Kacpra nie zobaczymy już w zoo. Był jednym z najstarszych kondorów w ogrodach zoologicznych

Kiedy w 1966 r. kondor Kacper przybył z dalekiego Rosario do naszego zoo, w kraju silną komunistyczną władzę sprawował I sekretarz PZPR Władysław Gomułka, a Gdańsk odwiedzili - gwiazda filmu i estrady Marlena Dietrich oraz szachinszach Iranu Reza Pahlavi z małżonką. Mający ponad 60 lat południowoamerykański ptak doczekał się w Gdańsku dużego potomstwa. Kacper, który zakończył właśnie życie, był jednym z najstarszych kondorów w ogrodach zoologicznych na świecie.  
16.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się kondor andyjski, duży ptak drapieżny o czarno-białym upierzeniu. Ma charakterystyczną fałdę skóry nad dziobem oraz nagą głowę z wyraźnymi zmarszczkami, co jest cechą typową dla tego gatunku. Jego szyja jest otoczona białą obrożą z piór, a ciało pokryte jest głównie czarnymi piórami z białymi akcentami na skrzydłach. Ptaka otacza zielona trawa, co sugeruje, że przebywa na otwartej przestrzeni, prawdopodobnie w naturalnym środowisku.
Kacper żył w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym 58 lat, ale przyjechał już jako co najmniej kilkuletni osobnik
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Ile lat miał Kacper?

Ze smutną wiadomością o kondorze podzielił się w mediach społecznościowych Gdański Ogród Zoologiczny (GOZ). 
 
Do oliwskiego zwierzyńca Kacper został przywieziony w 1966 r. z ogrodu zoologicznego w Rosario (Argentyna).
 
- Nie jest znana dokładna data jego narodzin - mówi Justyna Badaszko, specjalista ds. komunikacji i marketingu w GOZ. 
 
Wiek Kacpra pracownicy gdańskiego zoo szacowali na między 65 a 70 lat. Dla porównania, maksymalny wiek kondora żyjącego na wolności wynosi ok. 50 lat.

Młode kapibary już na wybiegu w oliwskim zoo

W Gdańsku Kacper poznał swoją przyszłą partnerkę Korę oraz doczekał się licznego potomstwa. Jego dzieci trafiły między innymi do Monde Sauvage w Belgii oraz Zoo Aquarium de Madrid
 
- Kondory łączą się w wieloletnie pary, ale niekoniecznie na całe życie, o czym przekonaliśmy się na przykładzie naszych ptaków. Od czasu, gdy Kacper postanowił rozstać się z Korą, mogliście oglądać go w wolierze naprzeciwko parkingu. Informowaliśmy was również o pogarszającym się stanie zdrowia i przenosinach do woliery na terenie zoo. Od tamtego czasu miewał lepsze i gorsze dni, a opiekunowie dbali o to żeby niczego mu nie brakowało - czytamy w poście gdańskiego zoo na Facebooku. 
We wzruszający sposób wiekowego kondora wspomina opiekunka tych ptaków Beata Cyman:
 
Nasz ulubieniec Kacper był wspaniałym ojcem i partnerem. Niejednokrotnie widziany był jak podczas snu niemal "przytula "się do Kory. Podczas sezonu lęgowego sumiennie spełniał swoje obowiązki często wyręczając w tym Korę.
Ze zrozumieniem akceptował obecność opiekunów podczas prac pielęgnacyjnych w najbardziej gorącym okresie odchowu piskląt. Był bardzo inteligentny i nie wykazywał zachowań agresywnych w stosunku do ludzi. Będziemy za nim tęsknić!
Na zdjęciu znajduje się kondor andyjski stojący na kamiennym podłożu, obok muru z ułożonych warstwowo kamieni. Ptaka charakteryzuje jego duża sylwetka, czarno-białe upierzenie oraz nagi, pomarszczony obszar wokół głowy. Pióra na jego skrzydłach są ciemne, a na końcach mają białe akcenty. Na szyi widać białą obrożę z piór. Otoczenie jest kamieniste, a na ziemi widać niewielkie ilości śniegu, co może wskazywać na chłodniejszy klimat lub wysokogórskie środowisko, naturalne dla tego gatunku. Kondor wygląda na spokojnego, jakby odpoczywał lub obserwował otoczenie.
Kondor wielki uwielbia półki skalne
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
W latach 1982-2008 w gdańskim zoo wykluło się 17 piskląt. Gdański ogród zoologiczny miał dwie pary hodowlane: Kacpra i Korę oraz Klaudię i Baltazara. Baltazar odszedł w 2021 r. w wieku 56 lat już jako mieszkaniec zoo w Chorzowie (Śląskie). Klaudia zmarła w 2014 r. 
Gdańskie zoo żegna dziś Kacpra, a nadzieją na dalszą hodowlę tego narażonego na wyginięcie ptaka, jest Tommy (syn Kacpra i Kory) i Balbina (córka Klaudii i Baltazara). 
 
Korę nadal można odwiedzać w wolierze naprzeciwko parkingu. Podobnie, jak nieżyjący Kacper, jest również wiekowym ptakiem.

Kondor - ptak z Ameryki Południowej

Kondor wielki (łac. Vultur gryphus) zamieszkuje zachodnią część Ameryki Południowej począwszy od zachodniej Wenezueli aż do Ziemi Ognistej. Spotykany jest w Kolumbii, Boliwii, Peru, Chile i Argentynie. Żyje zarówno w górach, jak i na pustyniach.
 
To zwierzę aktywne w ciągu dnia, większość czasu spędza szybując i wypatrując pokarmu. Wypoczywa w dużych grupach składających się zarówno z młodych, jak i dorosłych osobników, przesiadujących wspólnie na skałach.
Kondory żywią się głównie padliną. Zdarza się jednak, że polują na małe ssaki i ptaki. Plądrują także z jaj i piskląt gniazda ptaków morskich.
 
Kondory z reguły są monogamiczne. W pary łączą się na całe życie. Składają jedno jajo co 2 lata. Gniazda nie budują, a jajo wysiadywane jest przez 54 do 58 dni wprost na półce skalnej. Rodzice dzielą obowiązki wychowania potomka aż do momentu opuszczenia przez młode gniazda, czyli do 7. miesiąca życia, choć pisklę pozostaje nadal pod ich okiem do 2. roku życia.
 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta