• Start
  • Wiadomości
  • Jubileusz Domu Pomocy Społecznej Polanki świętowany w gronie przyjaciół 

W gronie przyjaciół. Jubileusz 45-lecia Domu Pomocy Społecznej Polanki

- To jest wyjątkowe miejsce, z którego my jako władze samorządowe jesteśmy dumni i pokazujemy je jako wzór do prowadzenia podobnego typu placówek - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu podczas obchodów 45-lecia istnienia Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku. 
24.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W głębi kobiety i mężczyźni w różnym wieku siedzą na krzesłach przed nimi starsze kobiety w czerwonych sukienkach tańczą z wachlarzami w dłoniach
Nz. Jubileusz 45-lecia Domu Pomocy Społecznej Polanki w Gdańsku. Na scenie zespół Las Migas de Polanki, gorące flamenco i zachwyceni goście  
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przyjaciele przyszli świętować 45-lecie

- Dlaczego nam tutaj jest tak dobrze? - pytała Danuta Podogrodzka-Oleńko, dyrektor DPS Polanki. -  Bo oprócz naszej pracy i zaangażowania mamy wielu przyjaciół, dzięki którym mogliśmy przez te lata rozwijać się, ulepszać i zawsze liczyć na wsparcie w trudnych sytuacjach jak choćby pandemia.  

Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26

Przyjaciele Polanek tłumnie stawili się na jubileusz, były wspomnienia, gratulacje i podarunki. Wręczyli je m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Magdalena Adamowicz posłanka do Parlamentu Europejskiego, Teresa Wasilewska, radna Miasta Gdańska, Izabela Kuś, skarbnik Miasta Gdańska, Grzegorz Szczuka, dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych, Ewa Kamińska była zastępczyni prezydenta Pawła Adamowicza, przedstawiciele Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego, Gabriela Dudziak, pełnomocnik prezydent Gdańska ds. seniorów, przedstawiciele zaprzyjaźnionych DPS-ów w Gdańsku.

DPS Polanki czyli miejsce na miarę XXI wieku 

- Cieszę się, że mogę być dzisiaj w gronie przyjaciół Polanek, bo to jest wyjątkowe miejsce dzięki ludziom, którzy je tworzą, ale też dzięki fantastycznemu gronu osób wspierających tę placówkę - dodał prezydent Borawski. - To miejsce, w którym jest dużo ciepła, wszyscy czują się dobrze, a my bardzo chętnie je odwiedzamy. Dziękuję pani dyrektor, wszystkim pracownikom i podopiecznym, którzy tworzą ten dom, za to że jest tak wyjątkowy. Pani dyrektor stworzyła miejsce na miarę XXI wieku. 

Prezydent Borawski przekazał też list od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która podziękowała w nim pracownikom za zaangażowanie w niesienie pomocy osobom w podeszłym wieku i przewlekle chorym. Za wrażliwość na ich potrzeby i stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju i życia.

Dzięki Państwa oddaniu podopieczni dużo łatwiej pokonują trudności życia codziennego związane z wiekiem i chorobą, zorganizowana i fachowa pomoc, jaką są otoczeni pensjonariusze, atrakcyjne wycieczki do kina, do teatru, filharmonii, od lat świadczą o dobrej opiece. To znakomity przykład jak może funkcjonować Dom Pomocy Społeczne

- napisała prezydent Miasta.   

Z lewej młody mężczyzna w garniturze obok elegancko ubrana kobieta w średnim wieku i młoda kobieta w okularach elegancko ubrana
Nz. Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu obok Danuta Podogrodzka-Oleńko, dyrektor DPS Polanki i europosłanka Magdalena Adamowicz
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

DPS Polanki. Jak to się zaczęło?

Dom Pomocy Społecznej "Polanki" wybudowany został w 1978 roku przy ulicy Polanki 121 w malowniczej okolicy, w otoczeniu parku i lasu. W 1994 r. budynek rozbudowano o jedno piętro, dzięki czemu liczba mieszkańców placówki zwiększyła się wówczas z 84 do 104 osób. Kolejna modernizacja DPS „Polanki” miała miejsce w 2005 r, największa przebudowa placówki rozpoczęła się w 2016 roku, potem kolejna, która trwała przez cały 2020 rok. 

Coraz więcej zakażeń Covid-19 na Pomorzu i w Polsce. Od 6 grudnia bezpłatne szczepionki 

W międzyczasie zmiana zaszła też na poziomie struktur - z instytucji pod znakiem służby zdrowia, DPS zwrócił się w kierunku pomocy społecznej. Na Polanki zaczęli trafiać mieszkańcy bardziej schorowani, niepełnosprawni. Liczba miejsc zwiększyła się, do programu wprowadzono terapię indywidualną i rehabilitację.

Dziś Dom Pomocy Społecznej jest publiczną placówką dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Mieści się w pięciokondygnacyjnym budynku pozbawionym barier architektonicznych, a pensjonariusze mieszkają w pokojach jedno i dwuosobowych. Dom jest otwarty na środowisko, utrzymuje stałe kontakty z instytucjami kulturalno-oświatowymi, szkołami, przedszkolami, klubami seniorów. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami działającymi na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Przy DPS Polanki działa Klub Seniora Prometeusz, skupiający mieszkańców Domu oraz seniorów ze środowiska lokalnego.

Kompleksowy remont i nowe oblicze Polanek

Na początku 2021 roku zakończyła się kolejna przebudowa, podczas której budynek DPS Polanki przeszedł prawdziwą metamorfozę. Przede wszystkim zamiast charakterystycznych i wątpliwej urody balkonów powstała nowoczesna elewacja. Metamorfozie uległo też wnętrze budynku, w ramach inwestycji przebudowano pokoje i łazienki, z których korzystają na co dzień mieszkańcy budynku. Pomieszczenia dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Łazienki wyposażono w system przywoławczy, a na każdym piętrze powstały miejsca, dzięki którym seniorzy będą mogli samodzielnie zaparzyć kawę, herbatę czy przyrządzić posiłek. Poza tym zamontowano windę, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Wykonawca przebudował także instalacje: grzewczą, gazową i elektryczną. Projekt zakładał również  zagospodarowanie terenu wokół DPS.

Wykonawcą robót była firma ECOZET sp.z o.o. Ich koszt to 4,6 mln zł. Prace prowadzone były przez cały 2020 rok.

Prezydent Gdańska dziękuje pracownikom DPS Polanki za opiekę nad podopiecznymi w czasie epidemii

Magdalena Adamowicz: - Tu czuć solidarność, braterstwo, empatię 

- W waszym domu widać przede wszystkim solidarność, odpowiedzialność ale także wzajemną miłość i empatię - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz. - Gdyby nie było miłości, empatii, przyjaźni trudno byłoby żyć we wspólnym domu. Solidarność, braterstwo i  przyjaźń to są także wartości ważne w Unii Europejskiej, która kładzie duży nacisk na wzajemne wspieranie się pokoleń. I właśnie  mieszkańcy tego domu mają niesamowite doświadczenie życiowe, mają coś czego możemy się od nich uczyć: cierpliwość, empatię, potrafią słuchać, co we współczesnym świecie wcale nie jest takie oczywiste. To jest wspaniały dom rodzinny, dom wielu pokoleń i  wymiany doświadczeń.

Jak podkreśliła Magdalena Adamowicz wizyta w DPS Polanki, to okazja na spokojną rozmowę, złapanie za dłoń, często bardzo kruchą i delikatną, spotkania dzięki którym możemy się zatrzymać i przypomnieć sobie o naszej wrażliwości. Przypomniała, że miasto Gdańsk było jednym z pierwszych w Polsce, w którym powołano pełnomocnika do spraw osób starszych i z niepełnosprawnościami, pochylono się nad tym, aby osoby starsze nie były wykluczone w mieście, ale włączone we wszystko co się w nim dzieje. 

Z prawej starsza kobieta, elegancko uczesana z piórem wpiętym we włosy, obok niej siedzi starsza kobieta
Nz. Dwie najstarsze mieszkanki DPS Polanki mają ponad 100 lat
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Las Migas de Polanki 

DPS Polanki - oprócz całodobowej opieki - proponuje też seniorom różne formy spędzania wolnego czasu. Na jego terenie odbywają się liczne zabawy, koncerty i spotkania integracyjne. Regularnie organizowane są wycieczki, spacery, odwiedziny w zaprzyjaźnionych placówkach, imprezy okolicznościowe. Prowadzone są: gimnastyka poranna i ogólnousprawniająca, klub filmowy, spotkania szaradzistów, gry planszowe, spotkania z piosenką, gry i zabawy edukacyjno-relaksacyjne, spotkania z psychologiem. Mieszkańcy mogą rozwijać własne zainteresowania i hobby w salach terapii zajęciowej. Wszelkie prowadzone zajęcia zmierzają do tego, aby mieszkańcy Polanek w sposób możliwie pełny uczestniczyli w życiu społecznym.

MOPR świętuje Dzień Pracownika Socjalnego. Nagrody za zaangażowanie, kreatywność i serce

Jak to wygląda w praktyce można było zobaczyć podczas jubileuszu. Zespół Las Migas de Polanki dał występ nawiązujący do losów Don Kichota i Sancho Pansy, a jego częścią były tańce flamenco. 

- Staramy się tworzyć tutaj taką atmosferę, żeby DPS Polanki były domem rodzinnym dla wszystkich mieszkańców - dodała Danuta Podogrodzka-Oleńko. - Takim prawdziwym, w którym jest miejsce na radości, wspólną zabawę i smutki. 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!