KOT bez hucznego otwarcia: - “Wpadajcie, oglądajcie filmy, pijcie kawę, będzie fajnie”
Kultowe miejsce znowu będzie otwarte
Kultowy Rudy Kot przy ulicy Garncarskiej 18/20 powrócił do gdańska pod nazwą KOT i z nową, rozbudowaną formułą. Przede wszystkim sercem klubu jest Kino Spektrum. Ale to nie wszystko. O nowej działalności słynnego obiektu, trudnym remoncie, nakładach finansowych i zaangażowaniu licznych osób w kolejne ważne miejsce na kulturalnej mapie Gdańska, podczas konferencji prasowej połączonej z pierwszym oprowadzaniem po budynku, w czwartek, 27 czerwca, opowiadali: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, radna Gdańska Kamila Błaszczyk, przedstawiciele inwestora - Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz operatorzy miejsca - Arkadiusz i Ewa Hronowscy.
- Przez kilka lat ten obiekt nie był użytkowany i niestety był zdekapitalizowany. Jego historia to wielu ludzi i wiele pokoleń. Dlatego niezwykle ważne było, w jakiej formie budynek powróci, i jaki rodzaj aktywności będzie tu prowadzony. Zdecydowaliśmy się wesprzeć ten projekt pożyczką rewitalizacyjną w wysokości 8 milionów złotych. Całkowity koszt sięgnął 13 milionów złotych. Ale warto wydać takie środki, bo to szczególne miejsce, w którym wychowywało się wiele pokoleń trójmiejskich studentów. Cieszę się, że zostało tu tchnięte nowe życie – powitał przybyłych na pierwsze oprowadzanie po Kocie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Spektakle Teatru Wybrzeże zobaczysz bezpłatnie na Scenie Letniej
Ulica Garncarska w nowej odsłonie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wyraziła radość z powodu odzyskania dla mieszkańców i odwiedzających nasze miasto miłośników kultury kamienicę, która wcześniej była w bardzo złym stanie.
- W trakcie remontu zostało wymienione niemal wszystko, modernizacja trwała niemal dwa lata. Zyskujemy miejsce, które będzie żyło i kwitło. To wpisuje się w naszą strategię rozwoju miasta i regionu – atrakcyjnego i innowacyjnego. Bardzo zależy nam na tym, aby to było nie tylko miejsce, w którym można dobrze zjeść, ale przede wszystkim, gdzie będą odbywały się wydarzenia kulturalne, będzie kino i muzyka – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, przypominając, że to kolejne publiczne miejsce oferujące różne ciekawe wydarzenia, po otwartym w ubiegłym roku Kunszcie Wodnym.
Prezydent Gdańska zaapelowała też do organizatorów tego miejsca, aby włączyli się w życie ulicy Garncarskiej.
- Ulica Garncarska bardzo mocno się zmienia, powstaje tu coraz więcej lokali gastronomicznych. Raz w roku odbywa się także święto tej ulicy. Myślę, że to jest bardzo dobra tradycja budowania lokalnej społeczności z poszanowaniem tych, którzy tutaj na co dzień żyją – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
- Cała przestrzeń w okolicy się zmienia. Jesteśmy w trakcie realizacji przejścia naziemnego przy Dworcu Głównym, a to oznacza, że część pieszych z tamtych okolic będzie skupiał się właśnie na ulicy Garncarskiej – dodał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - W styczniu tego roku uchwalaliśmy programy rozwoju. Mówiliśmy o czasie wolnym przez cały rok, bo choć Gdańsk jest miastem turystycznym, to także atrakcyjnym dla mieszkańców. Chodzi o to, by budować ofertę artystyczną i kulturalną, ale by pozwolić mieszkańcom trochę w sezonie wysokim oddychać. Musimy budować stabilną branżę gospodarczą i turystyczną.
Tu nowe spotyka się ze starym
Modernizacja kamienicy rozpoczęła się w grudniu 2022, ale pierwsze prace zabezpieczająco porządkowe oraz remont dachu wykonano już w maju 2021. Zakończenie prac budowlanych nastąpiło 30 kwietnia 2024 roku. Później trwały prace wykończeniowe, meblowanie oraz procedury odbiorowe. Cała powierzchnia KOTa to 1 tys. m2. Podczas przywrócenia kamienicy do stanu użytkowania, zostały wymienione wszystkie instalacje: elektryczne, wodne, kanalizacyjne. Wzmocniono i częściowo wymieniono wszystkie stropy. Ułożono nowe instalacje hydrantowe, teletechniczne i przeciwpożarowe. Wykonano nowe izolacje akustyczne. Wykonano hydroizolację fundamentów i ścian zewnętrznych. Wymieniono wszystkie okna i drzwi odświeżono elewację od frontu, naprawiono i ocieplono wentylację od podwórka.
- Nie spodziewaliśmy się, że budynek, gdy do niego weszliśmy po przednich najemcach, będzie w tak trudnym stanie technicznym. Było to dla nas ogromne wyzwanie, bo przebudowaliśmy praktycznie wszystko. Wciąż jest tu dużo odniesień historycznych do dawnego klubu i ciekawostek architektonicznych, np. Kino Spektrum nawiązuje do kina Drukarz, które działało tu w latach 60. - przypomniał wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Paweł Orłowski.
Kultura, rozrywka, czas wolny – od 29 czerwca codziennie
KOT zaprasza pierwszych gości w sobotę, 29 czerwca, od godziny 16.00. A już od niedzieli 30 czerwca będzie działał w godzinach 9.00-2.00 codziennie. Każdy z czterech wyremontowanych poziomów zajmie inną przestrzeń.
Poziom OFF, czyli poziom położony najniżej, to strefa kinowo-klubowa z barem, mieści się tam pierwsza squatowa salka kinowa na 18 miejsc oraz niewielka przestrzeń artystyczna. Poziom 0 to część gastronomiczna, restauracja Masło Maślane z polską kuchnią na nowo i Pizza Cat, gdzie serwowana będzie pizza w stylu nowojorskim. Poziom +1 to kawiarnia Miau Miau. Poziom +2/3 to sala kinowa Spektrum na 100 osób, wyposażona w najwyższej jakości sprzęt oraz nagłośnienie. Pierwsze pokazy już 29 czerwca, seanse są biletowane. Kino Spektrum zaprogramowane jest przez twórców Octopus Film Festival i VHS Hell. W programie znajdą się zarówno repertuarowe nowości, jak i klasyka filmu gatunkowego. Ostatnie piętro to bar MONK - przestrzeń towarzysko-barowa z klubowo-pubowym klimatem.
Zobacz fotorelację z konferencji i oprowadzania po Kocie przed jego oficjalnym otwarciem:
Delegacja z Nowego Jorku w Gdańsku. Śladami przełomowego 1989 roku