem, remont objął szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynkach wykonano kompleksowe prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W kamienicach zamontowano także instalację Building Management System, pozwalającą na monitorowanie zużycia energii i mediów.

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza kamienica gotowa

na zdjęciu dwie odnowione kamienice o kolorowych elewacjach
W odnowionych kamienicach powstało 16 mieszkań i dwa lokale usługowe
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Napis FSO trafił do stowarzyszenia

W kamienicach przy ul. Na Stoku 39 i 40 funkcjonowały, przed rozpoczęciem remontu, lokale usługowe. I taka funkcja jest tu też przewidziana, na parterze, po ich zakończeniu robót. 

Nad wejściem do jednego z tych lokali znajdował się szyld, na widok którego miłośnikom motoryzacji szybciej biło serce: “FSO Sklep motoryzacyjny”. Szyld nie był zabytkowy, pojawiło się jednak kilku chętnych na jego zakup. Ostatecznie tablica trafiła jednak do Stowarzyszenia Biskupia Górka, które wystąpiło o jej przekazanie. Gdańskie Nieruchomości przekazały ją jako artefakt. 

Biskupia Górka zmienia się na lepsze. Remont kolejnej kamienicy zakończony

Inwestycję przy ul. Na Stoku zrealizowały Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Rewitalizacji Biskupiej Górki i Starego Chełmu, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Oprac. KG

TV

Mniej bruku - więcej drzew!