- Układając te wspaniałe dzieła tutaj, powstał w mojej głowie taki manifest. Często posługujemy się stereotypami, i wchodząc do galerii czy muzeum, albo gdziekolwiek, myślimy „czy mi się to podoba, czy nie”. Chciałabym, żebyście tutaj z tego zrezygnowali, a w zamian weszli w kontakt z artystą, wyczuli z tych wszystkich kształtów, z odbić, z linii bryły, co drugi człowiek ma do powiedzenia, jaką myśl chce przekazać, i jaki jest jego pogląd na bursztyn i na wiele innych spraw dotyczących natury, sztuki i tego, co dzieje się na świecie – powitała gości wernisażu w sobotę, 5 października, kuratorka wystawy „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” w Muzeum Bursztynu, Lidia Popiel, znana polska fotografka, modelka i wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, a także Ambasadorka Bursztynu.
Cenieni bursztynnicy z Pomorza i zdolni studenci z Brukseli
Nowa ekspozycja, zatytułowana „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje”, prezentowana w Sali Wystaw Czasowych na parterze Muzeum Bursztynu, stanowi efekt rzemieślniczych i artystycznych poszukiwań znanych pomorskich bursztynników oraz studentów Institut Jeanne Toussaint - Parure & Bijouterie” - jednej z najstarszych jubilerskich szkół w Brukseli.
Odwiedzający wystawę mogą zapoznać się ze współczesnymi trendami w biżuterii, nierzadko umiejętnie przez artystów pracujących z bursztynem bałtyckim łączonymi z tradycyjnym bursztynowym wzornictwem. Wśród projektantów, których biżuterię można zobaczyć na wystawie, jest m.in. Marcin Wesołowski - Bursztynnik Roku 2020, twórca marki NAC Amber.
- Dla Marcina Wesołowskiego bursztyn bałtycki to nie tylko materiał - to skarb, z którym pracuje z taką samą pasją, jak z diamentami, nadając każdemu projektowi niepowtarzalny charakter - zaprasza Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Jego ulubioną pracą jest bransoletka BORGA, w której każdy bursztynowy kubik jest starannie oszlifowany pod kątem wielkości, koloru i jakości. Całość kompozycji harmonijnie połączona z dyskretnym zapięciem, które w sprytny sposób ukrywa się w strukturze bransoletki, nie zaburzając jej czystej formy. Nazwa „Borga” symbolizuje połączenie siły i piękna natury. Pochodząca z nordyckiej tradycji, oznacza „fortecę” lub „schronienie”, co idealnie odzwierciedla istotę tej bransoletki.
Prace innego bursztynnika - Marcina Tymińskiego, który dwukrotnie zdobył Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award (2017, 2020), pozwalają podziwiać z bliska efekty jego autorskiej metodę szlifu polimeru. Szlachetne formy zachwycają tu na równi z wyrafinowanym połączeniem polimerów z bursztynem bałtyckim, diamentami, srebrem czy złotem.
Natomiast prezentowana również tutaj biżuteria zaprojektowana przez Jacka Ostrowskiego, inspirowana otaczającym światem, zdominowana jest formalnie przez geometrię kształtu. Oglądających zachwyci rytm i symetria oraz prostota formy. To obiekty do podziwiania przez miłośników biżuterii nowoczesnej i awangardowej, pokazujące, jak ciekawe mogą być połączenia bursztynu bałtyckiego ze srebrem, kolorową żywicą industrialną czy kryształami Svarovskiego.
Nie przejdziemy też obojętnie obok okazałych prac Danuty Burczik-Kruczkowskiej, która do swoich dzieł z bursztynu bałtyckiego dodaje szczyptę magii i niepodrabialnego charakteru. Na pierwszy plan wybija się tu poszanowanie do naturalnego kształtu surowca, który jest ledwie oszlifowany, co wpływa na wyjątkowy styl tej projektantki, rozpoznawalny już z daleka.
Pomorscy artyści za swoje bursztynnicze zasługi zostali uhonorowani podczas inauguracji ekspozycji - otrzymali złote medale „Zasłużony dla morza”. Są to:
- Marcin Wesołowski - autor biżuterii z bursztynu
- Marcin Tymiński - autor biżuterii z bursztynu
- Jacek Ostrowski - autor biżuterii z bursztynu
- Danuta Burczik-Kruczkowska - autorka biżuterii z bursztynu
- Lidia Popiel - artystka fotografik, gdańska Ambasadorka Bursztynu
Medale przyznawane są przez Związek Miast i Gmin Morskich. Wręczył je Marcin Makowski, dyrektor Biura ZMiGM i radny Miasta Gdańska.
Najlepsi z najlepszych na Amberif Spring 2024
Natomiast w mieszczącym się na parterze Muzeum Bursztynu sklepie, który po raz pierwszy posłużył także za salę wystawienniczą, zobaczymy kilkanaście prac nagrodzonych w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego ,,Bursztynowe Rzemiosło” organizowanego przez Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji, która odbyła się pod hasłem „Bursztynowe sny – biżuteria”, miało miejsce w czasie Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2024. Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: Zbigniew Stencel - Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, Waldemar Sawa - Komisarz Konkursu, Przewodniczący Komisji Branżowej Złotników i Jubilerów przy Pomorskiej Izbie Rzemieślniczej MSP, i Waldemar Ossowski - dyrektor Muzeum Gdańska.
Konkurs i towarzysząca mu wystawa jest okazją dla szerokiej publiczności do zobaczenia z bliska efektów talentów i umiejętności zawodowych złotników oraz młodych adeptów złotnictwa, specjalizujących się w tradycyjnych i nowoczesnych technikach złotniczych.
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie:
Kategoria juniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:
- I miejsce - Hanna Jóźwicka za pracę „Sen twórcy”;
- II miejsce - Maja Krynicka, za pracę „Sieci”;
- III miejsce - Jagoda Kilar, za pracę „Morska toń”.
Wyróżnienia:
- Iga Piasecka, za pracę „Rozkwit koszmaru”;
- Karolina Siwiak, za pracę „Tajemniczy kot w świetle nocy”;
- Ignacy Głowacki, za pracę „Zaginione miasto”;
- Natalia Matejczyk, za pracę „Zestaw biżuterii z kwiatami”;
- Vanessa Treppa, za pracę „W blasku księżyca”.
Kategoria seniorzy - „Bursztynowe sny - biżuteria”:
- I miejsce – Krzysztof Konrad Bondaruk, za pracę „Bursztynowa secesja”;
- II miejsce - Dominika Gawlak-Długosz, za pracę „Ulotność”;
- III miejsce - Jakub Śliwowski, za pracę „Bursztynowy łapacz snów”.
Dwie wystawy - jedną zobaczysz bezpłatnie
Wystawa „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” trwa do 11 listopada, a wystawa „Bursztynowe Rzemiosło” - do końca listopada. Obie można zobaczyć w godzinach pracy Muzeum Bursztynu (ul. Wielkie Młyny 16): od poniedziałku (dzień wolnego wstępu) do niedzieli w godzinach 10:00-18:00 - z wyjątkiem wtorków, kiedy placówka jest nieczynna.
Wystawa „Bursztynowe Rzemiosło" udostępniona jest bezpłatnie. Żeby zwiedzić wystawę „Bursztyn Bałtycki. Redefinicje” - trzeba kupic bilet.