• Start
  • Wiadomości
  • „Kamienica Schopenhauerów”. Nowa powieść od autorki bestsellerów

„Kamienica Schopenhauerów”. Nowa powieść od autorki bestsellerów - dziś premiera i spotkanie

Dawni gdańszczanie, piwo jopejskie, mieszczańskie zwyczaje, wysokie kamienice z przedprożami i pięknymi rzygaczami, oraz intryga - to i wiele innych znajdziemy w nowej książce Anny Sakowicz, jednej z najpopularniejszych autorek powieści obyczajowych. Premiera „Kamienicy Schopenhauerów” odbędzie się w piątek, 19 kwietnia, w Filii Gdańskiej. Rozmowę z autorką poprowadzi Magdalena Witkiewicz.
16.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta w średnim wieku z burzą loków, łagodnie patrzy w obiektyw
Anna Sakowicz to autorka poczytnych powieści obyczajowych i książek dla dzieci. Właśnie ukazała się jej najnowsza powieść osadzona w Gdańsku
mat. autorki

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

„Kamienica Schopenhauerów” to fascynująca, pełna zarówno dramatycznych zdarzeń, jak i wątków romansowych opowieść, która przenosi czytelników w świat dawnego Dworu Artusa - symbolu kultury mieszczańskiej, skrywającego w sobie zarówno piękno, jak i mroczną przeszłość.

Dawne dzieje Gdańska

Uzupełniona o kronikarskie detale historia opowiadana przez Annę Sakowicz sięga do 1788 roku, kiedy znajdujące się u ujścia Motławy hanzeatyckie miasto tętniło portowym życiem, spichlerze pękały w szwach, a eksport zboża i handel kwitły - podobnie jak życie kulturalne i towarzyskie. 

Tu, w mieszczańskim domu przy dzisiejszej ulicy Świętego Ducha nr 45/47 rodzi się Arthur Schopenhauer. Niespodziewanie z losami bogatej kupiecko-literackiej rodziny splatają się drogi dwóch wędrownych złodziejaszków, którzy w ówczesnym Gdańsku szukają

eldorado, gdzie konie gubią złote podkowy, gdzie wszystkie białogłowy są przychylne młodym i odważnym mężom, gdzie ulice płyną mlekiem i miodem, oraz gdzie cumują statki wyładowane najprzedniejszym towarem, a chleba nie brakuje nawet biedakom” (fragment książki „Kamienica Schopenhauerów”).

Zamiast tego trafiają jednak do karczmy, gdzie czekają ich pierwsze przygody, a potem w miasto, gdzie próbują znaleźć dla siebie zajęcie i zamieszkanie. Co z ich niespokojnego, awanturniczego wręcz trybu życia wyniknie? I jaki jest ich związek ze słynnymi dziś Schopenhauerami?

Nie można także nie wspomnieć o jednej z głównych, powołanych do życia przez Sakowicz kobiecych bohaterek: Friedzie, która w starożytnej kamienicy staje w obliczu tajemniczej śmierci ciotki, a przy tym doświadcza pierwszej miłosnej fascynacji. Wszystko to w czasach, gdy w tle wybuchają zamieszki, zmieniające oblicze Gdańska. 

- Frieda próbuje realizować swoje marzenia w czasach, kiedy kobiecie pozostawało szybko znaleźć męża lub zdobyć użyteczny fach. W parnej kuchni domu państwa Schopenhauerów zapachy i smaki przenoszą ją do innego świata, tak odmiennego niż zatłoczone nabrzeża Motławy. Tragiczna śmierć ciotki nieoczekiwanie splata jej losy z dwoma rzezimieszkami. Jeden z nich potrafi grą na fujarce poruszać czułe struny ludzkiej duszy i otwierać ich sakiewki. Drugi w poszukiwaniu lepszego jutra nieustannie szuka drogi na skróty i wikła się w szemrane interesy. Czy kamienica, w której wraz z rodzicami mieszka maleńki Arthur Schopenhauer, skrywa mordercę? Komu powinna zaufać Frieda, by nie tylko rozwikłać zagadkę śmierci Anny, ale zyskać szansę na spokojne życie? - opisuje Wydawnictwo FLOW, nakładem którego ukazała się książka „Kamienica Schopenhauerów”.

wysoki mężczyzna w okularach patrzy na kamienicę, obok troje dzieci i kobieta w stroju kupieckim
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Arturowi Schopenhauerowi na ścianie kamienicy, w której urodził się i spędził pierwsze lata życia słynny filozof. Luty 2008 roku. Nz. prezydent Paweł Adamowicz
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Mistrzyni powieści obyczajowej

Anna Sakowicz to urodzona w Szczecinie i przez większość życia związana z województwem zachodniopomorskim polska pisarka, dziennikarka i blogerka. Od dekady mieszka w Starogardzie Gdańskim, wtedy też rozpoczęła się jej przygoda z twórczością literacką - wydała swoją pierwszą powieść, zatytułowaną „Złodziejka marzeń”. Od tego czasu pisała utwory dla dzieci i powieści obyczajowe, które przyniosły jej szczególną popularność – w tym wzruszająca i zabawna seria „Plan Agaty”, w skład której weszły tomy „Postawić na szczęście”, „Dogonić miłość” i „Zatrzymać czas”.

Dla gdańskich czytelników to właśnie ona jest niekwestionowaną mistrzynią powieści obyczajowej – za swoją twórczość została wielokrotnie uhonorowana pierwszymi miejscami w corocznych rankingach najczęściej wypożyczanych książek w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Ogromną popularnością wśród czytelników cieszy się jej umiejscowiona w lokalnych realiach seria „Jaśminowa Saga”, stanowiąca literacki zapis zmian w polskim społeczeństwie i jego świadomości, począwszy od 1916 roku. Autorka porusza w niej tematykę walki o wolność, prawa kobiet i równość płci, a także tolerancję obyczajową. Pierwszy tom sagi o gdańskiej rodzinie Jaśmińskich: „Czas grzechu” zajął pierwsze miejsce w opublikowanym w tym roku rankingu wypożyczeń w filiach WiMBP w Gdańsku za 2023 rok (345 wypożyczeń). Co ciekawe, powtórzył tym samym swój sukces z roku poprzedzającego – wówczas książka została wypożyczona aż 355 razy. W pierwszej piątce tegorocznego rankingu, podobnie jak w poprzednim roku, znalazły się również pozostałe dwa tomy trylogii Anny Sakowicz: „Czas gniewu” - z imponującą liczbą 299 wypożyczeń i trzecim miejscem na podium, i „Czas goryczy” - mogący się pochwalić 292. wypożyczeniami i czwartym miejscem w rankingu. W 2022 roku po każdą z tych pozycji czytelnicy sięgnęli w sumie 328 razy.

okładka książki, na niej młoda kobieta
„Kamienica Schopenhauerów” to najnowsza, wydana w tym roku książka Anny Sakowicz
mat. prasowe

Premiera w piątek

Premiera książki „Kamienica Schopenhauerów” odbędzie się podczas spotkania autorskiego z Anną Sakowicz w piątek, 19 kwietnia, w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – mieszczącej się niedaleko samego serca akcji opisywanych przez autorkę wydarzeń: przy ulicy Mariackiej 42. Będzie to również okazja, by zgłębić tajniki literackiego rzemiosła oraz poznać kulisy powstawania książki.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:30, a rozmowę z pisarką poprowadzi inna gdańska autorka bestsellerów: Magdalena Witkiewicz. Wstęp wolny.

Ponad 3 mln złotych na remonty w zabytkowych budynkach w Gdańsku

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane