Prace ziemne na terenie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych rozpoczęły się w lipcu br. Przed kilkoma dniami wylany został fundament pod bunkier instalacji, gdzie 18 grudnia wmurowano symboliczny kamień węgielny.
Akt erekcyjny podpisany został m.in. przez Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Józefa Sarnowskiego, członka zarządu województwa pomorskiego oraz Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.
- Kamień węgielny to kluczowy moment na każdej budowie. Ta inwestycja to dowód na to, że myślimy partnersko, bo to projekt nie tylko Miasta Gdańska, ale także 34 gmin w regionie. To ważne ogniwo w zakończeniu łańcucha przetwarzania odpadów. Brakowało nam możliwości zagospodarowania frakcji najtrudniejszej, z której przy obróbce możemy uzyskać energię i ciepło - podkreślała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziękuję za wsparcie pana Wojewody.
- Ilość odpadów nie zmniejsza się, a są frakcje, których nie można zagospodarować czy przekształcić inaczej niż właśnie w takiej instalacji - zauważył wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - Już za trzy lata ten obiekt zostanie wykorzystany do tego, aby gospodarkę odpadami można było w bardzo racjonalny sposób prowadzić. Bardzo mnie cieszy, że udało się te wszystkie plany zrealizować.
- W imieniu Komisji Europejskiej, która od 16 lat jest partnerem Polski w programowaniu inwestycji unijnych, chciałbym życzyć beneficjentowi i Miastu Gdańsk, powodzenia w realizacji tego projektu. Jest on ogromnie ważny dla Pomorza i mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na otwarciu tej inwestycji - powiedział w nagranym specjalnie na uroczystość wystąpieniu ambasador Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Zobacz transmisję z wmurowania kamienia węgielnego:
W trakcie uroczystości został również odczytany list z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do Zarządu Spółki Port Czystej Energii.
- Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Nie mam wątpliwości, że tego typu instalacje są w Polsce potrzebne, a wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów nienadających się do recyklingu wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym – napisał Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
W swoim wystąpieniu transmitowanym podczas uroczystości, na istotną rzecz zwrócił uwagę Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii.
– To co ważne to również ilość energii, która powstanie w naszym zakładzie. Rocznie zostanie wyprodukowanych 109 GWh energii elektrycznej. W tym samym czasie, powstanie 509 TJ ciepła, które zimą zasili około 20 tysięcy gospodarstw domowych położonych w południowych dzielnicach Gdańska, a latem nawet do 70 tysięcy gospodarstw domowych - poinformował.
Ze względu na panującą epidemię udział bezpośredni gości ograniczono do minimum, a całe wydarzenie transmitowane było przez portal gdansk.pl.
Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych
Będzie to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu, a zgodnie z obowiązującym prawem nie można ich składować. Odpady energetyczne to np. zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, czy folie po słodyczach, nabiale, itp. Ciepło i energia elektryczna z odpadów są tzw. energią zieloną, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie tradycyjnych, kopalnych źródeł energii, a stosowana technologia pozwala bardzo skutecznie ograniczać emisję spalin do powietrza.
Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (dawniej RIPOK). Realizacja tego projektu jest ostatnim, brakującym ogniwem systemu gospodarki odpadami komunalnymi w regionie pomorskim, umożliwiającym jego optymalizację. Wartość inwestycji wynosi ponad 565 mln zł netto, z czego blisko 271 mln zł pokrywa bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Spójności UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pozostała kwota pochodzi z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Gdańska instalacja jest budowana i będzie eksploatowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez konsorcjum firm Astaldi, Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.
W Polsce tego typu instalacje eksploatowane są m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Oddanie do użytkowania ZTPO planowane jest na koniec 2023 roku.
Oprac. KG