• Start
  • Wiadomości
  • “Kamerdyner”. W internecie lekcje historii z Januszem Gajosem

“Kamerdyner”. Zobacz, w sieci, lekcje historii z Januszem Gajosem

O zbrodni w Lasach Piaśnickich, Antonim Abrahamie i powstaniu Gdyni opowiada w niespełna dwuminutowych filmikach na youtube Janusz Gajos. To ciekawa lekcja historii i część promocji najnowszej produkcji Filipa Bajona „Kamerdyner”. Premiera filmu 21 września.
11.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Postać, w którą w 'Kamerdynerze' wciela się Janusz Gajos, wzorowana jest na zwanym 'królem Kaszubów' - Antonim Abrahamie
Postać, w którą w 'Kamerdynerze' wciela się Janusz Gajos, wzorowana jest na zwanym 'królem Kaszubów' - Antonim Abrahamie
Rafał Pijański/Filmicon

Janusz Gajos, odtwórca roli Bazylego Miotke w filmie “Kamerdyner” Filipa Bajona, w części o Gdyni przybliża widzom fakty i postaci z historii Polski, często mało znane. Tak, jak opowieść o Gdyni, której początki „przypominają trochę gorączkę złota”.
- Nie każdy tutaj znalazł swoje złoto. Nie każdy był pewny czy się młodej Polsce uda, ale się udało - mówi w filmie Gajos.


„Drugi Katyń – tak też mówi się o lasach Piaśnicy” - to zdanie pada w kolejnym z filmów. Janusz Gajos mówi tu o pierwszym ludobójstwie II wojny światowej. Stwierdza, że nigdy nie jest za późno, by zacząć przypominać o przemilczanej do tej pory tragedii Kaszubów i przytacza wstrząsające fakty: - Piaśnica. Kaszubska Golgota. Liczba ofiar: prawdopodobnie ponad 12 tys. Polaków, w tym również Kaszubów. Kilka tysięcy Niemców i Czechów. Czas zabijania: jesień 1939 – wiosna 1940.


 Janusz Gajos opowiada także o człowieku, na którego życiorysie wzorowana była jego filmowa postać. Bohaterem trzeciego filmu nagranego przez Janusza Gajosa jest bowiem „król Kaszubów”, Antoni Abraham. Bojownik o przynależność Kaszub do Polski, nazywany „człowiekiem, który nie chciał oddać Pomorza”, wrócił z frontu I wojny światowej w 1918 roku. Gdy w 1919 roku losy Pomorza ważyły się w Wersalu, pojawił się plan, by z Kaszub przyjechało tam kilku delegatów, świadczących o polskości tych ziem. Abraham był jednym z dwóch mężczyzn, którym udało się przebić przez graniczne kordony do Francji. Legenda mówi, że zniecierpliwiony Abraham uderzył pięścią w stół, przy którym toczyły się obrady, i zażądał przyłączenia Pomorza do Polski.


 

Film „Kamerdyner” prezentuje szeroką panoramę polskiej historii. Opowiada o marzeniu o niepodległości, relacjach polsko-kaszubsko-niemieckich i walce o rodzimą tożsamość. To również historia trudnej miłości pomiędzy głównymi bohaterami - Mateuszem Krolem (Sebastian Fabijański) i Maritą von Krauss (Marianna Zydek). Mateusz to kaszubski chłopiec, który po śmierci matki trafia na dwór pruskiej arystokratki Gerdy von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu a jego rówieśniczką jest córka von Kraussów - Marita.

W lasach Piaśnicy zamordowano, od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku, ponad 12 tys. Polaków, w tym Kaszubów, kilka tysięcy Niemców i Czechów
W lasach Piaśnicy zamordowano, od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku, ponad 12 tys. Polaków, w tym Kaszubów, kilka tysięcy Niemców i Czechów
Archiwum Państwowe w Gdańsku/za pośrednictwem IPN



WIĘCEJ:

"Kamerdyner" - epicka filmowa opowieść o Polakach, Kaszubach, Niemcach

Sebastian Fabijański, bohater filmu “Kamerdyner”, uczy kaszubskiego w sieci. Zobacz film

Kortez nagrał teledysk do „Kamerdynera” Filipa Bajona. Występuje Sebastian Fabijański

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane