Zarzuty wobec minister Moskwy
Przed rozpoczęciem kontroli poselskiej obie polityczki, które ubiegają się o reelekcję (“jedynki” Koalicji Obywatelskiej na Pomorzu - Agnieszka Pomaska w okręgu nr 25 gdańsko-sopockim, Barbara Nowacka - w okręgu nr 26 gdyńsko-słupskim, przyp. red.) zorganizowały konferencję prasową przed budynkiem RDLS przy ul. Rogaczewskiego 9/19.
- W 100 konkretach Koalicji Obywatelskiej podnosimy kwestie dotyczące ochrony środowiska oraz gospodarki leśnej, prowadzonej m.in. przez Lasy Państwowe. Jednym z naszych zobowiązań jest rozliczenie PiS-owskich namiestników za prowadzenie rabunkowej gospodarki leśnej przez ostatnie osiem lat. Do tej rabunkowej gospodarki nie przyczyniają się jedynie Lasy Państwowe, przyczyniają się do tego przede wszystkim politycy - mówiła Agnieszka Pomaska.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej dodała, że minister klimatu i środowiska Anna Moskwa “lekceważy kwestię wycinki drzew, chociażby na półwyspie Helskim - wycinki w Juracie”.
Wybory do parlamentu i referendum. Jak zostać członkiem komisji wyborczej i mężem zaufania?
- Mamy do czynienia z rekordowym eksportem drewna, nie tylko do Chin, ale także do Niemiec. Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją w zakresie usług leśnych i w tartakach. Mamy problemy związane z tym, że dyrektor Lasów Państwowych w Gdańsku jako pierwszy w Polsce doprowadził do zniesienia certyfikatów FSC ( Forest Stewardship Council - organizacja odpowiedzialna za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru - przyp. red.) - dodała Agnieszka Pomaska.
Jakie są konsekwencje zniesienia certyfikatów?
Barbara Nowacka wyjaśniła, jakie są praktyczne skutki rezygnacji z certyfikacji FSC.
- Dla tych, którzy kochają las i przyrodę oznacza zwiększenie wycinki. Ale oznacza też potężną klęskę dla przemysłu drzewnego, dla ludzi, którzy chociażby produkują meble lub zabawki. Proszę pamiętać, że tylko z tym certyfikatem mogą sprzedawać swoje produkty w większości krajów europejskich. Niestety, Pomorze rozpoczęło odchodzenie Polski od tej certyfikacji. Musimy ją przywrócić, żeby chronić polską przyrodę i chronić polski przemysł oraz przedsiębiorców - zaznaczyła Barbara Nowacka.
Pytania posła Płażyńskiego o Grupę Granica
Poseł Kacper Płażyński, numer jeden na liście Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu nr 25, podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 11 września, poruszył temat bezpieczeństwa.
Wybory i referendum. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?
- Władze Gdańska wspierają Grupę Granica, organizację mówiącą o tym, że zapora na granicy polsko-białoruskiej to "narzędzie do łamania kości", a polskich strażników granicznych nazywając mordercami. Podobnie wypowiadają się przedstawiciele gdańskiego magistratu z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele, która w kontekście sytuacji na granicy mówiła, że "wołanie o godność drugiego człowieka, powinno usłyszeć, jak najwięcej ludzi, a w szczególności polskie władze" - mówił poseł PiS.
Kacper Płażyński zadał jednocześnie pytanie, czy władze Gdańska w dalszym ciągu zamierzają wspierać finansowo Grupę Granica, postulującą m.in. likwidację muru na granicy między Polską i Białorusią.