Już można oglądać dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu. Kto dostał medale?

Współczesne trendy w biżuterii i najlepsze prace nagrodzone w konkursie Amberif Spring 2024 można oglądać w Muzeum Bursztynu na dwóch nowych wystawach: „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” i „Bursztynowe rzemiosło”. Podczas inauguracji ekspozycji w sobotę, 5 października, artyści otrzymali złote medale „Zasłużony dla morza”, przyznawane przez Związek Miast i Gmin Morskich. 
05.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kobietę w średnim wieku, stojącą przy mikrofonie i trzymającą notatki, prawdopodobnie przemawiającą podczas wydarzenia. Tło stanowi ceglany mur, co sugeruje, że może to być wnętrze historycznego budynku lub muzeum
Lidia Popiel jest pierwszą Ambasadorką Bursztynu. Została nominowana do tego tytułu w 2007 roku przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
fot. A. Grabowska / Muzeum Bursztynu

- Układając te wspaniałe dzieła tutaj, powstał w mojej głowie taki manifest. Często posługujemy się stereotypami, i wchodząc do galerii czy muzeum, albo gdziekolwiek, myślimy „czy mi się to podoba, czy nie”. Chciałabym, żebyście tutaj z tego zrezygnowali, a w zamian weszli w kontakt z artystą, wyczuli z tych wszystkich kształtów, z odbić, z linii bryły, co drugi człowiek ma do powiedzenia, jaką myśl chce przekazać, i jaki jest jego pogląd na bursztyn i na wiele innych spraw dotyczących natury, sztuki i tego, co dzieje się na świecie – powitała gości wernisażu w sobotę, 5 października, kuratorka wystawy „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” w Muzeum Bursztynu, Lidia Popiel, znana polska fotografka, modelka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także Ambasadorka Bursztynu.

Brali ślub w 1980 roku. Po 44 latach przyszedł czas na Bursztynowe Gody. Pamiątkowe zdjęcia wykonała Lidia Popiel

Na zdjęciu widzimy dwie kobiety oglądające gablotę z biżuterią z bursztynu w muzeum. W gablocie znajdują się różnorodne naszyjniki, pierścionki i inne wyroby jubilerskie, a kobiety z zainteresowaniem przyglądają się eksponatom
Wystawa „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” poświęcona jest wszelkiego rodzaju biżuterii
fot. A. Grabowska / Muzeum Bursztynu

Cenieni bursztynnicy z Pomorza i zdolni studenci z Brukseli 

Nowa ekspozycja, zatytułowana „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje”, prezentowana w Sali Wystaw Czasowych na parterze Muzeum Bursztynu, stanowi efekt rzemieślniczych i artystycznych poszukiwań znanych pomorskich bursztynników oraz studentów Institut Jeanne Toussaint - Parure & Bijouterie” - jednej z najstarszych jubilerskich szkół w Brukseli.

Odwiedzający wystawę mogą zapoznać się ze współczesnymi trendami w biżuterii, nierzadko umiejętnie przez artystów pracujących z bursztynem bałtyckim łączonymi z tradycyjnym bursztynowym wzornictwem. Wśród projektantów, których biżuterię można zobaczyć na wystawie, jest m.in. Marcin Wesołowski - Bursztynnik Roku 2020, twórca marki NAC Amber.

- Dla Marcina Wesołowskiego bursztyn bałtycki to nie tylko materiał - to skarb, z którym pracuje z taką samą pasją, jak z diamentami, nadając każdemu projektowi niepowtarzalny charakter - zaprasza Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Jego ulubioną pracą jest bransoletka BORGA, w której każdy bursztynowy kubik jest starannie oszlifowany pod kątem wielkości, koloru i jakości. Całość kompozycji harmonijnie połączona z dyskretnym zapięciem, które w sprytny sposób ukrywa się w strukturze bransoletki, nie zaburzając jej czystej formy. Nazwa „Borga” symbolizuje połączenie siły i piękna natury. Pochodząca z nordyckiej tradycji, oznacza „fortecę” lub „schronienie”, co idealnie odzwierciedla istotę tej bransoletki.

Sześć osób pozuje do zdjęcia, pięć z nich trzyma w rękach medale i kwiaty
Pięć osób za zasługi dla bursztynnictwa otrzymało złote medale „Zasłużony dla morza”, które przyznawane są przez Związek Miast i Gmin Morskich. Od lewej artyści: Marcin Wesołowski, Dorota Cenecka (odbrała medal w imieniu Marcina Tymińskiego), Jacek Ostrowski i Danuta Burczik-Kruczkowska. Piąta osoba z kolei, to artystka fotografka Lidia Popiel, która została uhonorowana jako gdańska Ambasadorka Bursztynu. Skrajnie po prawej stoi Marcin Makowski - dyrektor Biura Związku Miast i Gmin Morskich, radny Miasta Gdańska - który wręczył medale
fot. Agnieszka Grabowska/Muzeum Bursztynu

Prace innego bursztynnika - Marcina Tymińskiego, który dwukrotnie zdobył Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award (2017, 2020), pozwalają podziwiać z bliska efekty jego autorskiej metodę szlifu polimeru. Szlachetne formy zachwycają tu na równi z wyrafinowanym połączeniem polimerów z bursztynem bałtyckim, diamentami, srebrem czy złotem.

Natomiast prezentowana również tutaj biżuteria zaprojektowana przez Jacka Ostrowskiego, inspirowana otaczającym światem, zdominowana jest formalnie przez geometrię kształtu. Oglądających zachwyci rytm i symetria oraz prostota formy. To obiekty do podziwiania przez miłośników biżuterii nowoczesnej i awangardowej, pokazujące, jak ciekawe mogą być połączenia bursztynu bałtyckiego ze srebrem, kolorową żywicą industrialną czy kryształami Svarovskiego. 

Nie przejdziemy też obojętnie obok okazałych prac Danuty Burczik-Kruczkowskiej, która do swoich dzieł z bursztynu bałtyckiego dodaje szczyptę magii i niepodrabialnego charakteru. Na pierwszy plan wybija się tu poszanowanie do naturalnego kształtu surowca, który jest ledwie oszlifowany, co wpływa na wyjątkowy styl tej projektantki, rozpoznawalny już z daleka.

Pomorscy artyści za swoje bursztynnicze zasługi zostali uhonorowani podczas inauguracji ekspozycji - otrzymali złote medale „Zasłużony dla morza”. Są to:

  • Marcin Wesołowski - autor biżuterii z bursztynu
  • Marcin Tymiński - autor biżuterii z bursztynu
  • Jacek Ostrowski - autor biżuterii z bursztynu
  • Danuta Burczik-Kruczkowska - autorka biżuterii z bursztynu
  • Lidia Popiel - artystka fotografik, gdańska Ambasadorka Bursztynu

Medale przyznawane są przez Związek Miast i Gmin Morskich. Wręczył je Marcin Makowski, dyrektor Biura ZMiGM i radny Miasta Gdańska.  

Na zdjęciu widzimy kolekcję pierścionków o nowoczesnych, geometrycznych kształtach i żywych kolorach, wykonanych z połączenia bursztynu i tworzyw sztucznych. Każdy pierścionek ma unikalną formę, a intensywne barwy, takie jak róż, żółć, niebieski i fiolet, kontrastują z naturalną barwą bursztynu, nadając biżuterii oryginalny wygląd
Współczesna biżuteria, w której jako tworzywo wykorzystywany jest bursztyn bałtycki, imponuje różnorodnością form i barw
fot. A. Grabowska / Muzeum Bursztynu

Najlepsi z najlepszych na Amberif Spring 2024

Natomiast w mieszczącym się na parterze Muzeum Bursztynu sklepie, który po raz pierwszy posłużył także za salę wystawienniczą, zobaczymy kilkanaście prac nagrodzonych w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego ,,Bursztynowe Rzemiosło” organizowanego przez Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw.  

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji, która odbyła się pod hasłem „Bursztynowe sny – biżuteria”, miało miejsce w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2024. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Zbigniew Stencel - Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, Waldemar Sawa - Komisarz Konkursu, Przewodniczący Komisji Branżowej Złotników i Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej MSP, i Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska.

Konkurs i towarzysząca mu wystawa jest okazją dla szerokiej publiczności do zobaczenia z bliska efektów talentów i umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych.

Na zdjęciu widzimy grupę osób oglądających wystawę biżuterii z bursztynu, znajdującą się w gablotach. Nad gablotą widnieje napis informujący o Ogólnopolskim Konkursie Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło” im. Karola Kowalskiego, który promuje umiejętności młodych adeptów jubilerstwa.
Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego ,,Bursztynowe Rzemiosło” organizowany jest od 2003 roku
fot. A. Grabowska / Muzeum Bursztynu

Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie:

Kategoria juniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:

  • I miejsce - Hanna Jóźwicka za pracę „Sen twórcy”;
  • II miejsce - Maja Krynicka, za pracę „Sieci”;
  • III miejsce - Jagoda Kilar, za pracę „Morska toń”.

Wyróżnienia:

  • Iga Piasecka, za pracę „Rozkwit koszmaru”;
  • Karolina Siwiak, za pracę „Tajemniczy kot w świetle nocy”;
  • Ignacy Głowacki, za pracę „Zaginione miasto”;
  • Natalia Matejczyk, za pracę „Zestaw biżuterii z kwiatami”;
  • Vanessa Treppa, za pracę „W blasku księżyca”.

Kategoria seniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:

  • I miejsce – Krzysztof Konrad Bondaruk, za pracę „Bursztynowa secesja”;
  • II miejsce - Dominika Gawlak-Długosz, za pracę „Ulotność”;
  • III miejsce - Jakub Śliwowski, za pracę „Bursztynowy łapacz snów”.

Dwie wystawy - jedną zobaczysz bezpłatnie

Wystawa „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” trwa do 11 listopada, a wystawa „Bursztynowe Rzemiosło” - do końca listopada. Obie można zobaczyć w godzinach pracy Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16): od poniedziałku (dzień wolnego wstępu) do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 - z wyjątkiem wtorków, kiedy placówka jest nieczynna.

Wystawa „Bursztynowe Rzemiosło" udostępniona jest bezpłatnie. Żeby zwiedzić wystawę „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” - trzeba kupic bilet.

 

TV

Głosuj na projekty Budżetu Obywatelskiego